netbeans php ide

Başlatan raspacı, 09 Temmuz 2009 - 13:33:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raspacı

php için gedit fena bir program değil. Renklendirme işini yapıyor. Parantez eşleştirmesini de. Ama kodları tanıyıp hata veren bir ide nasıl çalışıyor diye merak ettiğimden. Eclipse indirdim depodan. Ama java içindi ve php eklentisini bulamadım. Uğraşmak istemedim açıkcası fazla. Netbeans önerileri vardı ; sitesine gittim ve şu adresten direk php için olan versiyonunu indirdim:
http://www.netbeans.org/downloads/index.html  Bu sayfadaki tabloda php sütunu altındaki download linkinden indirdim. Masaüstünde bir tek .sh uzantılı dosya vardı.
bash netbeans-6.7-ml-php-linux.sh kodu ile çalıştırdım  ve kurulum için grafik bir arabirim açıldı. Next işlemini bir kaç kez uyguladım ve masaüstünde program ikonu belirdi. Kurulum tamamlanmıştı. Masaüstündeki ikona çift tıklamayla açılan program ingilizce(Türkçesi var mı bilmiyorum.) Bu pek bir sorun teşkil etmiyor. Php haricinde html gibi teknolojileri de destekliyor. Php de bir parantez ,ttırnak işareti vs. açınca otomatik olarak çiftini de açıyor. Php de hata ve eksikler varsa (kod sonu ; işareti gibi) uyarıyor.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Amad

Güzel bir inceleme ve anlatım ellerine sağlık fakat ben şiddetle Aptana'yı öneriyorum. Eclipse'in PHP Plug-in i için ise (ezberden söylemem gerekiyo şuan kurulu değil) Güncellemeler kısmında "Diğer ek özellikler için güncelleme" gibi bir özellik vardı onu seçmeniz gerekiyor veya Eclipse'in kendi sitesindeki Plug-in dizininden indirebilirsiniz. Ama yine de Aptana diyorum. Bir PHP yazılımcısı için gereken her özellik var diye düşünüyorum
Saygılar
Hanım! Kahvemi getir!

raspacı

Aptana da aklımda ve deneyeceğim yakın zamanda. Bakalım hangisi daha işlevli.

Osman Üngür

Cok ağır değillermi
Açılışları uzun sürüyor
Her işlemde bir ağırlık var
Java tabanlı olmalarına da bir antipatim var

Geany diyorum başka birşey demiyorum
Fonksiyonlarımı classlarımı derli toplu gösteriyor, Otomatik tamamlamasıda fena değil. En azından kodları cayır cayır yazan biri iseniz zamana ve pratikliğe ihtiyacınız varsa. programın açılmasını beklemekten kanser oluyorsanız. Ya da uzak mount edilen sunucu üzerinde direk edit yapmayı isteyenlerdenseniz çok iyi.
profesyonel iseniz zaten IDE bilmemneye ihtiyacınız yoktur
Çok hafif ve hızlıdır Geany. Dosyaları karakterleri CR'leri LF'leri bozmaz. Renklendirmeside fena değil (Renklendirme konusunda favorim text mate ve bbedit)

Benim notum.
Mac altında Aptana ve Netbeans'i denemiş biri olarak Aptana derim. İllaki ikisi arasında seçim yapmak gerekirse :)
Özellikle js tarafıyle Netbeans'i eziyor.

Geany

Php için daha çok geany kullanırdım. Netbeans'ı yükledim.  27 MG civarı boyutu var. Yükleme tamamlandıktan sonra diskte 100 mg alan kaplıyor. Programda php geliştirmek için gerekli olan her şey mevcut, şahsen oldukça memnun kaldım. Türkçe dil desteği için indirme sayfasındaki " IDE Language " yi düzenlemeniz gerekiyor. Php kullananlar için beklentilerini karşılayabilecek, kota dostu bir IDE tavsiye ederim.

raspacı

Açıkçası netbeans bana da braz ağır geldi. Ben de javaya gıcık olanlardanım. Geany de deneme listeme aldım. Gedit aslında fena değil ve işimi görüyor. Sadece acaba diğerleride ne var diye merak ediyorum. Tex mate ücretli bir program. Gedit ile text mate gücü kazanmak içinse şöyle bir anlatım mevcut. Bir ara çeviririm burada umarım.
http://blog.ubrio.us/nix/making-gedit-behave-like-textmate-for-linux/

