DVD okuma problemi

Başlatan paranoiahasu, 10 Mayıs 2008 - 23:51:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

paranoiahasu

dvd sürücüm windows altında yazılmış dvdlerin bir kısmını okurken bir kısmını okuyamıyor.sorunu nasıl halledebiliriz (synaptic deki dvd read ile ilegili tüm paketler kurulu)
teşekkürler

ufuk_k

Windows media player ya da işte windowsun kendi dvd/cd yazıcısı ile yazılmış dvdleri linux bazen okumuyor. Bu konuyla ilgili epey araştırma yapıp, fstab ile hal ile oynadıktan sonra bir çözümünü bulamadım. Birkaç linux dağıtımında da denedim, çalıştırmadılar. Dvdleri bir daha windows altında başka bir program ile (nero vs.) yazmayı deneyin.

paranoiahasu

sorun şu ki zaten dvdleri nero ve alcohol ile yazmıştım.insanlar böyle bir sorunun olduğundan bahsediyor ancak soruna çözüm getiren yok henüz.çok saçma bir durum bence..

ufuk_k

Saçma olanın ne olduğunu anlayamadım. Ben windows kullanmıyorum ve dvdlerimi de linuxta yazıyorum. Siz ne tür DVD'leri okuyamıyorsunuz? Biraz daha bilgi vermeniz gerek, nasıl yazılmış olduğu ile ilgili.

paranoiahasu

yani windows altında nero-alcohol gibi yazılımlar kullanarak yazdığım dvdlerin bir kısmı çalışırken bir kısmını açamıyorum.dvdread paketlerinin hepsi yüklü olmasına karşın sorun devam etmekte.sanırım bu soruna çözüm yok

ufuk_k

/etc/fstab dosyasında (açmak için gksu gedit /etc/fstab komutunu kullanın)

/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/scd1       /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

Sizin dvd sürücüleriniz /dev/hdc diye de kayıtlı olabilir, onların bulunduğu satırlar yukarda yazdığım gibi mi? Değilse aynı yapın, sonra yine deneyin.

cebuntu

merhaba
Ayni problem bende de var 2005 yılında emin değilim hangi program ile yazdım Nero ve ya Roxio dvdleri okuyamiyorum.
Bu konuda biraz araştırmalar ve uygulamalar yaptım ama nafile durum değişmedi
Ufuk arkadaşımızın önerdiğini uyguladım ve durum bu

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda2
UUID=7956ec67-0dc6-408c-9f65-26f70c029ce4 /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda3
UUID=60f7ca83-a761-4524-ae4b-f11db1278e87 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

Bir anormallik görünmiyor
Kitaplıkta araştırdım tek işe yarayabilecek paket

libudf0
library to work with UDF filesystems

diye düşündüm ve kurdum sonuç 0
İşin ilginç tarafı problemin Yazmış olduğum DVD UDF ( Universal Disk Format) olarak yazmış olmam ve ubuntu DVD yi disk olarak görüyor ve bağlamasını da yapiyor ama içeriğini göremiyorum, belli ki temel sorum UDF formatı okuma sorunu.
Bu konuda bir kaynak buldum ama ingilizce olduğu için takılıp kaldım biraz karışık ta, belki de aradığım olmayabilir.
Bu kaynağa birileri göz atar da ne olduğunu ve ya duğru yol bu ise türkçeleştirip yayınlarsa faydalı olur diye düşünüyorum.
Önceden teşekkürler
herkese bol neşeli Linux'lu günler
kaynak *bağlantı:  http://image.msfc.nasa.gov/Software/linux_udf_installation_notes.htm

heartsmagic

Bir de elle denesen ne olur ne olmaz diye?

sudo -t udf /devscd0 /media/cdrom

gibi. Eğer "wrong fs type" gibi bir şeyler varsa o zaman bir sıkıntı var demektir cidden.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

linuxsever

Arkadaşlar bende dvd read dosyaları falan da yüklü değil ,hiçbir dvd yi okumuyor ne yapabilirim? :-X

ufuk_k

Kurulum öncesi ve sonrası bölümündeki başlıklara bakabilirsin.

mountain_human

Ubuntu 12.10 ve Pardus 2011-2 kurulu iki bilgisayarımda da aynı sorun var. CD'leri UDF olarak kaydedebiliyorum ancak UDF olarak formatlı CD'leri okutamıyorum. Kaydettiğim CD'ler Windows'da normal olarak açılıyor.

Geçici çözüm: Ubuntu'da "Diskler" programını çalıştırıyorum. Program açıkken tüm CD formatları okunuyor. Yani problem çözülüyor. Programı kapatınca sadece UDF formatlı CD'ler kayboluyor.

Kalıcı çözüm: Bence bu bir "bug". Hem de sadece Ubuntu'nun "bug"ı değil. Umarım ciddiye alınıp bir güncellemeyle çözülür.

heartsmagic

Hiç elle bağlamayı denedin mi peki?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

Bir dvd veya cd, tek bir film dosyaından ve bir bütünden oluşmuyor. İçinde bir çok dosya barındırıyorlar. Video film'inin kendisi genelde bir bir kaç parçaya bölünmüş oluyor. Bu doyaları birlikte çalışır duram getiren veya otomatik olarak açılmasını sağlayan dvd veya cd'de bulunan yazılımlar bazen .exe uzantılı olabiliyor. Böyle durumlarda dvd veya cd'yi bir dosya gibi açıp, başlangıç dosyasını el ile açmak gerekiyor. Meselâ bir film'in ilk bölümü olan dosyasını gibi.