[Çözüldü] Web site kurulumu

Başlatan bilasdem, 24 Temmuz 2009 - 15:39:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilasdem

merhaba arkadaşlar ben web sitesini evde yayınlayacağım pardus kullanıyordum ama pardusun tam destegi olmadığı için ubuntu kurmak istiyorum ve ubuntuda hiç bir şey bilmiyorum web sitesini virtualboxa kurdum ama şimdide bilgisayara tamamen kurmak istiyorum web sitesi için php apache ve mysql kurmam gerekiyor onu http://wiki.ubuntu-tr.net/Ubuntu%27da_LAMP_(Linux-Apache-MySQL-PHP)_Kurulumu burdan kuracağım dediği gibi bundan başka bir ayar yapmam gerekiyormu

birde phpmyadmini firefoxtan kullanabilirmiyim ve nasıl açmam gerekiyor virtualboxta kurduştam ama açamamıştım bana bu konuda yardımcı olurmusunuz

sabian

Alıntı Yap"kurduştam"
değil kurmuştum, lütfen yazım yanlışı yapmamaya özen gösterelim, yazdıklarımızı kontrol ederek yollayalım. Bir de yazım kuralları ve noktalama işaretlerini kullanma konusunda hassas olursak ben kendi adıma sevinirim. Kolay gelsin...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ebubekirs

Wiki adresinde tamamen anlatılmış, oradan takip ederseniz kurabilirsiniz. Firefoxtan da nasıl erişileceği yine orada mevcut. Takıldığınız ya da hata aldığınız yer olursa buradan yazarsınız.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

bilasdem

Alıntı yapılan: dewrim2 - 24 Temmuz 2009 - 15:42:58
Alıntı Yap"kurduştam"
değil kurmuştum, lütfen yazım yanlışı yapmamaya özen gösterelim, yazdıklarımızı kontrol ederek yollayalım. Bir de yazım kuralları ve noktalama işaretlerini kullanma konusunda hassas olursak ben kendi adıma sevinirim. Kolay gelsin...

bu kadar yazmışında birde benim soruma cevap yazsaydın bende sevinirdim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2009 - 15:54:27

Alıntı yapılan: ebubekirs - 24 Temmuz 2009 - 15:52:53
Wiki adresinde tamamen anlatılmış, oradan takip ederseniz kurabilirsiniz. Firefoxtan da nasıl erişileceği yine orada mevcut. Takıldığınız ya da hata aldığınız yer olursa buradan yazarsınız.

ordakini yaptım phpmyadmine ulaşamadım o yüzden yazdım

ebubekirs

Apache'yi çalıştırdıktan sonra http://localhost sayfasını açtığınızda ne diyor ?

bilasdem

sayfa tamam onu halettimde phpmyadmin e nasıl ulaşabilirim

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bilasdem - 24 Temmuz 2009 - 15:53:50
Alıntı Yap"kurduştam"

Forum olarak imlâ kurallarına çok dikkat ediyoruz. Arkadaşımız da bunu hatırlatmak istemiş. Eğer konu hakkında bilgisi olsaydı elbette cevap verirdi. Konuya yazılan her cevap size çözüm önerisi olacak diye bir zorunluluk yok elbette. Hitap ederken biraz daha güzel kelimeler/tabirler seçersek daha çok yardım alabiliriz. Burası gönüllü bir platform, kimse bir şeyi yapmak zorunda değil.

ebubekirs

bilasdem

Alıntı yapılan: ebubekirs - 24 Temmuz 2009 - 15:59:55
http://localhost/phpMyAdmin/  

phpMyAdmin bilgisayarda yeri neresi

bir diğer sorumda web sitesi icin ubuntunun hangi versiyonunu indermemi önerirsiniz

sabian

Alıntı yapılan: bilasdem - 24 Temmuz 2009 - 15:53:50
Alıntı Yap"kurduştam"

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2009 - 11:54:27

Alıntı yapılan: ebubekirs - 24 Temmuz 2009 - 15:52:53

ordakini yaptım phpmyadmine ulaşamadım o yüzden yazdım
Senin sorunun hakkında bilgi sahibi olsaydım neden paylaşmayayım ? Arkadaşlar zaten ilgileneceklerdir, hem burda kimse sana cevap vermek zorunda değil, gönüllülük esasına dayanır her şey. Ben hatana dikkat çekmek istedim.

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Alıntı yapılan: bilasdem - 24 Temmuz 2009 - 16:04:55
Alıntı yapılan: ebubekirs - 24 Temmuz 2009 - 15:59:55
http://localhost/phpMyAdmin/  
phpMyAdmin bilgisayarda yeri neresi
bir diğer sorumda web sitesi icin ubuntunun hangi versiyonunu indermemi önerirsiniz

Web sitesi için Ubuntu sürümü fark etmez.
Phpmyadmin'in yeri de kurulumuna göre değişir. Yukarıdaki şekilde denediğinde açılmıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bilasdem

ben akşam eve gittiğimde kuracağım burda iş yerinde bir bilgisayara kurdum ama yerini bulamadım o yüzden yazdım parduste kolaydı

var/www/locahost/htdosc içinde oluyordu

ubuntuda gördüğüm kadarıyla

var/www/ altında ama orda phpmyadmini göremedim yüklememe ramen

Felâsife

Alıntı Yap/usr/share/phpmyadmin
/etc/phpmyadmin

phpmyadmin bu dizinlerde Debian da Ubuntu da öyledir muhakkak.

