CD'yi okutamıyorum

Başlatan esrama, 16 Temmuz 2009 - 23:42:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Winsoft üzeriden bir cd yazdım. CDyi winsoftta okutmaya çalıştığımda gayet sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Fakat kubuntuda bazı klasörlerin içine giremiyorum :( Girdiğim zaman klasör boş gözüküyor ve dolphin takılıyor hiçbir şey yapamıyorum. Birde cd yi cdrom daki çıkarma tuşuna basarak çıkartamıyorum. Ancak kde menüsünden eject yapmam gerekiyor.
(cdrom un sürücülerinin tanınmama gibi bir durumu yok değilmi ? :) )

heartsmagic

Konsoldan dizinlerin içine girebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

Evet giremediğim dizine girebiliyorum. Hatta dir komuda hızlı çalışıyor.
Bu rada /media içinde hem cdrom hem de cdrom0 oluşuyor ve her ikisinin içinde cdromdaki dosyalar var ve ikisinde de aynı klasörde takılıyor.

heartsmagic

Bu durumda sorun Dolphin'de olsa gerek. Türkçe karakter içeriyor mu bu dizinler?

cdrom zaten sembolik bağdır ve cdrom0'a gider.

ebubekirs

Alıntı yapılan: esrama - 17 Temmuz 2009 - 00:10:17
Evet giremediğim dizine girebiliyorum. Hatta dir komuda hızlı çalışıyor.

Ben bu kısmı anlamayamadım,  cd /.. şeklinde dizinlerin içine girebiliyor musun linux altında?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

esrama

@heartsmagic Türkçe kararkter yok. Zira cd, vcd de çalışacak şekilde ayarlandı. İçinde bulunan mpegan klasörüne girdiğimde böyle oluyor.
Şöyle bir durum daha var: Windowstaki vlc'ye mpegan klasörünü sürükleyip açmak istediğim zaman açılıyor ama ubuntudaki vlc de(aynı sürüm) dosya okunamadı hatasını alıyorum. Bu durumda sorun dolphinde değil.

@ebubekirs  evet girebiliyorum. Zaten sadece mpegan klasörüne dolphinden ulaşamıyorum. Terminalden her şey okunuyor. Diğer klasörlere ve dosyalara sorunsuz her şekilde ulaşabiliyorum.

Bu durum eskiden (gnome de) bir kaç kere daha olmuştu ama pek önem vermemiştim.

ebubekirs

Yine terminalden gidelim

vlc /nerede/bu/film.avi

ya da

cvlc /nerede/bu/film.avi

şeklinde açıyor mu?

esrama

vlc /media/cdrom0/mpegav/avseq01.dat                    
VLC media player 0.9.9a Grishenko
[00000001] main libvlc debug: VLC media player - version 0.9.9a Grishenko - (c) 1996-2009 the VideoLAN team
[00000001] main libvlc debug: libvlc was configured with ./configure  '--build=i486-linux-gnu' '--enable-maintainer-mode' '--enable-release' '--prefix=/usr' '--enable-libtool' '--enable-fast-install' '--with-binary-version=2ubuntu1' '--disable-update-check' '--disable-gnome' '--disable-gtk' '--disable-familiar' '--disable-fb' '--enable-ggi' '--enable-sdl' '--enable-esd' '--enable-mad' '--enable-jack' '--enable-pulse' '--enable-lirc' '--enable-a52' '--enable-aa' '--enable-dvbpsi' '--enable-mozilla' '--with-mozilla-pkg=libxul-plugin' '--disable-kde' '--enable-mp4' '--enable-dvb' '--disable-satellite' '--enable-ogg' '--enable-vorbis' '--enable-shout' '--enable-qt4' '--disable-slp' '--enable-flac' '--disable-skins' '--disable-basic-skins' '--enable-skins2' '--enable-freetype' '--enable-mkv' '--enable-speex' '--enable-caca' '--enable-live555' '--enable-libmpeg2' '--enable-fribidi' '--enable-cdio' '--enable-mod' '--enable-theora' '--enable-modplug' '--enable-dvdnav' '--enable-gnutls' '--enable-ffmpeg' '--enable-ncurses' '--enable-smb' '--disable-gnomevfs' '--enable-bonjour' '--enable-mpc' '--enable-vcd' '--enable-vcdx' '--enable-notify' '--enable-twolame' '--enable-faad' '--disable-zvbi' '--enable-telx' '--enable-mediacontrol-bindings' '--disable-atmo' '--enable-taglib' '--enable-libass' '--enable-libdca' '--enable-realrtsp' '--disable-dv' '--enable-x264' '--enable-alsa' '--enable-v4l' '--enable-v4l2' '--enable-pvr' '--enable-svgalib' '--enable-dvd' '--without-dvdcss' 'build_alias=i486-linux-gnu' 'CFLAGS=-g -O2' 'LDFLAGS=-Wl,--as-needed' 'CPPFLAGS=' 'CXXFLAGS=-g -O2'
[00000001] main libvlc debug: translation test: code is "C"
[00000001] main libvlc: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' touse vlc without interface.
[00000413] vcdx access error: fread (): Input/output error
[00000413] access_file access error: read failed (Input/output error)
[00000416] main stream error: cannot pre fill buffer