Amad

Zevkler ve renkler tartışılmaz tabii ki =) Fakat ben Visual Studio'ya zamanında alışmış birisi olarak o tarz birşeyler arayıp durmuştum. Kate, Gedit, Eclipse ve birkaç tane software denedim fakat açıkçası pek beğendiğim olmadı aralarında ama sonra Aptana'yı kurmayı başardığımda hoşuma gitti. Ben bazen localhost'ta bazen web'de anlık düzenlemeler yapıyorum, Windows'ta Notepad++ isimli bir program var bilen varmı bilmiyorum ama oradaki FTP plug-in'ine de alıştığım için web'deki anlık düzenlemelerim için indir düzenle geri at bana zor oluyordu. Genel olarak zamanınız varsa biraz araştırın derim Aptana'yı çünkü gerçekten benim saymadığım veya anlatamadığım özellikleri de var yani.
Saygılar, iyi çalışmalar dilerim
Hanım! Kahvemi getir!

raspacı

Elbette onu da denerim ilk fırsatta. Birde http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10810.0.html burada gedite bazı özellikler ekledim tadından yenmez oldu. Tek eksiği kodları tanımak sanırım. Ftp için filezilla ile işlem yapıyorum. Sağ tıkla edit diyince direk gedit açılıyor. Aptana nın php eklentili doğrudan indirme sayfası var mı yoksa sonradan mı eklenti kurulmalı?

Osman Üngür

Geany'de tek eksik anlık debug yok. Yani hata veren kısmın altını çizmiyor. Onun haricinde hızlı ve kullanışlı. Sade bir yazılım. Şimdi win altında aptana deniyorum bakalım yine ellerim kaşındı meraktan

ayro

hocam birşey sorucam ne için kullanıyorsunuz ??

normal bir editör içinse kwrite var çok daha güzel kodlanıyor.Fakat başka özellikleri varmı merak ettimde ?
Sistemi bilmeden istediğin gibi müdahile edemezsin!

raspacı

Netbeans'i hiç kullanmadım. Ubuntuda gedit , yukarıda bahsettiğim biraz ayarlama ile iyi iş çıkarır. Netbeans ek olarak php kodlarını tamamlıyor eksiklerini vs. Bu özelliği istersen kurabilirsin.

Amad

Arkadaşlar bu konunun sonu gelmez ben size en iyisi aklıma gelen Aptana'nın özelliklerini sayayım...
-Proje Özelliği : Proje özelliğiyle çalışırsanız eğer localhost veya remotehost'unuzdaki tüm php sayfalarını çeker ve içinde eğer fonksiyon veya class var ise onu intellisende de gösterir.
Sadece php ile değil javascript ve css ler de dahil... css'lerde ise daha önceden css dosyalarında kullandığınız renk kodlarını size yine intellisense ile gösteriyor.

-FTP : ftp'den direk işlem yapabiliyorsunuz. filezilladaki gibi indir, değişiklik yap, kaydet, upload işlemi biraz uzun sürüyor... ftp'deki tek dezavantajı dosyaları direk başka bir lokasyona indirememek ve başka dosya(lar) upload edememektir.

-Javascript : sadece javascript demiyelim de javascript framework'leri diyelim... frameworkleri kendi içine kurup örneğin jQuery'nin işlemlerine, fonksiyonlarına bakabiliyorsunuz...

zaten bi' php coder için daha fazlası gerekiyorsa da (bilmiyorum kullanmadım) o da kesin vardır derim. benim tek dezavantajım ftp de saydığım dezavantajlardır...

