[Çözüldü] Ubuntu Açılmıyor...

Başlatan skahvecioglu, 19 Temmuz 2009 - 02:59:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

skahvecioglu

Arkadaşlar merhaba. Konu ile ilgili başlıkları okudum ama sorun çözülmedi... Virtualbox ile uğraşırken sistem dondu ve power tuşuna basılı tutarak sistemi kapattım. Ardundan tekrar açtığımda ise 'unclean shutdown, checking drives' yazısı çıktı. % 50'yi geçtiğinde ise sistem hatalar verip root@sukru-laptop: yazısında kalıyor... Grub ekranını daha bugün değiştirip 0 saniye bekleme süresi ile login olacak şekilde ayarladım bu yüzden kurtarma konsoluna da giremiyorum....
Ne Mutlu Türküm Diyene!

utdmr

Live CD ile açıp menu.lst'ni düzenlemeyi deneyebilirsin.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

skahvecioglu

@ utdemir ; Çalışan cd ile bilgisayarı açamıyorum (hiç açamadım bugüne kadar)

sudo fdisk - l komutunun çıktısı şu şekilde

Disk /dev/sda: 160.0 GB,160041885696 bytes
255 Heads, 63 Sectors/track, 19457 cylinders
units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier : 0xd53d826f

Device Boot     Start     End     Blocks                 Id     System
/dev/sda1 *     1           1607  12908196             7      HPFS/NTFS
/dev/sda2        1608     19456  143372092+        f       W95 Ext'd (lba)
/dev/sda5        3825     19456   125564008+       83     Linux
/dev/sda6        1608      3726   17020804+         83     Linux
/dev/sda7       3727       3824     787153+          82     Linux Swap/ Solaris

Partition Table Entries are not in disk order.
root@sukru-laptop: #
Ne Mutlu Türküm Diyene!

bytan

Normal açmaya çalıştığınızda, root satırında bekliyorsa, hemen bir kaç satır üstünde size bir kaç hata mesajı ve öneri sunuyor olmalı. Örneğin bir fsck önerisi gibi. Bunu yapmanız çok büyük bir  sorun yoksa sistemin açılması için yeterli olur.

İllâ kurtarma konsolu açmak istiyorum diyorsanız, ubuntuya ait olan bölümü önce /media altına bağlayın ve sonra o  dizine geçip menu.lst dosyası içinde değişiklik yapın. Kurtarma konsolunda da ilk yapılacak işlem olarak fsck önerebilirim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

skahvecioglu

Alıntı yapılan: bytan - 19 Temmuz 2009 - 03:50:32
Normal açmaya çalıştığınızda, root satırında bekliyorsa, hemen bir kaç satır üstünde size bir kaç hata mesajı ve öneri sunuyor olmalı. Örneğin bir fsck önerisi gibi. Bunu yapmanız çok büyük bir  sorun yoksa sistemin açılması için yeterli olur.

İllâ kurtarma konsolu açmak istiyorum diyorsanız, ubuntuya ait olan bölümü önce /media altına bağlayın ve sonra o  dizine geçip menu.lst dosyası içinde değişiklik yapın. Kurtarma konsolunda da ilk yapılacak işlem olarak fsck önerebilirim.

@ bytan : Root satırının hemen üzerinde söylediğin gibi fsck önerisi yazıyordu, bende fsck yazıp enter'a basınca bir kaç kere  y tuşuna basmam ile birlikte hataları düzeltti, sistem açıldı... Teşekkürler...

Edit: Ben virtualbox üzerine başka bir işletim sistemi kurmak isterken ortaya çıktı bu durum, şimdi kurmaya devam etmeye korkuyorum, aynı sorun tekrar ortaya çıkabilir mi?
Ne Mutlu Türküm Diyene!

bytan

Tekrar ortaya çıkarsa, yöntemi biliyorsun. Sistemi donduruyorsa Vbox, ilk aklıma gelenler ya ağır şekilde işlem devam ediyordur ya da diskinde yer kalmamıştır.

Tekrar denemelerinde, Vbox sorun çıkartmaya devam ederse, yeni bir başlık açabilirsin. Sistem açılmaz hale gelirse ve çözüm sağlamazsa buradaki yöntem, kilidin kaldırılmasını isteyebilirsin.

Geçmiş olsun.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST