Medya okumada ekrandaki problem...

Başlatan omer_aky, 20 Temmuz 2009 - 19:36:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omer_aky

Öncelikle herkese merhabalar...

Ubuntu 9.04 sisteme sahip bilgisayarımla ilgili sorunu belirtmek istiyorum. Nedense, gerekli paket(codec)leri de yüklediğim halde müzik, video veya benzeri dosyaları Rhythmbox veya Movie Player yazılımlarıyla oynatmaya kalktığım zaman ekranda titremeler, kararmalar oluşuyor. Ekran kartım ATI Radeon HD 3450 ve gerekli yazılım kurulu. Acaba sorun nerede?

İlk olarak kendim varsayılan olarak müzik, video çaların yeğlenen (varsayılan) uygulamasını değiştirmek istedim, fakat "Sistem>Tercihler>Yeğlenen Uygulamalar" a girip, çoklu ortam sekmesine geldiğimde uygulamanın komutunu girmemi istiyor ve ben de daha henüz başlangıç seviyesinde olan linux bilgimle bunu beceremiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim, yardımlarınızı bekliyorum özgürlük savaşçıları! :P

Sağlıcakla...
Çömez özgürlük savaşçısı!

heartsmagic

Video kısmını anlarım da mp3lerde neden titreme yapıyor bunu anlayamadım. Normal bir şekilde mp3 çalmaya çalışınca da bu işler oluyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omer_aky

İlginiz için teşekkürler, şu an müzikteki sorunu giderdim, peki videoda nasıl halledebilirim? Her şey kurulu; ATI için ekran kartı sürücüsü ve video için gerekli çözücü(decoder)ler...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: omer_aky - 21 Temmuz 2009 - 07:47:00
İlginiz için teşekkürler, şu an müzikteki sorunu giderdim, peki videoda nasıl halledebilirim? * her şey kurulu; ATI için ekran kartı sürücüsü ve video için gerekli çözücü(decoder)ler...

Müzikteki sorunu nasıl giderdiniz?

omer_aky

Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkürler.:)

Dün 9.04'en 9.10'a güncelleme yöneticisiyle yükseltme yapayım dedim. 1 saat 52 dakikalık güncellemeden sonra, baktım ki: sistem kararsızlaştı iyice! Ayrıca ekran kartı sürücüsünü de etkinleştirmeme rağmen efektler doğru düzgün çalışmadı ben de sisteme internetten indirmiş olduğum Ubunru 9.04 DVD sürümü ile yeniden kurdum, gerekli güncelleştirmeleri yaptım ve "codec"leri de yükledim. Bilgisayarı yeniden başlatınca müzik sorunu Rhythmbox ile çözüldü. Bir de yeğlenen uygulamayı nasıl Songbird yapabilirim?

Hepinize teşekkürler...

ihtiyar said

Rica ederim, çözüme katkım olursa asıl ben teşekkür ederim. :)

Sistem>Tercihler>Terhih edilen uygulamalar gibi bir yol olması lazım Songbird için. Ubuntu üzerinde olmadığımdan net cevap veremedim.

Video izlemek için, video izlediğiniz aracın ayarlarında video çıktısını "XV değil" şeklinde düzenleyebilir misiniz?

omer_aky

"Yeğlenen Uygulamalar"da Songbird'ü nasıl varsayılan yapacağımı bilmiyorum. :( Acaba onun komutu nedir?

Ayrıca Firefox'umu 3.0.11'den 3.5.1'e nasıl yükseltebilirim?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: omer_aky - 21 Temmuz 2009 - 10:06:39
"Yeğlenen Uygulamalar"da Songbird'ü nasıl varsayılan yapacağımı bilmiyorum. :( Acaba onun komutu nedir?

Ayrıca Firefox'umu 3.0.11'den 3.5.1'e nasıl yükseltebilirim?

Bir başlıkta bir sorunun çözümü için uğraşıyoruz, yeni sorularınız için önce arama yapmayı tercih edin. Eğer yoksa, konu açarsınız.

Firefox 3.5 kurulumu forumda bahsedildi birkaç sefer. Yeğlenen Uygulamalar'da Çoklu Ortam sekmesine gidin, seçili olan uygulamanın üstüne tıklayıp Özel'i seçin. Komut kutucuğuna songbird yazın.

heartsmagic

Hangi biçime hangi programı atamak istiyorsan dosyanın bir tanesine sağ tıkla ve birlikte aç de. Programı ayarlarken oradaki seçenekle her zaman kullanılmasını sağlayabilirsin.

Video içinse Compiz açık mı şu durumda?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omer_aky

Yeğlenen uygulamaları hallettim, sağolun.

@heartsmagic
Compiz şu an açık ve seçeneklerinin sınırlarını zorluyorum. :P

ihtiyar said

Alt+F2> metacity --replace

dedikten sonra videoyu açmayı deneyin. Aynı sorun devam edecek mi bakalım.

omer_aky

Evet, hala daha devam ediyor.:(
Böyle giderse sanırım Pardus kullanacağım. KDE'yi sevmiyorum ama ne yapalım.:(

Ekleme 21:56: Fedora'yı da beğendim, çok sade ve tam istediğim renklerde. ISO dosyası inince onu da deneyeceğim. :) [3.4 GB]