PlayOnLinux ile internet explorer 6

Başlatan andydufy, 19 Temmuz 2009 - 15:24:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

andydufy

Forumda internet exlorer kurulumu için genel tavsiye ie4lünux üzerine olduğunu farkettim.
Ubuntu altında internet explorer başlığı altında da bu tartışılmış.

Ben ubuntu üzerinde veya kubuntu üzerinde bu yöntemle İE'yi kurdugumda sistemde büyük bir kasılmanın oldugunu hatta cpu kullanımının %100 'e ulaştığını farkettim.

Fakat İE'yi playonlinux programının üzerinden kurunca kesinlikle böyle bir kasılma söz konusu olmuyor.

Şahsi tecrübeleri olan arkadaşların ve bu kasılmanın başka bir çözümünü bilen arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum.

not: playonlinux kurulumu için http://www.playonlinux.com/en/download.html
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

aslanberk

PlayOnLinux programını kurduktan sonra ie yi kurdum teşekkür ederim. meb sitesi için istemeden de olsa kurmak zorundaydım.

heima

Farklı programlara yön vermek açısından başarılı bir konu. Fakat linux üzerinde hala neden windows programlarını çalıştırmak istediğinizi anlayamıyorum.
Sonuçta bu tamamen farklı bir sistem. Farklılığa açık değilseniz zaten tekdüze windows a devam etmeniz gerekir. IE windows kurulumu ile birlikte gelen bir program. Yanlış anlamayın sizi yadırgamıyorum fakat anlam veremiyorum.

spirit

@heima

Kendi kanımca bunun tek sebebi linux kullananların IE kullanımına zorunlu olarak yönlendirilmeleridir. Mesela devlete ait birçok sitede (tcdd gibi)Firefox ile giriş esnasında hatalar alıyorum. Sadece tcdd sitesi değil halkbank'ında online kayıt sitesinde IE dışında herhangi bir sunucu çalışmıyor. Hala windows programlarını kurmamızın tek sebebi bu. Tabi birde kopamadığımız programlar olabilir. Örneğin ben hala GOM Player'dan başka bir programa alışamadım.
Dell Inspiron 6400 Core 2 Duo T7200-2gb
Ati X1400 256 mb Video Card
Bir ubuntu çek lucid olsun:)Az kaldi 2 yil aradan sonra bir format daha gelecek:)

aslanberk

Sevgili kardeşim kaygılarında tamamen seninle hemfikirim. Ben bir öğretmenim ve meb in geliştirmiş olduğu e okul sistemine maalesef bağımlı durumdayız. Ve maalesef e okul sistemi ie haricinde bir tarayıcıda çalışmıyor. Bütün bilgisayar gereksinimini Ubuntu ile karşılamama rağmen Firefox e okul da işe yaramıyor.

acer

Alıntı yapılan: heima - 11 Ocak 2010 - 22:01:30
Farklı programlara yön vermek açısından başarılı bir konu. Fakat linux üzerinde hala neden windows programlarını çalıştırmak istediğinizi anlayamıyorum.
Sonuçta bu tamamen farklı bir sistem. Farklılığa açık değilseniz zaten tekdüze windows a devam etmeniz gerekir. IE windows kurulumu ile birlikte gelen bir program. Yanlış anlamayın sizi yadırgamıyorum fakat anlam veremiyorum.

Keyfimizden veya hayran kaldığımızdan ie kurmuyoruz ki. Firefox'un eline hiçbir tarayıcı su bile dökemez, biz illa ie ile gel diyen sitelere mecburen girmek zorunda kaldığımız için o ie yi kurmak zorundayız.

heima

Doğrudur ie bağımlısı siteler var. Ben bu konudan diğer programları kullanan arkadaşlara seslenmek babında yazmıştım o mesajı. Yani hala wine ile winamp kuranlar var o yüzden söylemiştim. Ama sizde doğru söylüyorsunuz ki ie den başkasının göstermediği siteler var haklısınız. Aslında büyük konuşmuşum ki bende bir siteye girmek için ubuntudan çıkıp win7 ye girmek zorunda kalmıştım.  :)

canosayan

ie 6 kurmak için uğraşan arkadaşlar. aman deyim web tasarımcılar sizi görmesin.
Chmod bizim işimiz.

