Dosyayı kilitlemek? (Üzerinde değişiklik yapılmasını engelleme.)

Başlatan munirekinci, 11 Mayıs 2008 - 14:29:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Merhabalar,
Bilgisayarı her açtığımda ağ bağlantılarını açıp kablosuz şifremi baştan girerek bağlantıyı düzenlemek zorunda kalıyorum. Yoksa internete bağlanmam mümkün olmuyor. (Kablosuz USB adaptör ile bağlanıyorum)

Ağ bağlantılarında yapılan bu ayarlamaların /etc/network/interfaces dosyasında tutulduğunu biliyorum. Bu dosyayı internetim düzgün biçimde çalışırkenki içeriğiyle kilitlemek için ne yapmalıyım? Bunun bir komutu vardı da unuttum.

matafleur

flock komutu.

file lock yani.

aradığın bu mu?

munirekinci

Kullanımı nasıl bunun?

munirekinci@ubuntu:~$ sudo flock /etc/network/interfaces
[sudo] password for munirekinci:
flock: bad number: /etc/network/interfaces

matafleur

İki tipte kullanabiliyorsun.Birincisi bir shell scripti içinden(açılış scriptlerinden birine gömebilirsin sanırım).ikincisi ise grup tipini değiştirerek.File ownerına yazma hakkı verirsin.Diğerlerine ise sadece okuma hakkı.Tabi root u etkiliyormuydu bu onu hatırlamıyorum.

Man dosyasında biraz daha detaylı anlatır sanırım.İşin doğrusu bende direk kullanmadım.Sadece yapılabildiğini biliyorum.Esas kullanım alanı ise fifo yapılarıyla ilgili.

ufuk_k

Eğer gnome-keyring gibi bir ekran da çıkıyorsa öyle kilitleme gibi bir yol değil de ağ ayarlarını kaydetme gibi bir çözüm denesen daha iyi olur. Forumda benzer bir konu vardı aslında, biraz araştıralım.

munirekinci

Evet benzer bir başlık var ancak tam olarak aynı problem değil.

ufuk_k

Biraz araştıralım derken yanlış anlaşılmasın, başka forumları ve sorunun kaynağını araştıralım demek istedim, ben de bakıyorum. Bir ara arkadaşımın laptopunda da benzer bir sorun olmuştu çözümünü bulmuştuk. Bakalım nasıl bulmuşuz :)

munirekinci

Alıntı yapılan: ufuk_k - 11 Mayıs 2008 - 19:22:51
Eğer gnome-keyring gibi bir ekran da çıkıyorsa öyle kilitleme gibi bir yol değil de ağ ayarlarını kaydetme gibi bir çözüm denesen daha iyi olur. Forumda benzer bir konu vardı aslında, biraz araştıralım.

Hayır, hiçbir pencere falan açılıp şifre vs. istemiyor. Heşey normal. Ancak ağ ayarlarına girip şifreyi değiştirmem gerekiyor.

Normalde wireless şifrem 14 haneli ancak ağ bağlantılarına girdiğimde orada kocaman birşeyler yazıyor. (Şifre olduğu için gözükmüyor)

Ancak problemin neden kaynaklandığını tahmn ediyorum; wireless şifresini girdiğimizde /etc/network/interfaces dosyasına şifremizi şifreleyip (pgp gibi) kaydediyor. Ancak bilgisayarı daha doğrusu Gnome'u baştan açınca bu şifrelenmiş şifreyi wireless şifresi olarak yazıp açmaya çalışıyor sanırım. Bilmem anlatabildim mi. :)

Neyse problemin neden kaynaklandığı değilde çözümü önemli, chmod ile falan deneyeceğim artık, olursa söylerim.

heartsmagic

chmod işe yaramaz da sanırım chattr iş görür ama pek doğru bir yol değildir, sen yine çözüme bak. Çünkü interfaces dosyasını kilitleyen görmedim ancak illa denerim diyorsan:

sudo chattr +i /etc/network/interfaces
Artık kimse yazıp çizemez, sistem bile. Tekrar yazılabilir yapmak için
sudo chattr -i /etc/network/interfaces
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Ben wireless kullanmıyorum. Sorduğu şifrenin karşılığı nedir? Wireless şifresi de ingilizce olarak ne şifresidir bunun tanımı? wep, wap gibi bişey miydi?

munirekinci

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mayıs 2008 - 19:46:19
chmod işe yaramaz da sanırım chattr iş görür ama pek doğru bir yol değildir, sen yine çözüme bak. Çünkü interfaces dosyasını kilitleyen görmedim ancak illa denerim diyorsan:

sudo chattr +i /etc/network/interfaces
Artık kimse yazıp çizemez, sistem bile. Tekrar yazılabilir yapmak için
sudo chattr -i /etc/network/interfaces

Böylede olmadı, yardımın için çok teşekkürler. :)

Alıntı YapBen wireless kullanmıyorum. Sorduğu şifrenin karşılığı nedir? Wireless şifresi de ingilizce olarak ne şifresidir bunun tanımı? wep, wap gibi bişey miydi?

WPA personal (WI-FI protected access) şifreleme sistemi.

Peki bunun dışında ne gibi önerileriniz var, mesela ağ yöneticisinin açılışta otomatik gelip şifremi otomatik olarak girip internete bağlanması için program yazmaktan başka çözüm yolu yok mu? Böyle bir program yazmak çok mu zor?

ufuk_k

Şimdi ben halen anlamış değilim. Bunu mu soruyor yoksa başka bir şey mi, bir ekran görüntüsü atarsan:

[IMG]http://img29.picoodle.com/img/img29/4/5/11/t_Screenshotm_366525c.png[/img]

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WPAHowTo Bir de burada aşağıda avoiding password nagging diye bir bölüm var, onları bir denersen?

heartsmagic

chattr nasıl işe yaramaz? Onu yaptıktan sonra sistem bile yazamaz o dosyanın üzerine.

munirekinci

Alıntı Yapchattr nasıl işe yaramaz? Onu yaptıktan sonra sistem bile yazamaz o dosyanın üzerine.

