Pc'yi Root Olarak Açmak ??

Başlatan Helzvog, 28 Temmuz 2009 - 13:56:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Helzvog

Merhabalar arkadaşlar.Uzun süre Pardus kullandım.2009 sürümündne cok şey umuyordum fakat ekrandaki çizgiler beni yıldırdır ve kde masaüstü ortamına pek de alışamadım.Fazla şişkin ve makyajlı geldi.Akabinde Ubuntu kurdum.Fakat yapmak istediğim birşeyi yapamadım.Bilgisayarı deskop açarken root olarak açmak ve dosya kopyalarken izinleri ayarlarken uğraşmadan istediğim işlemi yapabilmek istiyorum.Konsol ile fazla muhatap olmak istemiyorum.

localhost

Düsüncen Linux`è ters. Eger kullanmak istiyorsan buna alismalisin. Güvenli sistemlerin hepsi bu sekilde calisir. Normal kullanici ile bölümler arasi dosya kopyalama yaparsin, dosya haklari verirsin. / buradaki dosyalar ile kullanicinin hic bir alakasi yoktur. /home/kullanici ve bagli olan hdd lere ersimler kullanici olarak yapilir.
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Uçbirime sürekli bağlı olmadan aynı tür işlemleri görsel yapmak için aşağıdakini kullanabilirsin:

sudo nautilus

Not: Konuyu uygun bölüme taşıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bytan - 28 Temmuz 2009 - 14:46:04
Uçbirime sürekli bağlı olmadan aynı tür işlemleri görsel yapmak için aşağıdakini kullanabilirsin:

sudo nautilus

Not: Konuyu uygun bölüme taşıyorum.

Ya da daha görsel olarak,

Alt+F2>gksu nautilus diyebilirsin.

garafatma

Zaten böyle birşey olsaydı, bu sistemin güvenliğinde bahsedemezdik.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

aynshtein

Ayrıca illa ki işlemlerini şifre sormadan yapmak istiyorsan (ki tavsiye etmem) şu adımları kullanabilirsin:
konsoldan
sudo visudo
komutunu gir. Açılan dosyanın en alt satırına şu kodu gir:
kullanici_adi ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL
kullanici_adi kısmını Ubuntu kullanıcı adınla değiştir... CTRL + x kombinasyonu ile çık. Dosyayı kaydetme isteğini onayla...

Artık tüm sudo ve gksu komutlarında şifre girmeden işlem yapabilirsin...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

Helzvog

Öncelikle hızlı yanıtlarınız için teşekkür ederim.Sanırım sizin başınızı cok ağrıtacağım :)
Ben neden böyle birşey yapmak istiyorum? Sebebi şu php çalışacağım ve bu tarz durumlarda dosyalarımı direk xampp dizinine kopyalamak ve default izinleri ayarlamak istiyorum.acıkcası tek sebeb bu.O yüzden deskopu root olarak açmak istiyorum.

GNUbuntu

Selamlar. Görevimiz tehlike diyorsan :)

Sistem -> Yönetim -> Giriş Penceresi'nde Güvenlik sekmesinden Yerel sistem yöneticilerinin girişine izin ver'i işaretle.

Sistem -> Yönetim -> Kullanıcılar ve Gruplar'da Kilidi Aç'a tıklayarak kullanıcı şifreni gir ve sonra root kullanıcısı için bir şifre belirle.

Sonra normal oturumu kapatıp, root kullanıcısı olarak girebilirsin.
Önce Saygı...

heartsmagic

Alıntı yapılan: Helzvog - 28 Temmuz 2009 - 15:36:41
Öncelikle hızlı yanıtlarınız için teşekkür ederim.Sanırım sizin başınızı cok ağrıtacağım :)
Ben neden böyle * bir şey yapmak istiyorum? Sebebi şu php çalışacağım ve bu tarz durumlarda dosyalarımı direk xampp dizinine kopyalamak ve default izinleri ayarlamak istiyorum.acıkcası tek sebeb bu.O yüzden deskopu root olarak açmak istiyorum.

Eğer böyleyse sadece xammp dizinine yazma hakkı verirsin, olur biter.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.