Gfxboot ile hazırlanmış grubun yedeğini almak..

Başlatan ugurarslan, 28 Temmuz 2009 - 16:02:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugurarslan

Merhabalar,

Konuyu forumda aradım ancak tam olarak istediğim başlığı bulamadım. Danışmak istediğim konu şu şekilde:

Temel Bilgiler bölümündeki "grub açılış ekranını değiştirme" konusuna bakarak, açılış ekranımı değiştirdim. Normalde acronis true image ile sistem yedeği aldığım için ubuntu'da sorun yaşadığımda temiz yedeği geri yüklüyorum. Şu anda yedekte mbr (grub) daki açılış resmi ubuntuya bağlı olduğu için grub çökmelerinde yedeği kullansam da hata alacağımı düşünüyorum.

Gfxboot ile açılışa yazılmış olan dosyanın - sanırım mbr oluyor - yedeğini nasıl geri alabilirim. Olası çökmelerde bu yedeği nasıl geri yükleyebilirim.Örneğin windows'u başka bir partitiona kurdum ve mbr ayarlarım yokoldu.

Bu arada konudan farklı bir şeyi belirtmek isterim:

Yeni kullanıcılar yedek almak istediklerinde; acronis true image, Ubuntu'nun son sürümünü ext3 formatında desteklemiyor. Bu sorunun çözümü başka bir programla - ben paragon partition manager'i kullandım - ext2 ile formatlanmış bir bölüm oluşturup, ubuntu kurulumu esnasında bölümü biçimlendir işaretini kaldırmaktan geçiyor. Acronis ancak bu şekilde yedek alabiliyor, ancak "sistem yedeğini almak" wikisinde belirtildiği gibi hard disk ile aynı boyutta değil, en fazla 1,5 GB oluyor.

Çözüm mesajlarınız için teşekkür ederim.
One for all, all for the future...

heartsmagic

Gfxboot ile içli dışlı değilim, sıradan MBR yedeklemesinden farklı mıdır bilemiyorum. Sıradan MBR yedeklemesi için genelde şu kullanılır:

dd if=/dev/sda of=/nereye/yedeklenecekse/yedeklenecek_dosya bs=512 count=1

Bu şekilde dosyaya yedeklenir. İleride bir şey olduğunda herhangi bir çalışan CD ile sistem açılıp bu dizin bağlanıp geri yükleme yapılabilir:

dd if=/media/nereye/yedeklenecekse/yedeklenecek_dosya of=/dev/sda bs=512 count=1

Not: sda elbette bir örnektir. Sende değişebilir, örneğin sdb.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ugurarslan

Teşekkür ederim. Yalnız windows'dan ubuntu'ya yeni geçen biri olarak /nereye/yedeklenecekse/yedeklenecek kısmını masaüstü yapabilir miyiz  :) Tam olarak klasör sistemine alışamadım, hala C:/ gibi sürücüler arıyorum :)
One for all, all for the future...

garafatma

yani

/home/kullanıcı_adın/Masaüstü_veya_Desktop şeklinde olacak.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erginemr

Komple bölüm ve MBR yedekleme konusunda bir de Clonezilla'ya göz atın:
http://www.clonezilla.org/