Pardus ve Ubuntu'nun Kgrubeditör ile Grub kurulumu

Başlatan kahraman masa esat, 15 Temmuz 2009 - 04:28:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kahraman masa esat

Pardus 2009 Beta'yı denemek için kurdum. Ancak Grub kurulumu sırasında kurmama seçeneğini işaretledim. ( Diğer sisteminizden ekleyebilirsiniz uyarısı vardı) sda8'de Ubuntu kurulu. Pardus'u da sda6'ye kurdum. Ubuntu menu.lstye Pardus'u nasıl ekleyebilirim? Forumda şuradaki sabit Grub kurulumla yapsam Pardus eklenir mi? ( 8.10 kullanıyorum ext3/4 sorunu çıkar mı?)

Esas sorum şu;  Kgrubeditör ile grub kurulumunu anlatan herhangi bir Türkçe kaynak bulamadım. Kısaca anlatma şansınız var mı? Ve  forumda Kgrubeditör pek rağbet gören bir program değil herhalde, tavsiye edilmiyor mu?

ihtiyar said

günberi

Öncelikle Pardusun RC2 sürümü, yani son sürüm adayı çıktı. Acaba beta değil de onu kurmuş olabilir misiniz. Bunu şunun içiin soruyorum,
kernel güncellenmiş ise benim aşağıda verdiğim örnekle sizinki birebir uymaz. Çünkü aşağıdaki RC2 için hazırlandı. yok sizinki beta ise kernel sürümünü rakamlarını ona göre değiştirmeniz yeterli olur.

Aşağıdaki satırları menu.lst dosyasının en altına eklemeniz yeterli olacaktır.
title      Pardus 2009 RC2 [2.6.30.1-122]
root       (hd0,7)
kernel     /boot/kernel-2.6.30.1-122 root=LABEL=PARDUS_ROOT vga=791 splash=silent quiet vga=0x314
initrd     /boot/initramfs-2.6.30.1-122
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr