Bu masaüstlerini nasıl elde ederim?

Başlatan thrall, 30 Temmuz 2009 - 19:33:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thrall

burdaki masaüstü görünümlerinden beğendiklerim var aynısını yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

http://wiki.ubuntu-tr.net/Gnome_Ekran_G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri

günberi

Paket yöneticisinden "screenlets, cairodock ve compiz fusion" paketlerini yükleyip ayarlarını dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.
Bir de unutmadan pencere dekorasyonu için de "emerald" paketini yüklemelisiniz.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

sabian

Alıntı yapılan: thrall - 30 Temmuz 2009 - 19:33:28
burdaki masaüstü görünümlerinden beğendiklerim var aynısını yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

http://wiki.ubuntu-tr.net/Gnome_Ekran_G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri

Hangisini beğendiğine bağlı olarak yol/yöntem de değişir. Zira kiminde dock var kiminde yok, kimi google desktop kullanmış kimi başka bişey. Yani hepsi aynı olmadığı için aynı çözüm geçerli olmayabilir. Ama arkadaşın da dediği gibi belli başlı yardımcı programlar var onları kurarak belli görsellikleri yakalayabilirsin.

Alıntı YapPaket yöneticisinden "screenlets, cairodock ve compiz fusion" paketlerini yükleyip ayarlarını dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.
Bir de unutmadan pencere dekorasyonu için de "emerald" paketini yüklemelisiniz.
bu paketler hakkında da forumda yeterli bilgi mevcut, arayarak yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

thrall

internette nasıl araştırma yapabilirim bununla ilgili yani hani böle görsel anlatım yapan siteler var ya, ben tek tek compiz ayarları, screenlets ayarları ile uğraşmak istemiyorum. Direk buraya tıkla, şunu işaretle şeklinde anlatım istiyorum.

maxxblade

Alıntı yapılan: thrall - 30 Temmuz 2009 - 23:37:13
internette nasıl araştırma yapabilirim bununla ilgili yani hani böle görsel anlatım yapan siteler var ya, ben tek tek compiz ayarları, screenlets ayarları ile uğraşmak istemiyorum. Direk buraya tıkla, şunu işaretle şeklinde anlatım istiyorum.
sende herşeyi hazırlayın ayağıma getirin istiyorsun :D

thrall

yok hayır estağfurullah öyle değil. Burda forumda mac os masaüstü nasıl yapılıyor uzun uzun anlatım var bu tarz anlatım varsa onu yapmak istiyorum ya da yoksa bile en azından google da bu tarz anlatımları ubuntu için nasıl bulabilirim onun hakkında bilgi istiyorum.

sabian

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

günberi

Önce muhakkak compiz ile başlamalısın. Dockları onun ardından kurarsın.
Compiz Fusion Rehberi [Yeniler için]
Bu başlıkta hem görsel hemde yeterince ayrıntılı olarak anlatılmış.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

thrall

hmm sanırım benim türkçem gerçekten kıt ve anlatamıyorum size ne istediğimi. Ben bu comfiz vs. diğer programların nasıl kullanıldığını merak etmiyorum. Öğrenmek istediğim şey bu tarz masa üstlerinin nasıl yapıldığı, o verdiğiniz mac os masaüstü yapımı linkini zaten söyledim bu tarz anlatım istiyorum diye. Yani şuraya tıkla bunu yap bunu yap, comfizi ayrı öğren screenlet i ayrı öğren uğraşmak istemiyorum. Kendime güzel görünümlü bir masaüstü beğenip anlatımlı uygulamayla yapmak istiyorum. Yani hazır istiyorum ve bunu google da nasıl arayıp bulacağımı bilmiyorum. Yani teknik isimlerini ve nasıl arayacağımı bilmiyorum

ironic

awn, screenlets, conky anahtar sözcüklerini forumda ara. Ayrıca compiz fusion bölümünü de incele.