trll_pwll

Arkadaslar ie6'yi playonlinux ile kurdum ama adres cubugu ve menü cubugu yok!
Ben nasil adres yazip bir internet sitesine girecegim ??

ironic

numeric2002

ie'yi bazı durumlarda zorunlu olarak kullanmam gerekiyor. (meb işleri) play on linux'u kurdum. ie7'yi de ie6'yı da .exe dosyaları olarak indirdim. fakat wine ile çalıştırmak istediğimde

The file '/home/hyp/downloads/ie6setup.exe' is not marked as executable.  If this was downloaded or copied form an untrusted source, it may be dangerous to run.  For more details, read about the executable bit.

uyarısı alıyorum. ie'yi çalıştırmak için .exe olarak indirmek yetmiyor mu?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

numeric2002

ironic

Komut dizimini hatalı yazmışsın. Kısayoldan yapmak için; exe üzerine sağ tık >> özellikler >> Erişim hakları >> bir program gibi çalışmasına izin ver kutucuğunu işaretleyip tekrar dene.

andirinli

Alıntı yapılan: spirit - 11 Ocak 2010 - 22:16:21
@heima

Kendi kanımca bunun tek sebebi linux kullananların IE kullanımına zorunlu olarak yönlendirilmeleridir. Mesela devlete ait birçok sitede (tcdd gibi)Firefox ile giriş esnasında hatalar alıyorum. Sadece tcdd sitesi değil halkbank'ında online kayıt sitesinde IE dışında herhangi bir sunucu çalışmıyor. Hala windows programlarını kurmamızın tek sebebi bu. Tabi birde kopamadığımız programlar olabilir. Örneğin ben hala GOM Player'dan başka bir programa alışamadım.

bizim bu konudaki en büyük örneğimiz e-içişleri projesi.
öyle ilginç bir şekilde yapılmış ki; sadece windows ve sadece ie7 ve üzeri tarayıcılarda düzgün çalışıyor. dediğiniz gibi ortada bir dayatma var resmen.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

manyakkedi

konqueror adlı tarayıcı ile e-okula giriliyor. ubuntu yazılım merkezinde mevcut.

acer

Alıntı yapılan: manyakkedi - 26 Haziran 2010 - 00:37:33
konqueror adlı tarayıcı ile e-okula giriliyor. ubuntu yazılım merkezinde mevcut.

Firefoxla da giriliyor ama hiçbir işlem yapılamaıyor. Acaba Konqueror vasıtasıyla e- okulda hangi işlemleri yaptığınızı belirte bilir misiniz? Mesela hızlı ders notları girişinden not girmek veyahut raporları almak vs.

eribol

Firefox ile de hepsini yapabiliyorum ben.

Not: Sanırım konu sapmış.

acer

Alıntı yapılan: eribol - 26 Haziran 2010 - 18:03:57
Firefox ile de hepsini yapabiliyorum ben.

Not: Sanırım konu sapmış.

Firefoxla nasıl hepsini yapabiliyorsunuz? Bize de anlatabilir misiniz? Bizde böylelikle ie kurma zahmetinden kurtulmuş oluruz.

eribol

Yaptığım birşey yok. Açıyorum açılıyor. Firefox 3.6 sürümünü kullanıyorum.

acer

Alıntı yapılan: eribol - 27 Haziran 2010 - 16:45:35
Yaptığım * bir şey yok. Açıyorum açılıyor. Firefox 3.6 sürümünü kullanıyorum.
Ben de 3.6 sürümünü kullanıyorum bende e-okula giriyorum hatta hızlı ders notu girşine kadar açılıyor. Ama ordan sonra hiç bir çizelge gelmiyor. İşleminiz devam ediyor diyip duruyor. Neden  sizde açılırken ben de açılmıyor ilginç.

eribol

Yine denedim yine sorun çıkmadı. Gerçi giriş kapatılmış ancak listeliyor notları.