Bu arada büyük küçük harf farkı olduğundan açılmayabilir.
http://localhost/phpmyadmin
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

bilasdem

bir türlü phpmyadmini kuramadım yardımcı olurmusunuz.
/usr/share/phpmyadmin
/etc/phpmyadmin

bu iki yerdede yok phpmyadmin

gkhnt

Öncelikle selamlar Bilasdem. İlk yapman gereken iş wiki veya forumda anlatıldığı gibi; başka ek işlem yapmadan adım adım Ubuntu' ya LAMP server kurulumunu yapman. Buradan okuyun. Her detay anlatılmış hatta konsolda kopyala yapıştır ile 5 - 10 dakikalık iş. Kurulumların gerektirdiği tüm adımlar bittikten sonra hiç uğraşmadan şunu yapın;

sudo nautilus yazıp entere basın. Root şifrenizi girdikten sonra nautilus dosya yöneticisi "root" yetkileri ile açılacak. Hemen "usr/share" dizinine girip "phpmyadmin" dizinini kopyalayıp "var/www" dizini içerisine yapıştırın. Aman burada yanlış bir şeyler yapmayın çünkü root olduğunuz için sisteme zarar verebilirsiniz. Neyse işlem bittikten sonra yine konsolda;

sudo chmod ugo+rxw /var/www yazın ki her defasında localhost için işlem yaparken root hakları ile uğraşmayın. Tabii kendi pcnizden site yayını yapacak iseniz güvenlik için bunu yapmayın. Tüm işlemler bittikten sonra tarayıcınızda

localhost/phpmyadmin yazında admin giriş ekranı karşınıza çıkıyor. Tüm işlem bu kadar. Sanırım siz LAMP kurulum aşamalarından birinde takıldınız. Ondan usr/share dizini içerisinde kurulu olmadığından görünmüyordur.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

utdmr

Alıntı yapılan: gkhnt - 24 Temmuz 2009 - 23:38:07
sudo thunar
sudo nautilus
Ubuntu'da Tthunar dosya yöneticisi geliyor muydu, sanırım Xubuntu kullanmıyor?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

gkhnt

Evet özür dilerim :D Ben Xfce' deyim de oradan dikkat etmeden alışkanlık gereği yazmışım. Uyarı için çok teşekkürler. Evet Thunar yazmayacaksınız. Kullandığınız dosya yöneticisini yani nautilus' u yazacaksınız.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

bilasdem

sudo tasksel install lamp-server

ben bu komutu kullanarak kurdum bu komut hepsini kuruyor herhalde

heartsmagic

@gkhnt'nin tavsiyesi eğer XFCE kullanılmıyorsa (sudo thunar) iş görmeyecektir.

sudo nautilus

kullanılabilir Gnome altında.

Ayrıca şu phpmyadmin'i bir de biz kontrol edelim bir ara.

bilasdem

Fatal error: Allowed memory size of 16777216 bytes exhausted (tried to allocate 6646683 bytes) in /var/www/phpmyadmin/libraries/import.lib.php on line 269

arkadaşlar datebaseyi aktarırken bu hata mesajı alıyorum dediği yere gittim ama orda bulamadım

heartsmagic

/var/www/phpmyadmin dizini yok kısacası?
Bu durumda önerilen kopyalama/yapıştırma yöntemi uygulanabilir. Ya da bu dosyanın nerede olduğu bulunup orada yapılandırma denenebilir.

bilasdem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Temmuz 2009 - 19:49:48
/var/www/phpmyadmin dizini yok kısacası?
Bu durumda önerilen kopyalama/yapıştırma yöntemi uygulanabilir. Ya da bu dosyanın nerede olduğu bulunup orada yapılandırma denenebilir.

o dizin varda yükleme dosyasının boyutu küçük diyormuş bende onu büyüttüm ve sorunum haloldu teşekkürler

Sypro

phpmyadmin kurmak için hangi dizinde olduğunu bilmenize gerek yok ki:S
lamp kurduğunuzda zaten php ve php modülleri yükleniyor. Söylendiği gibi localhost/phpmyadmin adresinden ulaşabilirsiniz, yani hazır kurulu o.
Sizin istediğiniz kurmak değil, değiştirmek anlaşılan.

sudo apt-get install apache2 mysql-server-5.0 php5 php5-mysql phpmyadmin ile eksik bir şey kalmış mı bir bakın önce. /var/www altında halen görünmüyorsa /usr/share/phpmyadmin/ altında olabildiğini söyleyenler olmuş, oraya bakarsınız. Halen yoksa locate ile aramayı deneyebilirsiniz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Şu an sorun çözüldü sanırım?

Sypro

Ups. Gözden kaçmış:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."