sudocu

Alıntı yapılan: thrall - 31 Temmuz 2009 - 14:38:35
hmm sanırım benim türkçem gerçekten kıt ve anlatamıyorum size ne istediğimi. Ben bu comfiz vs. diğer programların nasıl kullanıldığını merak etmiyorum. Öğrenmek istediğim şey bu tarz masa üstlerinin nasıl yapıldığı, o verdiğiniz mac os masaüstü yapımı linkini zaten söyledim bu tarz anlatım istiyorum diye. Yani şuraya tıkla bunu yap bunu yap, comfizi ayrı öğren screenlet i ayrı öğren uğraşmak istemiyorum. Kendime güzel görünümlü bir masaüstü beğenip anlatımlı uygulamayla yapmak istiyorum. Yani hazır istiyorum ve bunu google da nasıl arayıp bulacağımı bilmiyorum. Yani teknik isimlerini ve nasıl arayacağımı bilmiyorum

orada gorunen hic bir masaustu hazir sekilde olusturulmamis.  mac os veya windows gorunumu gibi bir cok kisinin ilgisini cekebilecek masaustu tarzi disinda bir anlatim olacagini sanmiyorum. ne yazik ki bizzat ugrasip bir seyler yapman gerekiyor. gerci fazla ugrasmaya da gerek yok. gnome-look uzerinden guzel bir gtk temasi, gerekiyorsa emerald temasi bulup uygulamak yeterli. panelleri zaten seffaf yapmak hic sorund degil. guzel bir duvar kagidi ve ikon temasi tamamlayici unsur olur.

bunlarin disinda start menusu ikonunu degistirmek, pencere dugmelerini degistirmek, nautilus arkaplani secmek gibi ugrastirici, ufak ve oldukca fazla sayida detay da var ama klasik gorunumden kurtulmak icin cok da gerekli degil.
her seyin basi sudo!

sabian

Alıntı yapılan: thrall - 31 Temmuz 2009 - 14:38:35

Öncelikle tepkilerimizi kontrol edip saygı çerçevesinin dışına çıkmamaya özen gösterelim.

a) Linux'ta şuraya tıkla buraya el salla mantığı işlemediği için arkadaşların size gösterdiği yöntemleri en azından denemeniz yerinde olacaktır.

b) Anlatımı yapılmış fazla tema yok maalesef ama buradaki adreste üyeler masaüstü ekran görüntülerini paylaşıyorlar ve nasıl yapıldığını anlatanlar da var. İnceleyebilirsin.

c) bu adreste arkadaşımız çeşitli temaları ve nasıl ekleneceği yönündeki bilgilerini paylaşmış, bakabilirsin.

d) Bir de kullandığın masaüstüne göre Gnome-look, Xfce-look ya da Kde-look sitelerinde bu anlamda yüzlerce tema var. Burda kimse hazır birşeyler öğrenmedi. İnsanlar tecrübelerini paylaşıyor ve her tecrübe bir öğrenme sürecinden geçiyor. Sırf siz yeni başlayan arkadaşlar kendi karşılaştıkları sorunlarla boğuşmayın diye sabahtan-akşama akşamdan-sabaha forumu takip edenler var. Ve bu insanlar microsoft elemanları gibi para karşılığı da çalışmıyorlar, gönüllü olarak bu tecrübelerini paylaşıyorlar ve bizim için en kutsal şey bu karşılık beklemeden yapılan şeylerdir. O sebeple tüm arkadaşlarımıza karşı saygı sınırını aşmadan, gereken tecrübelerini bizlerle paylaşmaları için gerekli dile özen gösterelim.

e) Kendiniz de bu yardımlarla yeni bir öğrenme sürecinden geçiyorsunuz, nasıl sonuçlanacağı belli olmayan bu serüvende öğrendiğiniz değerli bilgileri tüm forum kullanıcısı arkadaşların iyiliği için siz de paylaşabilirsiniz. Böylece karşılıklı gelişmiş oluruz.

Debian Sosyal Sözleşme

thrall

evet sınırları aşmışım haklısınız, saygısızlık etmişim, özür dilerim. Bundan sonra daha dikkatli yazarım. Teşekkür ederim.