Windows 7 de Bitlocker la şifrelenen harddisk ubuntuda görünmüyor...

Başlatan azzkaradag, 20 Temmuz 2009 - 03:11:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

azzkaradag

Öncelikle herkese merhaba

Benim sorunum win 7 de şifrelenen hardiskimi ubuntuda göremiyorum.Windowstan hardisk teki bitlocker ı kaldırmadan ubuntuda görme şansım varmı çünkü harddisk 1tb bitlocker her açıp kapadıgımda çok zaman harcıyor.bunun bi çözümü varmı yoksa tek çözüm şifrelemeyimi kaldırmak bütün projelerim o diskte oldugu için şifreleme koydum ama bi yandan filmler vs hepsi orda müzik bile dinleyemiyorum ubuntuda =) normalde konuyu yanlış yere açmış olabilirim bunun için çok özürdilerim araştırma yapmadan msj yazmam ama baktım bulamadım forumda  :'(

ironic

Ubuntu altında da şifreleme yazılımları mevcut. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1533.0.html

Benim farklı bir önerim var. Peazip ile AES 256 bit şifreleme kullanarak  istediğin içeriği şifreleyebilirsin. İstersen parola yanına anahtar da oluşturup, onunla daha da güvenli şifreleme yapabilirsin. Peazip in windows sürümü de var .

kuleyni

Ben deneme amaçlı flash belleğimi şifrelemiştim win 7 altında ama ubuntuya  taktığımda hemen açılıyordu şifre sormuyordu çünkü şifre sorma olayı yazılım sayesinde gerçekleşiği için microsoft yazılımıda exe olduğu için sorun çıkarmıyor ama şöyle bi çelişki de var win 7 altında şifrelediğim flash belleği yine win 7 altında şifre girmeden biçimlendirebiliyodum doğal olarak xp altındada

azzkaradag

bendede tam tersi hiç bi şekilde görmüyor harddiski şifrelemeyi kaldırdım rahatlıkla görebiliyorum hdd yi ilginiz için çok teşekkür ederim buarada konuyu yanlış yere açmışım =) @ironic arkadasımın dediği programı kullanıcam yada artık şifrelemeden vazgeçicem bakalım inşallah program tam istediğim gibi olur alakanıza çok teşekkür ederim iyi çalışmalar...

galot

Truecrypt programıyla sanal şifreli hdd yaratıp hem windows hem he ubuntu altından yönetebilirsiniz sanırım. http://www.truecrypt.org/downloads bu adresten hem windows hem de ubuntu için indirip kurabilirsiniz...

azzkaradag

çok teşekkür ederim ilginiz için çok yardımcı oldunuz ayrı ayrı  ;D

Heisenberg

Benimde buna benzer bir sorunum var disklerimin hemen hepsi win7de btilockerla şifrelendi lakin ubuntu altında açamıyor ve görmüyor. Biliyorum bitlocker exe ama ubuntuda bitlockerda atadığım şifreyi girip diskimin içine girebileceğim bir prog. var mı? Eskiden 500 gb lık bir arşivimi truecyrpto yüzünden hemde şifremi doğru olarak bildiğim halde açılmaması neticesinde kaybettim. Truecryptodan korkuyorum açıkcası ubuntu altında sorunsuz çalıştığını söyleyebilir miyiz?

Son olarak; ubuntuyu kurduğum sektörü şifrelersem sistemim çöker mi. Hani ubuntu sistem dosyalrının olduğu kısım.
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

Bitlocker bizim tarafta deseklenmiyor ki bu çok normal bir durum. Kendisi Windows tarafından kullanılan, kendisine özel yazılmış bir şifreleme uygulaması.

Trucrypto dediğin Truecrypt midir emin değilim ancak senin yaşadığın sorunun normal olduğunu düşünmüyorum. Kendisi bu konuda en bilinen uygulamalardan birdiri ve oldukça da sağlamdır.

Ubuntu dosya sisteminin olduğu bölümü de şifreleyebilirsin, bir sorun olmaması gerekiyor ancak sistem yavaşlayacaktır. Kök bölümü şifrelemek cidden aşırı bir durum bence. Çok üst düzey gizli verilere sahip olmadıktan sonra anlamı olmuyor bu işin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Heisenberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Ocak 2013 - 11:04:32
Bitlocker bizim tarafta deseklenmiyor ki bu çok normal bir durum. Kendisi Windows tarafından kullanılan, kendisine özel yazılmış bir şifreleme uygulaması.

Trucrypto dediğin Truecrypt midir emin değilim ancak senin yaşadığın sorunun normal olduğunu düşünmüyorum. Kendisi bu konuda en bilinen uygulamalardan birdiri ve oldukça da sağlamdır.

Ubuntu dosya sisteminin olduğu bölümü de şifreleyebilirsin, bir sorun olmaması gerekiyor ancak sistem yavaşlayacaktır. Kök bölümü şifrelemek cidden aşırı bir durum bence. Çok üst düzey gizli verilere sahip olmadıktan sonra anlamı olmuyor bu işin.

Windows şifrem bypass edilmiş ve sanırım bazı verilerim çekilmiş ve aslında umrumda değil cia ajanıda değilim ve bir kaç ayrı pcde çalıştığımdan kişisel bilgilerimin olduğu pcyi nete bağlamam. Sormadaki ve kök dizini şifrelemedeki gayem birazda buydu, yahut şöyle düşünürsek diskim yanlış ellere geçti ise yahut harici diskimi kaybettimse yahut flash belleiğimi kaybettimse bu şifreleme programları şart çünkü formatlamadan kullanamaz alan kişi. Ayrıca biraz ingilizce özürlü olduğumdan ben programın ismini yanlış, sen doğru yazmışsın.
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

Farklı isim de olabilirdi, bazen yapılıyor böyle şeyler. O nedenle sordum isim konusunu.

Verilerinin güvenliğini düşünmen normal elbette, bu sebepten ötürü istiyorsan ev dizinini şifreleyebilirsin. Zaten verileri orada saklıyorsundur. Eğer yedek bölüm varsa orayı da ayrıca şifrelemeyi düşünebilirsin. Ancak kök sistemde sadece Ubuntu çalışacağı için çok elzem değil oranın şifrelenmesi. Uç noktalarda verileri elde etme yolları vardır elbette, ancak dediğim gibi bu senin verilerinin ne kadar önemli olduğuyla ilgili bir durum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.