[Çözüldü] Ses Sorunu ?

Başlatan Geany, 27 Temmuz 2009 - 21:53:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Geany

Selamlar, arkadaşlar. Kısa ve öz olarak bilgisayardan hiç ses alamıyorum. Dizüstü bilgisayarı bir arkadaşa vermiştim. 2 gün sonra getirdiğinde hiç ses alamadım.  Söylediğine göre AlienArena flan bir kaç oyun yüklemiş. Oyunları kaldırdıktan sonra menüde kısayol simgeleri yok olmayınca "/usr/share/applications" dizininde adı geçen dosyaları silmiş. Bununla ilgisi var mıdır ? Yok mudur? bilmiyorum ama düzeltemedim. Ama benim anladığıma göre, bilgisayara kde yüklemeye çalışmış. Ubuntu-desktop'a dair bir takım dosyalar ve uygulamalar (paneller dahil) kaybolmuştu. Kde'yi silip ubuntu-desktop'u tekrar yükledim. Tüm kullandığım programları tekrar aldım şuan her şey yolunda ama ses olayını düzeltemedim. Linux kullanmaya başlayalı 1 ay süreye yakın oluyor. Şimdiye kadar öğrendiklerimin tamamını uyguladım fakat düzelmedi. Aranızda uzun süredir kullananlar var bu tür sorunlarla karşılaşmışlardır mutlaka. Yardımcı olursanız sevinirim?

kuleyni

Böyle bir durumda yorum yapılması zor ama sistemde aldığınız bir hata varsa onu yazın.

sabian

Bahsettiğin bölümde bilgisayarda çalışan tüm programlar var,Windows'taki program files görevi görüyor gibi. Eğer yanlışlıkla ses'le ilgili bişeyleri sildiyse sıkıntı olabilir bence. Ben de bir ara KDE yüklemiş sonra kaldırmaya çalışırken yanlışlıkla Ubuntu-desktop dahil bütün programları silmiştim. Dolayısıyla bilgisayarda bir şey kalmamıştı, bilgisayarı güvenli kipte açıp bozuk dosyaları onarman belki çözüme yardımcı olabilir.

sudo lspci ile bakıp ses sürücüsünün kurulu olup olmadığını anlayabiliriz. Aşağıdaki linki inceleyebilirsin bazı ipuçları verebilir. Ayrıca forumda "ses sorunu" başlığında daha önce geçen çok konu var sanırsam, onları da aratıp değerlendirebilirsin.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2651.0

Bu başlığa bakar mısın?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Geany

Herhangi bir hata almıyorum. Sorunsuz çalışıyor. Tanınmayan donanım flanda yok. Update etmeyi denedim sistem güncel. Ama bilgisayarın açılış / kapanış ve kullanıcı işlemleri dahil hiç bir yerde ses alamıyorum.  :-\

@dewrim2 ilgilendiğin için sağol. Arkadaş bilgisayarda kulaklıktan ses alıyormuş ama hoporlorden alamıyormuş. Benimkinden farklı bir sorun sayılır. Bende de iki gün öncesine kadar her şey normaldi. Sanırım silinen yanlış bir dosya bu duruma getirdi. Yinede kontrol için baktım alsa.* adı altında geçen paketler kurulu sorunun o olduğunu sanmıyorum. Benzer konuları araştırmıştım ama benimkine benzer bir sorun yaşayanla karşılaşmadım.

kuleyni

ses denetimini açıp seçili aygıtla oynamalar yapın bazen işe yarıyor.

Geany

Konu açmadan önce uğraşmıştım, bir şey değişmedi. Ses çıkışları aktif.  :-\

Kde'nin kalıntı dosyaları bilgisayarın bazı dizinlerinde hala duruyor. Örneğin, görüntü gösterici simgesinden 2 tane oluşturmuş birisi gnome birisi kde için silmeye çalıştığımda hangisinin kde olduğunu görebiliyorum. Applications dizininde gnome için olanlar pasif görünüyor. Aklımda kalan bir soru var onu cevaplarsanız bir şey deneyebilirim.