Hanım! Kahvemi getir!

bekir

Alıntı yapılan: levi - 09 Temmuz 2009 - 13:33:48
php için gedit fena bir program değil. Renklendirme işini yapıyor. Parantez eşleştirmesini de. Ama kodları tanıyıp hata veren bir ide nasıl çalışıyor diye merak ettiğimden. Eclipse indirdim depodan. Ama java içindi ve php eklentisini bulamadım. Uğraşmak istemedim açıkcası fazla. Netbeans önerileri vardı ; sitesine gittim ve şu adresten direk php için olan versiyonunu indirdim:
http://www.netbeans.org/downloads/index.html  Bu sayfadaki tabloda php sütunu altındaki download linkinden indirdim. Masaüstünde bir tek .sh uzantılı dosya vardı.
bash netbeans-6.7-ml-php-linux.sh kodu ile çalıştırdım  ve kurulum için grafik bir arabirim açıldı. Next işlemini bir kaç kez uyguladım ve masaüstünde program ikonu belirdi. Kurulum tamamlanmıştı. Masaüstündeki ikona çift tıklamayla açılan program ingilizce(Türkçesi var mı bilmiyorum.) Bu pek bir sorun teşkil etmiyor. Php haricinde html gibi teknolojileri de destekliyor. Php de bir parantez ,ttırnak işareti vs. açınca otomatik olarak çiftini de açıyor. Php de hata ve eksikler varsa (kod sonu ; işareti gibi) uyarıyor.

Buradaki kod çalışmıyor, ne yapmak gerekir?
sistemin dayattıkları çöpe...
yeni ülke, yeni işletim sistemi.

raspacı

Sürüm yükseltilmiş. Kodu şöyle dene:
bash netbeans-6.7.1-ml-php-linux.sh olmazsa indirdiğin dosyanın tam adını yaz.

bekir

raspacı

Yukarıda verdiğim kodu denedin mi?

bekir

raspacı

Son yazdığım mı olmuyor? Hani iki mesaj önceki? Olmuyorsa ne diyor, ne hata veriyor? Bunları söylemezsen bişey diyemem ki. :)

bekir

.) haklısın ilkiyle aynı hata veriyor diye durumun farkındasın sandım. bekir@bekir-laptop:~$ bash netbeans-6.7.1-ml-php-linux.sh
bash: netbeans-6.7.1-ml-php-linux.sh: No such file or directory
bekir@bekir-laptop:~$

raspacı

Alıntı yapılan: bekir - 22 Kasım 2009 - 20:22:09
.) haklısın ilkiyle aynı hata veriyor diye durumun farkındasın sandım. bekir@bekir-laptop:~$ bash netbeans-6.7.1-ml-php-linux.sh
bash: netbeans-6.7.1-ml-php-linux.sh: No such file or directory
bekir@bekir-laptop:~$

İlkinde de çıktı vermemiştin ki. :) dosyayı indirdiğin dizine git. Mesela indirilenler klasöründe ise;
cd indirilenler ile söz konusu dizine git. Ya da masaüstünde ise ;
cd Masaüstü
sonra ;
bash netbeans-6.7.1-ml-php-linux.sh

bekir

:) teşekkürler sorun çözüldü

vampire

netbeansı beğenmeyebilirsiniz bu kişisel tercih ancak mvc tabanlı projelerde işler karmaşıklasınca ve svn gibi versiyonlama kullanıyorsanız farkını görebiliyorsunuz
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

vasily

Arkadaşlar bişey soracam. Bu programı bash komutuyla terminalde kurdum fakat silmek istediğimde ne yapacağım. mesela bu program Ubuntu Software Center yada Synaptic Package Manager da kurulu olarak gözükmüyor. Windowstaki gibi program ekle kaldır gibi birşey yokmu acaba. .

Kısacası yeri burası değil ama terminalden sh yada bash komutlarıyla kurduğum programları nasıl kaldırabilirim. Kusura bakmayın yanlış yerde soruyorsam.

heartsmagic

@vasily, daha önce başlık aralarında geçen bir konu bu. Bu türde kurulan uygulama eğer kaldırma betiğini beraberinde getirmişse kullanabilirsin. Örnek:

sh falanca_uygulama.sh --uninstall

Bu bilgi INSTALL veya README dosyasında yazıyor olabilir. Eğer kaldırmak için bir betik yoksa ne yazık ki bunu elle yapman gerekiyor. Bu tür uygulamalar genelde kendilerini bir dizine kurarlar. Mesela /opt altına, mesela ev dizinine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

vasily

öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.

Ne bileyim windowstan alışmışız dosyaları çat diye klasörden silince olmuyor nitekim programlar ayrı ayrı yerlere bi dünya  dosya yüklüyor. Peki Ubuntu da klasörü silince program silinmiş oluyormu.