bilgisayar kapıcısı

Başlatan ODİN, 20 Temmuz 2009 - 01:49:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ODİN

arkadaşlar üç sorum var
1.pcye bulaşmış olan ya da olabilecek wındows zararlılarını bilgisayar kapıcısı ile silebilir miyim
2.bilgisayar kapıcısını açtığımda aşağıdaki ekran alıntısındaki hatayı veriyor ne yapmam gerekiyor
3.daha önce açtığım konularda lınux tabanlı sistemler için vırus programı var mı demiştim siz uzmanlar evet var demiştiniz bir kaç program ismi söylediniz fakat o pragramlar ya ücretli ya da download linklerini bulamadığım programlardı bana bu tarz yani ubuntuya bulaşmış olabilcek wın zararlılarını temizleyen bir program linki verirseniz sevinirim

teşekkürler

Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

command

dash paketini yükle sorun giderilir

Yiğit Ateş

Linux üzerinde virüs programı kullanmana gerek yok windows zararlıları bulaşamaz merak etme :D

ODİN

Alıntı yapılan: samurai - 20 Temmuz 2009 - 01:58:51
Linux üzerinde virüs programı kullanmana gerek yok windows zararlıları bulaşamaz merak etme :D

birader pcde biri sanal pc olmak üzere 2 tane xp var ben onlarda endişe ediyorum ayrıca dosya transferi yapmam ve usbden program paylaşmam yada netten wın tabanlı sistemlere bağlanmam halinde bu zararlı onlara da geçecektir kimseye zararlı bulaştırmak istemem clamAV sitesinde ubuntu kısmında uç birime şu kodu:release, *-updates, and *-security yazarak mı yüklüycem clamavı ya da şöyle söyleyeyim clamavı nasıl yüklerim çok üt düzeyde değil ubuntu tecrübem

teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Temmuz 2009 - 01:06:27

Alıntı yapılan: command - 20 Temmuz 2009 - 01:55:01
dash paketini yükle sorun giderilir

nası yüklerim onu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Temmuz 2009 - 02:36:47

arkadaşlar yokmu cevp
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

command

sudo apt-get install dash

uçbirimden komutu ver yada synaptic programindan kur gerci kurulu olmasi lazim ama

ODİN

Alıntı yapılan: command - 20 Temmuz 2009 - 02:38:35
sudo apt-get install dash

uçbirimden komutu ver yada synaptic programindan kur gerci kurulu olmasi lazim ama

"sudo apt-get install dash "
birader bu komutun tamamını yani tırnak işereti içinde olan kısmın tamamını kopylayıp uç birime yapıştırdım hiç bir şey yüklenmed nerede hata yaptım acaba synaptic programı hangi sekme altında acaba bulamadım

command

programlar-sistem-synaptic , menu yolu bu sekilde

heartsmagic

@ODİN öncelikle ricam ikili ilişkin olmayan kimseye forumda "birader" dememen. Eğer hitap ettiğin kişiler "benim için sorun yok" diyorlarsa bilemem ancak bu ifadeyi kendilerinden duymadıktan sonra içim rahat etmeyecektir.

Forumda antivirüs konusunun bahsi birden fazla defa geçti. O başlıkları incelersen durumu daha net anlarsın. Benim bir Clamav örneklemem bile var bu konuda.

Kurulum sorunun için:

sudo aptitude update
sudo aptitude install dash
ne diyor?

Ayrıca Kapıcı virüs gibi şeyler için değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ODİN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Temmuz 2009 - 12:20:39
@ODİN öncelikle ricam ikili ilişkin olmayan kimseye forumda "birader" dememen. Eğer hitap ettiğin kişiler "benim için sorun yok" diyorlarsa bilemem ancak bu ifadeyi kendilerinden duymadıktan sonra içim rahat etmeyecektir.

Forumda antivirüs konusunun bahsi birden fazla defa geçti. O başlıkları incelersen durumu daha net anlarsın. Benim bir Clamav örneklemem bile var bu konuda.

