Pentium II 128 MB ram 128 mb ekran kartı olan sistem için tavsiye

Başlatan kaansef, 10 Temmuz 2009 - 16:19:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaansef

Arkadaşlar Pentium II 128 mb ram 128 mb ekran kartı ve 80 gb+40gb(40gb çok garip ses çıkartıyo kullanmak istemiyorum zaten çok eski en az 5 senelik)bir pc'm var.Ben buna ubuntu 9.04,8.10 versiyonlarından birini ve masaüstü olarak xfce veya openbox kullanıcam(Gnome çok ağır gelir gibi sanki)sizce kaldırırmı?Hangi masaüstünü kullanmalıyım?Compiz fusion çalışırmı(Gerçi ekran kartı iyi ama)aşşağıdaki işlemleri rahatça yapabilirmiyim?

1-)İnternet'e girmek.
2-)Müzik dinleyip film izlemek.
3-)Oyun oynamak(Öyle cavcaklı değilde kağıt oyunları gibi)

ve sistem hızlı açılırmı?(biraz uzun oldu ama :D)
# 28065

utdmr

Pentium II işlemciye göre 128 ram, ekran kartı, 120GB HD fazla biraz. Bende de bir Pentium II bilgisayar var, ama üzerinde sadece 32MB ram, 2GB HD var. Masaüstü yöneticisi kullanmasam da tabii ki çok olmasa da kabul edilebilir bir açılış hızı var. Compiz Fusion'un çalışabileceğini sanmıyorum, grafik ille de kullanmak istiyorsan xfce gibi bir Desktop Environment değil de, *box gibi masaüstü yöneticilerini kullanmanı tavsiye ederim. İşlemci düşük, internette dolaşırken rahat olabileceğini sanmam, özellikle de Flash içeren sayfalarda eziyet çekersin. İnternet'e girebilir, müzik dinleyebilirsin. Çok ağır olmayan filmler de belki izlenebilir ancak performans bekleme.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

kaansef

Tamam teşekkürler.Peki ram 128 ekran kartı 128 onları arttırsam hızda bi artış olurmu?ubuntu 9.04'ü kullanabilirmiyim?(veya 8.10)?
# 28065

utdmr

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Temmuz 2009 - 16:37:39
Tamam teşekkürler.Peki ram 128 ekran kartı 128 onları arttırsam hızda bi artış olurmu?ubuntu 9.04'ü kullanabilirmiyim?(veya 8.10)?

Sizi kısıtlayan onlar değil, bence zaten o bilgisayarda bir ara ram ve ekran kartı yükseltilmiş zaten. Sizin yükseltmeniz gereken işlemciniz bana göre.
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

kaansef

Ama işlemci yuvası garip :D.Başka işlemci takılmaz.Peki 9.04 veya 8.10 kurabilirmiyim o pcye?
# 28065

utdmr

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Temmuz 2009 - 16:42:43
Ama işlemci yuvası garip :D.Başka işlemci takılmaz.Peki 9.04 veya 8.10 kurabilirmiyim o pcye?
https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements sayfasına göre kurabilmen gerekir tam verim alamasan da. Ama benim tercihim daha hafif alternatiflere.
--

kaansef

peki ubuntu 9.04 kurarsam gnmoyi kaldırıp xfce kursammı daha iyi yoksa gnome'mi kalsın?
# 28065

heartsmagic

@kaansef forumda bu gibi meseleleri konuştuğumuz uzunca bir başlığımız var. Oraya göz gezdirirsen ne gibi tavsiyeler verildiğini görürsün. Şu anki sistemin için Ubuntu/Gnome ağır kaçar. Daha hafif masaüstlerine yönelmen gerekiyor. Ancak dediğim gibi bu meseleleri zaten konuştuğumuz için söyleyeceğimiz * her şey tekrara girecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

# 28065

heartsmagic

Hayır ben aradıktan sonra bir anlamı kalmaz ki! Uzunca konuştuğumuz başlık sana ait zaten. Unuttun mu yoksa farklı bir şekilde mi tavsiye arıyorsun şu anda?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9936.0.html

kaansef

tamam o zaman konuları birleştirelim çünkü bikaç tavsiye var.Teşekkürler.
# 28065

heartsmagic