Kuleyni, rica etsem bilgisayarında "/usr/share/applications" dizininde (kde,kdei394,kdesettings) dizinleri olup olmadığına bakabilir misin?

kuleyni

daha önce kde yüklediğim için kde dizini var fakat diğerleri yok.
cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
bu kodla ses codec ini bulup yeniden yüklemeye çalışabilirsiniz.

localhost

dpkg -l kde*ciktisina bakalim. KDE den neler var sistemde
Linux LPIC1 - MCSA

Geany

-ii  kdelibs-data   4:3.5.10.dfsg. core shared data for all KDE applications
-ii  kdelibs4c2a    4:3.5.10.dfsg. core libraries and binaries for all KDE appl

Kde dizinlerini ve bulduğum bir takım dosyaları kaldırdım. Komut çıktısı olarak sadece bu ikisi kalmış. Kaldırmaya çalıştığımda kaffeine ve bir takım programlar dahil 65 mg lık dosya sileceğini söylüyor ? Korktum doğrusu :)

@kuleyni ilgin için teşekkürler. Codec bilgisayarda kurulu sorun oda değil sanırım :)

localhost

ciktilari ver. sudo apt-get autoremove kdelibs-data
Linux LPIC1 - MCSA

Geany

Aşağıdaki paketlerk kendiliğinden kurulmuştu ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libxine1-x libxine1-misc-plugins libxcb-xv0 phonon liblualib50
  python-qt4-common libxine1-bin libqt4-xmlpatterns libqt4-help python-qt4
  libqt4-webkit libavahi-qt3-1 python-sip4 libxcb-shape0
  phonon-backend-gstreamer libphonon4 libmodplug0c2 libqt3-mt liblua50
  libxcb-shm0 libmpcdec3 libxine1-console libxine1
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  kaffeine kdelibs-data kdelibs4c2a libavahi-qt3-1 liblua50 liblualib50
  libmodplug0c2 libmpcdec3 libphonon4 libqt3-mt libqt4-help libqt4-webkit
  libqt4-xmlpatterns libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxine1
  libxine1-bin libxine1-console libxine1-misc-plugins libxine1-x phonon
  phonon-backend-gstreamer python-qt4 python-qt4-common python-sip4
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 26 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
Bu işlemden sonra, 121MB kadar disk alanı boşalacak.

Buyrun..

sabian

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2915.0 başlıpını okumanı tavsiye ederim. Eğer Gnome masaüstünde eksiklikler varsa bilgisayarı açamayabilirsiniz. Bu linkdeki kodla Kde'yi kaldırıp yerine Gnome'u yükleyeksiniz.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

localhost

Alıntı yapılan: Özer Yenihayat - 27 Temmuz 2009 - 23:00:10
Aşağıdaki paketlerk kendiliğinden kurulmuştu ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  libxine1-x libxine1-misc-plugins libxcb-xv0 phonon liblualib50
  python-qt4-common libxine1-bin libqt4-xmlpatterns libqt4-help python-qt4
  libqt4-webkit libavahi-qt3-1 python-sip4 libxcb-shape0
  phonon-backend-gstreamer libphonon4 libmodplug0c2 libqt3-mt liblua50
  libxcb-shm0 libmpcdec3 libxine1-console libxine1
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  kaffeine kdelibs-data kdelibs4c2a libavahi-qt3-1 liblua50 liblualib50
  libmodplug0c2 libmpcdec3 libphonon4 libqt3-mt libqt4-help libqt4-webkit
  libqt4-xmlpatterns libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxine1
  libxine1-bin libxine1-console libxine1-misc-plugins libxine1-x phonon
  phonon-backend-gstreamer python-qt4 python-qt4-common python-sip4
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 26 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
Bu işlemden sonra, 121MB kadar disk alanı boşalacak.

Buyrun..
Tamam kaldirin bu programlari.
Linux LPIC1 - MCSA

Geany

Tamam kaldırdım. Kaldırdıktan sonra güncelleme istedi. Güncellemeyi yaptıktan sonra ses sorunuda düzeldi. Teşekkür ederim.