Evet sistem bile üzerine bişey yazamadı ancak, bağlantı kurulamadı. Sanki bağlantı kurulabilmesi için interfaces dosyasının değişikliğe açık olması gerekiyor.

heartsmagic

Ha tamam o olabilir :) Demiştim zaten dosyayı kilitlemek çok doğru olmaz. Şimdi senin sorunun kendiliğinden bağlantı kurulamaması mı? Normal şartlar altında kendiliğinden bağlanması lazım. Hiç olmadı WPA için wpa suppliciant dosyası var sanırım ona bile göz atabilirsin. Ben WPA kullanmadığımdan sorun yaşamadım şu ana kadar WEP ile.

munirekinci

Alıntı yapılan: ufuk_k - 11 Mayıs 2008 - 21:17:03
Şimdi ben halen anlamış değilim. Bunu mu soruyor yoksa başka bir şey mi, bir ekran görüntüsü atarsan:

[IMG]http://img29.picoodle.com/img/img29/4/5/11/t_Screenshotm_366525c.png[/img]

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WPAHowTo Bir de burada aşağıda avoiding password nagging diye bir bölüm var, onları bir denersen?

Hayır ne bu nede bunun gibi şifre isteyen birşey geliyor.

En baştan şöyle anlatayım;

Bilgisayarı açıyorum,
Ubuntu açılıyor,
Hiçbir popup pencere falan gelmiyor,
Masaüstüm normal bir şekilde gözüküyor,
İnternet yok,
Ağ bağlantılarını açıyorum,
Kablosuz ağın özelliklerine giriyorum,
Kablosuz ağ şifresinde yazan upuzun şifreyi silip doğru şifreyi giriyorum,
Ondan sonra ağ bağlantısı bağlantı yapılandırılıyor gibi pencere çıkıyor progress bar birkaç kez gidip geliyor,
Ondan sonra da internet bağlanıyor.

munirekinci

Alıntı YapŞimdi senin sorunun kendiliğinden bağlantı kurulamaması mı?

Tam olarak bu.  ;)
İlk başta şifreyle alakalı gibime geldi ama olay internete bağlantı kurmaya çalışmamasından kaynaklanıyor gibime geliyor şimdi.

Alıntı YapHiç olmadı WPA için wpa suppliciant dosyası var sanırım ona bile göz atabilirsin.
Şimdi bakıyorum. Eğer olmazsa wep kullanmayı denerim.

heartsmagic

İşte normal şartlar altında o parolayı saklaması lazım. Gerçi Ubuntu Hardy betadan beri ağ yöneticisi olarak ben de tabir-i caizse çok sapıtık çalışıyor. Elle IP alıyorum, sistemi açınca bağlı görünmüyorum ama bağlıyım. Bir kere sabit ip ayarlaması yapınca ve ağı elle yapılandırınca ağ yöneticisi artık kablosuz ağları göstermiyor falan.

Aklıma gelmişken wifi-radar kurup denesene bir de.

munirekinci

wpa suppliciant dosyası çok karmakarışık, ne yazıkki programlamadan o kadar anlamıyorum, ayrıca 4 tane var bu dosyadan, her biri ayrı klasörde. :)

wifi-radar'ı kuruyorum.

ufuk_k

Why do I have to type in my auth key for wpa every time I reboot? Whats worse, about 30 seconds after I connect, the prompt comes up again to enter the password for authentication. I can cancel that ok, but I think it should remember the password for an AP.

Can this be done?

The WPA key should stay stored in gnome-keyring. If you want it to connect without entering your keyring password try following the steps here https://help.ubuntu.com/community/Wi...NetworkManager under Automatic Keyring.

This requires that your login and keyring passwords are the same.

Each time I boot and wireless starts to connect a screen comes up asking me to enter my WPA password (feisty). I have NetworkManager Applet 0.6.4 installed.

When i enter the pass it starts correctly

that's to unlock your keyring.
If you use the same passwords on your keyring as in your normal login, follow these instructions ( http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=463639 ) to get rid of the second authentication

Şimdi password saklama olayı keyringden bağımsız nasıl ele alınabilir? Bir fikri olan varsa alayım.

munirekinci

Biraz geç bir yanıt olacak, kusura bakmayın;
Modem ayarlarından Wpa yerine Wep kullanmaya çalışıyorum ancak modem bir türlü Wep kullanmayı kabul etmiyor. Sanki Wep kullanmamaya yemin etmiş gibi. :)

Herneyse bilgisayarı genellikle fazla açmadığımdan dolayı (genellikle pek kapatmadığımdan dolayı) çok sık şifre girmem gerekmiyor. İlgilenen bütün herkese teşekkürler.

unsalmd

Ben ana şifremi değiştirmiştim.Bu değişiklikten sonra her bilgiayarı açınca " unlock login keyring" şeklinde şifre soran bir pencere aşılıyordu.Eski şifremi girince sorun yok.Her sefer bu işlemi yapıyordum.Burda  http://karuppuswamy.com/wordpress/2010/06/18/enter-password-to-unlock-your-keyring-prompt-in-ubuntu/   sorun ile ilgili çözüm buldum belki işinize yarar.
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM