Enlightenment E17 Masaüstü Kurulumu ve Kullanımı

Başlatan ufuk_k, 10 Mayıs 2008 - 22:10:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

2600

.

aysegir

Teşekkürler sorunu çözdüm. Açılış ekranının çözürlüğü büyük olduğundan ekranın tamammını göremiyormuşum. Teşekkür ederim
Bu arada makale çok güzel olmuş. Emek verene çok teşekkürler..

garafatma

şimdi yükledim bende bayağı hoşuma gitti açıkçası ve firefoxumda taılma olmadan gezinebiliyorum. ancak ayarlarında english seçebeği seçiliyken, ben gayet güzel türkçe karater yazabiliyorum :) dili ingilizce olsun benim açımdan değişen birşey yok. ama beğendim ne yalan söyliyim? teşekkür ederim bende bu sunum için
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Exodus

Alıntı yapılan: keiser_soze - 07 Ocak 2009 - 01:48:47
şimdi yükledim bende bayağı hoşuma gitti açıkçası ve firefoxumda taılma olmadan gezinebiliyorum. ancak ayarlarında english seçebeği seçiliyken, ben gayet güzel türkçe karater yazabiliyorum :) dili ingilizce olsun benim açımdan değişen * bir şey yok. ama beğendim ne yalan söyliyim? teşekkür ederim bende bu sunum için
Enlightenment da masaustunde sol tus ile menu acilmasina alisirsaniz cidden cok guzel bir masaustu yoneticisidir. Turkce karakterler de dilin Ingilizce veya Turkce olmasi ile degil locale ile alakali bir durum ;)
Arch Linux FTW!

garafatma

evet evet locale ile biliyorum, bu başlık altındaki diğer topicleri hızlıca okudum. sanki bazı kulanıcıların dil ingilizce olduğu için klavyeleride ingilizceymiş anlamı çıkardım nerden çıkardıysam? :) dün gece uyumak zorunda kaldım ama bu gece uykusuz geçicek, şimdiden alıştım görünümüde gayet güzel, ama bazı temalarında sıkıntı var sanırım. bazen butonlar aktif gibi görünsede işlem yapmıyor. olsun çok sorun değil.

gerçi fluxbox havası var biraz ama görünüm açısından daha hoş.

Exodus

Alıntı yapılan: keiser_soze - 07 Ocak 2009 - 09:43:41
evet evet locale ile biliyorum, bu başlık altındaki diğer topicleri hızlıca okudum. sanki bazı kulanıcıların dil ingilizce olduğu için klavyeleride ingilizceymiş anlamı çıkardım nerden çıkardıysam? :) dün gece uyumak zorunda kaldım ama bu gece uykusuz geçicek, şimdiden alıştım görünümüde gayet güzel, ama bazı temalarında sıkıntı var sanırım. bazen butonlar aktif gibi görünsede işlem yapmıyor. olsun çok sorun değil.

gerçi fluxbox havası var biraz ama görünüm açısından daha hoş.

Minimalizm ve estetik olarak gorunuyor benim gozumde Enlightenment.. Sizde nasil bilmiyorum ama bende cok crash oluyordu kararli bir sisteme kurmayi o yuzden pek istemedim acikcasi..
Arch Linux FTW!

garafatma

tam anlamıyla kuıllanamadım zaten, kurdum bikaç ayarına baktım, bu akşam daha uzun başında olacağım için bende çökmeler yaşanacakmı bilmiyourm açıkçası. bakalım :)

Linuxman.

Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

agritux

''Şimdilik yeni bir masaüstünüz var, ayarları bozmaktan, temalarla ve shelves (paneller) ile oynamaktan çekinmeyin. Sol tuşla Gnome ve Kde'de kurduklarınız dahil tüm programlara masaüstüne tıklatıp, applications kısmından ulaşabilirsiniz.''

Gnome ve Kde deki tüm programları sistemin kararlılığını bozmadan, sanki kendi masaüstü yöneticisindeymiş gibi performans alarak kullanabiliyor muyuz? Yoksa kendine özgü programları var mı?

atomkarinca

Alıntı yapılan: chataluck - 17 Mart 2009 - 00:24:24
''Şimdilik yeni bir masaüstünüz var, ayarları bozmaktan, temalarla ve shelves (paneller) ile oynamaktan çekinmeyin. Sol tuşla Gnome ve Kde'de kurduklarınız dahil tüm programlara masaüstüne tıklatıp, applications kısmından ulaşabilirsiniz.''

Gnome ve Kde deki tüm programları sistemin kararlılığını bozmadan, sanki kendi masaüstü yöneticisindeymiş gibi performans alarak kullanabiliyor muyuz? Yoksa kendine özgü programları var mı?

Kendine özgü programları var fakat çoğu kullanılmak için yeterli kararlılıkta değil. Diğer programları da sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.

agritux

Depoları ekledim, e17 yi arattım, sonuçları yüklemek için seçtim ve yükleye bastığımda şu hatayı aldım

eutils:
Depends: libeet0  but it is not installable
Depends: libesmart0 fakat kurulmayacak

eclair:
Depends: libesmart0 fakat kurulmayacak

heartsmagic

Konunun başında verilenler hardy depoları. Kaldı ki gördüğüm kadarıyla oradan da paketler kaldırılmış. Sen hangi sürümü kullanıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

Alıntı yapılan: ufuk_k - 31 Mayıs 2008 - 03:19:57
Son E17 güncellemesinden sonra eutils pakedine gerek kalmadı sanırım. Çünkü libeet1 pakedi gerekiyor diğer paketler için ve bu da libeet0 yüklenmesini engelliyor. Henüz rehbere yazamadım ama ekleyeceğim, çünkü yeni bir durum, 1-2 gün önceki güncellemelerden sonra oldu.

3. sayfada böyle bir not buldum
sanırım
eutlis ve eclair paketlerini yüklememiz gerekmiyor?
doğru anlamış mıyım acaba?

mint6 kullanıyorum ben

heartsmagic

E17 kurmadığımdan dolayı durumu bilmiyorum ancak mint sanırım 8.10 üzerinde geliştirilmekte. Bu yönde bir rehber bulunabilir. Hoş bu başlıktaki yöntem hâlâ geçeli olabilir, kısa bir süre önce deneyen bir arkadaş varsa tecrübelerini paylaşacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Ubuntu forumsda şöyle bir yol bulunmuş;

sudo rm /etc/apt/preferences

Sonra,

sudo apt-get update

sudo apt-get install e17

Çözüme ulaışlmış, bir deneyin derim.

agritux

ben sistemi sıfır haline geri döndürdüm
bu verdiğiniz adımları direk mi uygulayacağım yoksa konunun ilk başındakilere ek olarak mı bu adımlar

garafatma

Direk uygulama, konunun başındakileri tekrar uygula, yine aynı hatayı alırsan en son verdiğim adımları izle

agritux

Yani bu demek oluyordur ki konunun 3. sayfasında yazılanlar şu an geçerli değil
O paketleri de yüklememiz gerek.
tamam deneyeceğim. Teşekkürler.

bytan

Ubuntu 8.10 üzerinde E17 kurmayı denemiş ve hayalkırıklığı yaşamış biri olarak izlenimlerimi aktarayım:

1-2 ay kadar önce e17 kurmak isteyip aramalarıma başladığımda, depolarda e17 yoktu ve desteklenmiyordu. Bugünkü halini bilmiyorum. Harıl harıl yeni depo ve ubuntuforums karıştırırken aynı sıkıntıdan muzdarip bir sürü kullanıcı görünce sevindim. Belki bir tanesi bulur ya da sesimizi duyan olur diye.

Depo namına hiç bir şey bulamadım. Bende svn üzerinden kurmaya karar verdim. Svn işi için bir betik (script) çektim. Bunu çalıştırdım. 300 mb civarı dosyayı indirdi. Betik normalde, dosyaları indirip kurulum işlemini adım adım yapıp her adımda bilgi verecekti.  Dosyaları indirdikten sonra derlemeye başladığında çeşitli paket eksikliklerini bildirdi doğal olarak. Bunları sağdan soldan topladım. En son olarak  utils'li bir paket, tam adını hatırlayamıyorum. Onu bulamadım. O da depolardan kaldırılmış. Yine tırım tırım pakedi aradım. Bulamadım. Buraya kadar bile gelmem bir buçuk gecemi aldığından sinir küpüydüm. Sonra içimden bir kaç cümle geçirip bu sevdaya nokta koydum şimdilik diyerek.

Ben yapamamış olabilirim. Belki o an olmayan paketler şu an rahatça bulunuyor olabilir. Belki benim gözümden kaçan bir şey olmuştur ve benden sonraki bunu bulup işlemlere devam edebilir. Ama benim anılarım bu.

Peki şimdi ne yapıyorum?

MoonOS 2.0 E17'li dağıtımını indirdim. Ubuntu 8.10 ile paralel. 8.10 depolarını ve 8.10 için hazırlanmış deb paketlerini sorun yaşatmadan kullandırıyor. Biraz da Mint havası var.

Sözün özü, MoonOS bu amaç için iyidir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

FeNDeR

Ufak tefek bir şeyler ekleyeyim istedim. E17'nin OzOs versiyonunu kulanıyorum ben. Yalnız son zamanlarda güncellemede sorun var, o kadar. O yüzden siteyi takip edip bekliyorum ne zaman düzelecek diye. Bir de, üzerinde hazır compiz efektleriyle gelen yeni bir E17 sürümü var. Buradaki ismi compiz değil de ecomorph.(Ayrıca Elive da var ama o paralı sanıyorum.) Kurulum için sources.list'e şu adresi ekleyebilirsiniz:

Intrepid için:
deb http://greenie.sk/ubuntu intrepid e17

Hardy için:
deb http://greenie.sk/ubuntu hardy e17

Key'i şu komutla indirmiştim:
wget -O- http://greenie.sk/ubuntu/dists/repo.key | apt-key add -

ve son olarak:
sudo apt-get update && apt-get install e17 emodules-all

Bu komutlarla kurulması lazım. Yalnız kurulumdan önce mevcut tüm E17 paketlerini kaldırmanız gerekmekte.
Ben bunu deneyeli epey olduğu için aklımda kalan şekilde yazdım.Hani merak eden olursa diye... Bir sorun olursa ubuntuforums.org 'da "greenie.sk" diye aratırsanız bulabilirsiniz. Ayrıca buradan da yararlanabilirsiniz: http://www.sidux.com/PNphpBB2-viewtopic-t-14545-postdays-0-postorder-asc-sid-ee328b85e5ee1167de16cc8e8ec912fc.html

canosayan

Chmod bizim işimiz.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

agritux

GNUbuntu

Bu yapılanlar açıkça bizi E17 kurmaya teşvik etmektir. Şiddetle kınıyorum ve teşekkür ediyorum :)
Önce Saygı...

By_Mihni

Alıntı yapılan: Hakan Said - 20 Mart 2009 - 23:07:25
Bu yapılanlar açıkça bizi E17 kurmaya teşvik etmektir. Şiddetle kınıyorum ve teşekkür ediyorum :)

@Hakan Said  aslında hoş bir masaüstü ama çok bug ile karşılaştım o yüzden fazla kullanmadım görünüm olarak mükemmel bir masaüstü güzel tasarım ve grafik seven arkadaşlara öneririm