PCI Ethernet kartı - tanımama sorunu

Başlatan zarkuu, 12 Mayıs 2008 - 18:44:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zarkuu

selamlar, hem ubuntu versiyonu olarak (5.04) hem de bilgisayar olarak çok eski sistemler kullanıyorum (linux sistemlerine alışma amaçlı). p2 üstüne kurulu pcde pci üzerinde realtek marka modelini bulamadığım (oem olarak almıştım) bir ethernet kartı var. bunu hiçbir şekilde ubuntuya tanıtamadım (ama dial-up modemi kendisi tanıdı). ne yapmam gerektiğine dair araştırmalarda bulundum ama cevap bulamadım hiçbir yerde. yardım edebilecek olan var mı?

not: yüklemedeki tüm donanımın tanınması sırasında sadece ethernet kartını algılayamadı.

Semih

Ubuntu'nun yeni versiyonunu deneseniz.Yada sistemim müsait değil diyorsanız Xubuntu kurabilirsiniz.Benimde 7.10 ethernetimi tanınmıyordu ama 8.04'te sorunsuz bağlanıyorum.5.04'ten 8.04'e çok yol alındı.Bence daha yüksek bir sürüm deneyin.
A.Semih Türk

ufuk_k

Kullandığınız çok eski bir sürüm. Hem donanım desteği çok azdır, hem de kullandığı kernel de eski versiyon. Yeni bir Ubuntu kurmanızı öneririm, linuxa alışmak için eski sürüm sistem kullanmak anlamsız. Farklı dağıtım kullanmanız daha mantıklı. Yeni ubuntu sürümleri bilgisayarınızda çalışmayabilir (yetersiz işlemci hızı vb.) fakat yine de güncel linux dağıtımları kullanın derim. P2 sistemlerde çalışabilecek linux dağıtımları mevcut. Gentoo, Slackware (dvd sürümü hard diske sığmaz ama minimal bir yükleme ile kurulur),  DSL (Damn small linux) ve Slax gibi dağıtımları kurabilirsiniz. Ne olursa olsun günceldir bu dağıtımlar ve daha çok donanımı destekler. Kurmuş olduğunuz Ubuntu sürümünün desteği biteli çok uzun zaman olmuş.

zarkuu

teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için. elimde ikinci bir pc olarak böyle bir antika olduğu için ve sanırım 2005 senesinde etrafımdakilerle paylaşabilmek amacıyla o zamanki ubuntu sürümü olan 5.04'ü getirtmiştim :) shell code olaylarına alışmak ve linux üzerinde küçük c uygulamaları yazmak için kurmuştum ubuntuyu ama internete bağlanamıyor olmak kötü oldu.

slax ve dsl gerçekten güzel versiyonlara benziyorlar. slax'ı indirip denemeyi düşünüyorum.

Semih

Slax, ufak ve maharetli.Her zaman Usb diskimde taşıyorum:)Gayet şirin ve sevimli.PcLinuxOS Mini 2008 sürümünede deneyebilirsiniz.300 Mb kadar iso dosyası olmalı.
A.Semih Türk

ufuk_k

Slaxı indirdikten sonra içine sitedeki modüllerden çeşitli uygulamar da koyabilrsiniz, sisteme yüklemeden önce. Firefox vb. programları tekrar kurmanıza gerek kalmaz, isonun içine atabilirsiniz. Zaten kurulumu da bir çeşit kopyalama gibi bir şey, oldukça kolay oluyor.

Sypro

MySLAX Creator ve MySLAX Modulator programları ile Ufuk'un da dediği gibi Slax'i kurmadan içine yeni modül atabilir ya da içinden modül silebilirsiniz, iso'nun davranış biçimini (live, alternative..) ayarlayabilirsiniz. Modüller sitesinde mevcut.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

zarkuu

modüller yükleyerek güzel bir livecd oluşturdum ama yine internete bağlanamıyorum artık bir şekilde sorunu çözücem umarım. (internete bağlanamadığım için de kmdr dosyasını inidirip hdd'e yükleyemiyorum)

ufuk_k

Kartı windows tanımış mıydı? Kartın çalıştığından eminseniz, lspci çıktısını buraya yapıştırırsanız bir bakabiliriz.

zarkuu

agp slotuyla beraber 2 tane pci slotu görünüyor fakat agp'deki ekran kartı tanımlı, ethernet kartının olduğu slot ise boş olarak görünüyor (anakart ile ilgili bilgiler yazıyor; "intel x410 pci..." gibi).

modemi usb'den taktığım zaman "lsusb" komutuyla modemi algılayabildiğini gördüm. şimdi slax forumlarında usb modemler ile ilgili başlık aramaya girişicem ^^