[Çözüldü]Bağımlılık Hatası ?

Başlatan Geany, 21 Temmuz 2009 - 15:24:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Geany

Selamlar arkadaşlar, Bilgisayar Kapıcısı'ndan kaldırdığım bir paketten sonra sistemimde bazı yüklemelerde gerekli paketin kurulu olmadığına dair hata almaya başladım. Gerek synaptic paket yöneticisinden gerekse terminalden aklıma gelen tüm çözümleri uyguladım ama düzeltemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hata ile ilgili olarak buradan örnek ekran görüntüsüne ulaşabilirsiniz..

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Geany

İçinde adı geçen tüm paketleri kurdum fakat gerekli olan paketi yükleyememişim ki bir şey değişmedi. Fazladan kurduklarımı tekrar kaldırdım. Deneme - yanılma amaçlı içinde adı geçen 5-6 paketi kurdum bu şekilde.  :P

Ek olarak, synaptic'ten fazladan bir şey kaldırmadığıma eminim. Sorun Bilgisayar Kapıcısı'ndaki gereksiz uygulamayı kaldır dedikten sonra başladı.  :-\

bytan

Ne görünüyor?

sudo apt-get install -f
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Geany

Güncellemeyi konuyu açmadan denemiştim. Herhangi bir paket kurmuyor veya kaldırmıyor.  :-\

bytan

O komut güncelleme işlemini yapmaz. Kırık bağımlılıkları gösterir ve/veya onarmaya çalışır. Tam çıktıyı verir misin?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Geany

Tam çıktı aşağıdaki gibi, ek bir şey bulamıyor.  :-\

step@step-laptop:~$ sudo apt-get install -f
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree      
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
step@step-laptop:~$

bytan

Sistemde kırık bağımlılık yok. Problemse, kurmaya çalıştığın pakedin istediği bağımlılıkların sisteminde bulunmuyor oluşu.

Ekran görüntüsündeki harflerden tam seçemiyorum pakedin adını. Kabaca şunu bir dene bakalım:

sudo apt-get install libqt3-mt

PF @ ST

Geany

Bunu da denemiştim. Paket sistemde zaten yüklü. Aklıma gelen tüm yolları denedim ama nedense düzelmiyor. Ekran görüntüsündeki paketin tam ismi, " libqt3c102-mt ". Yanlız bu paketi tek başına aradığımda bulamadım. Sanırım bir paketin alt dosyalarından bir tanesi. İlgilendiğin için teşekkürler.

Yiğit Ateş

libgt3c102-mt değil de  libqt3c102-mt olabilir mi paketin adı?

Geany

Alıntı yapılan: samurai - 21 Temmuz 2009 - 19:32:26
libgt3c102-mt değil de  libqt3c102-mt olabilir mi paketin adı?

Evet doğru söylüyorsun. İyi yakaladın vallahi tebrik ederim.  :)

Bilgisayarın yazı arayüzünü kardeşim kendine göre belirlemişti. Pek alışık olmadığım için  q -> g olarak okumuşum.  :-X

Yüklemeye çalıştığım da ;

libqt3c102-mt paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bunun anlamı paket kayıp, eskimiş olabilir ya da
başka bir yazılım kaynağında mevcut olabilir.
Yine de aşağıdaki paketler üzerine yazar:
  libqt3-mt
E: libqt3c102-mt paketinin kurulum adayı yok

Uyarısını alıyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Yiğit Ateş

Paketin adı eskiden libqt3c102-mt imiş sonra libqt3-mt olarak değiştirilmiş yani libqt3-mt paketi kuruluysa sorun çıkmaması gerek kaldırıp yeniden kurmayı denedin mi?

Geany

Denedim bu seferde kaffeine kullanılmaz hale geldi.  :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: Özer Yenihayat - 21 Temmuz 2009 - 19:51:43

Opera kuruldu mu kısacası?
Kaffeine sorununu ayrı bir başlıkta konuşabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Özer Yenihayat - 21 Temmuz 2009 - 19:51:43
Niye paketi kaldırırken bak bunu kaldırırsan kaffeine de uçar ayağını denk al demedi mi :D

Geany

Hayır sorun düzelmedi. Paketide synaptic'ten kaldırdım herhangi bir bağımlılık gözükmedi ama kaffeine uçtu. Kaffeine sorun değilde şu operayı düzeltmem gerekiyor. Okulun ve devletin bazı sitelerinde erişebildiğim alan firefox ile çok az  :-\

Yiğit Ateş

Opera'nın 10 beta2 sürümünü kurmayı deneyebilir misin qt4 kullandığı için büyük ihtimal sorun çıkmayacaktır.

Geany

Evet bu sürümde sorun çıkarmadı, teşekkürler. Yanlız bu paket eksikliği ilerideki yüklemelerde sorun çıkartıcaktır. Sorunu ertelemektense sorunu düzeltmeye bakabilir miyiz ? Linux kullanmaya başlayalı fazla süre olmadı o bakımdan paketin görevi hakkında pek bilgim yok. Eğer sorun çıkartmayacağına inanıyorsanız. Benim içinde tamamdır.

Yiğit Ateş

qt3 kütüphaneleri yoğun olarak kde3 içinde ve eski programlarda kullanılıyordu ama artık kde4'ün qt4 kullanması ve programların çoğunun geçiş sürecini tamamlaması nedeniyle qt3 pek kullanılmıyor yani programların yeni sürümlerini kullanırsan bir sorun çıkmaz.

Geany

Peki, şuan her şey yolunda. Umarım ileride sorun ile karşılaşıp tekrar aynı konuşmaları yapmak zorunda kalmam. İlgilendiğin için teşekkür ederim. Konuyu çözüldü olarak değiştiriyorum.  :)