Yukarıda vlc her zamanki gibi dosya okunamıyor hatasını vererek açılıyor.

cvlc /media/cdrom0/mpegav/avseq01.dat
VLC media player 0.9.9a Grishenko
[00000001] main libvlc debug: VLC media player - version 0.9.9a Grishenko - (c) 1996-2009 the VideoLAN team
[00000001] main libvlc debug: libvlc was configured with ./configure  '--build=i486-linux-gnu' '--enable-maintainer-mode' '--enable-release' '--prefix=/usr' '--enable-libtool' '--enable-fast-install' '--with-binary-version=2ubuntu1' '--disable-update-check' '--disable-gnome' '--disable-gtk' '--disable-familiar' '--disable-fb' '--enable-ggi' '--enable-sdl' '--enable-esd' '--enable-mad' '--enable-jack' '--enable-pulse' '--enable-lirc' '--enable-a52' '--enable-aa' '--enable-dvbpsi' '--enable-mozilla' '--with-mozilla-pkg=libxul-plugin' '--disable-kde' '--enable-mp4' '--enable-dvb' '--disable-satellite' '--enable-ogg' '--enable-vorbis' '--enable-shout' '--enable-qt4' '--disable-slp' '--enable-flac' '--disable-skins' '--disable-basic-skins' '--enable-skins2' '--enable-freetype' '--enable-mkv' '--enable-speex' '--enable-caca' '--enable-live555' '--enable-libmpeg2' '--enable-fribidi' '--enable-cdio' '--enable-mod' '--enable-theora' '--enable-modplug' '--enable-dvdnav' '--enable-gnutls' '--enable-ffmpeg' '--enable-ncurses' '--enable-smb' '--disable-gnomevfs' '--enable-bonjour' '--enable-mpc' '--enable-vcd' '--enable-vcdx' '--enable-notify' '--enable-twolame' '--enable-faad' '--disable-zvbi' '--enable-telx' '--enable-mediacontrol-bindings' '--disable-atmo' '--enable-taglib' '--enable-libass' '--enable-libdca' '--enable-realrtsp' '--disable-dv' '--enable-x264' '--enable-alsa' '--enable-v4l' '--enable-v4l2' '--enable-pvr' '--enable-svgalib' '--enable-dvd' '--without-dvdcss' 'build_alias=i486-linux-gnu' 'CFLAGS=-g -O2' 'LDFLAGS=-Wl,--as-needed' 'CPPFLAGS=' 'CXXFLAGS=-g -O2'
[00000001] main libvlc debug: translation test: code is "C"
[00000404] dummy interface: using the dummy interface module...
[00000419] vcdx access error: fread (): Input/output error
[00000419] access_file access error: read failed (Input/output error)
[00000422] main stream error: cannot pre fill buffer

Burada ise vlc açılmadı bile

ebubekirs

cvlc, vlc'nin arayüzünü açmadan çalıştırmaya yarar. Burada input/output hatası veriyor dosyayı okuyamıyor. Sanki dosya bozukmuş gibi, ancak windowsta da açmazdı o zaman.

Khan

VLC'deki sorunlar "Codec"lerden olabilir. Çünkü bendeki birkaç videoda da böyle bir sorun var. Ubuntu'da açılmıyor ama Windows'ta açılıyor.
Tabii sorun başka bir şeyden de olabilir.

esrama

Codec sorunu olacağını pek sanmıyorum, çünkü bu codeci eskiden de vlc ile açabiliyordum zaten codec avi :)

heartsmagic

VCD mi bu? Eğer öyleyse doğrudan VCD aç gibi bir seçenek yok mu VLC'de?

Yusuff

Mplayer'de vardı yanılmıyorsam Vcd aç diye bir menu. Yalnız galiba Lİnux'un Vcd'lerle sorunu var.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

esrama

Zaten üstüne atınca çalıştırıyor. (yani normalde öyle) Benim amacım videoyu çalıştırmak değil. CD nin o kısmını neden okuyamadığımı öğrenmek. Winsoft okutuyor yani düşünün artık...

heartsmagic

Ben hâlâ Dolphin'den şüpheleniyorum. Sonuçta VLC'ye sürükleyip bıraktığın uygulama Dolphin değil mi?

esrama

@heartsmagic ama terminalden çalıştırdığımız zaman dolphin olaya hiç girmiyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: esrama - 18 Temmuz 2009 - 00:21:48
@heartsmagic ama terminalden çalıştırdığımız zaman dolphin olaya hiç girmiyor.