Kurulum sorunun için:

sudo aptitude update
sudo aptitude install dash
ne diyor?

Ayrıca Kapıcı virüs gibi şeyler için değildir.

şimdi ubuntu ve lınux tabanlı sistemler özgür yazılımlar değilmi yani temelde bir siyaseti politikası olan bir misyonu olan parayı metayı temele almayan kendine insanı ve "yüce" diyebileceğimiz değerleri başat değer kabul etmiş bir proje özgürlük noktasında ve değerler noktasında lınuxun kurucuları ne düşünür onu bilemem ama burada proje sorumlusu arkadaşım -ki kendisi arkadaşım hitabınada kızacaktır muhakkak- hitap konusunda dahi ögür yazılım kullanmayı bir hayat şekli oalarak gören ben gibi bir insanı ve benzerlerimi kelimeler konusunda dahi kısıtlama yoluna gitmek gibi bu büyük prjenize ters düşecek bir anlayışla uyarmakta .... bilmiyorum siz günlük hayatınızda "birader" hitabını hiç kullanmıyor musunuz ne gibi bir sakıncası var bunun argo bir anlamı mı var benim bilmediğim aydınlatırsanız çok sevinirim

ayrıca yukarıdaki konu ile ilgili açıklamanız ve verdiğiniz kodlar için teşekkür edrim sanırım benim hatamdan dash paketini yükleyememişim root şifresi sorduğunu unutmuşum her kod girişinden sonra root şifresini girdim ve paket yüklendi

erginemr

Herkes "birader, dostum, hocam, kardeşim" gibi ifadelerden hoşlanmayabilir. Mesela ben, hiç tanımadığım bir kişinin bana böyle hitap etmesini istemem ve bundan rahatsız olurum. Karşımdaki kişiden de buna saygı göstermesini beklerim.

Forumumuzu takip eder, başlıkları incelerseniz, uzun süreli tanışıklıklardan mütevellit istisnai durumlar dışında, forum sakinlerinin birbirine mesafeli hitap ettiklerini görürsünüz. Forum yönetimi olarak, chat ağzından ve program, müzik paylaşım forumlarında yaygın olan yazışma tarzından uzak durmaya gayret gösteriyoruz. Aldığınız uyarı da bu yaklaşımın bir ifadesidir.

Dikkat ettiğimiz bir diğer konu da, Türkçe'ye gösterilen özen: Sözcüklere büyük harfle başlama ve noktalama işaretleri gibi...

heartsmagic

@erginemr gerekli izahatı güzel bir şekilde yapmış zaten. Üzerine ekleyeceklerim lafügüzaf olacak. Ancak özgürlük demek, hiç tanımadığımız insanlara sormadan "birader" demek değildir. Prestijimize ters düşmez aksine ileriye götürür bu durum bizi. Hiçbir ortamda bunların kullanılmaması rahatsızlık vermezken, kullanıldığında rahatsız olunabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumların da ortaya çıkmaması için bizler bu şekildeki hitaplardan kaçınıyoruz ve bunun da prestijimizi yükselttiğine inanıyoruz.

Bu konuda ne düşündüğün bizler için önemli elbette. Kendi fikirlerine sahip olabilirsin. Ancak bu şekildeki hitap şeklinden herkesin hoşlanmayabileceğini aklında bulundurman gerekmekte. Tüm forum ahalisi olarak da "benim için sorun olmaz" diye bir şey söyleyemeyeceğimize göre kullanırken dikkatli olman icap ediyor. Tanıdığın ve belirli bir samimiyetin olan kullancılara bunu söylemende beis görmezken herkese aynı tavrı takınman bizleri rahatsız eder.

Son söz de elbette Türkçe için. Biz bu platformda yine kullandığımız dile gayret gösteriyoruz. Bu kadar yazışmanın arasında tembellik yapmadan, noktamızdan virgülümüze kadar, kısacası dilimize dikkat ediyoruz. Bunu da yine prestijimiz yükselsin diye uyguluyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.