Evet o bölümü kaçırmışım ben. O zaman daha farklı bir sorun var. Zaten VCD'ler doğrudan açılan şeyler değildir bu tarafta. Kullandığın programın menüsü en makul seçenektir. Neden doğrudan erişmeye çalışıyorsun? 

esrama

Dediğim gibi sadece merak ettim. Sonuçta eskiden de karşılaştığım bir sorun du bu. Hem dolphin hem de vlc sürekli aynı yerde sorun çıakrtıyorsa burda bilmem gereken bir şey vardır diye düşünüyorum. Olayın vcd formatında olması ile alakası olamaz. Sonuçta bazı klasörlerdeki dosyalara ulaşamıyorum, yani cd tam olarak okunamıyor. Zaten vlc de dosya okunamıyor hatası veriyor.

heartsmagic

Açıkçası sebep nedir bilemiyorum. Aklıma ilk Türkçe meselesi geldi ancak CD'nin içeriği ve dizin isimleri belli. Sebep o olamaz.

yvz

Vcdyi kendiniz yazdınız değil mi? Bu benim de başıma geliyordu eskiden, belki de boş cd'nin hatalı üretilmesinden ya da yazarken bir hata meydana gelmiş olmasından vs. olabilir diye düşünüyordum. Çünkü ne kadar okusa da, bütün cd yi bilgisayara kopyalamaya kalktığımda windows üzerinde hata alıyordum (diye hatırlıyorum.). Linuxun hiç görmemesinin sebebi, dosyanın bütün olarak bulunamıyor olması olabilir. Zira sektörler arasında gidip gelirken takılmasını da açıklar bu bence. Tabii yanılıyor olma ihtimalim daha fazla :P

esrama

Alıntı yapılan: yvz - 20 Temmuz 2009 - 01:04:59
Vcdyi kendiniz yazdınız değil mi? Bu benim de başıma geliyordu eskiden, belki de boş cd'nin hatalı üretilmesinden ya da yazarken bir hata meydana gelmiş olmasından vs. olabilir diye düşünüyordum. Çünkü ne kadar okusa da, bütün cd yi bilgisayara kopyalamaya kalktığımda windows üzerinde hata alıyordum (diye hatırlıyorum.). Linuxun hiç görmemesinin sebebi, dosyanın bütün olarak bulunamıyor olması olabilir. Zira sektörler arasında gidip gelirken takılmasını da açıklar bu bence. Tabii yanılıyor olma ihtimalim daha fazla :P

Dediğiniz doğru olabilir fakat bunu linux' ta yapamamamız iyi değil :(

heartsmagic

Alıntı yapılan: esrama - 20 Temmuz 2009 - 09:22:30
Alıntı yapılan: yvz - 20 Temmuz 2009 - 01:04:59

Dediğiniz doğru olabilir fakat bunu linux' ta yapamamamız iyi değil :(

Sonuçta terminalde görüyoruz dizini. Bir şekilde görülebiliyor kısacası. Problemin temelinin ne olduğunu bilmeden çözüme gidemeyiz. Linux mudur problem, yoksa başka bir ortam mıdır bilemeyiz bunu. Örneğin bu VCD nerede oluşturuldu, standartlara sadık kaldın mı gibi sorular çıkar karşımıza.

esrama

CD yi ben windowsta yazdırdım. VCD de çalışacak formda kaydetti.
Standartların ne gibi özellikler içerdiğini bilemiyorum. Ama vlc ve tüm oynatıcılar windowsta hiç takılmaksızın çalışıyor. Normalde linux üzerinde de her zaman vcd için yazılan cd ler sorunsuzca çalışıyor(bunu sizlerde muhakkak denemişsinizdir) Burada farklı bir durum var gibi. Dediğim gibi ilerde windowsu tamamen kaldırdığımda böyle basit sorunlarla karşılaştığım zamana sorunun ne olduğunu bilmek isterim. Dediğim gibi eskiden gnome kullanırkende çok çok nadiren bu sorunla karşılaşıyordum (normal veri cdlerinde dahi)...

heartsmagic

Açıkçası ben Linux üzerinde yazdığım herhangi bir şeye yine Linux üzerinden ulaşma sorunu yaşamadım bugüne kadar. Fakat sorun farklı bir yerde yazılmasıdır demiyorum ben, belki sorun bu taraftadır. İrdelemek için ne yapabiliriz bilmiyorum.

ChoPin

arkadaşlar vcdler mplayerda pencerenin üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra vcd sekmesi altından open vcd tıkladığınızda açılıyor. ben böyle çalıştırıyorum açıkcası.