[Çözüldü] Nfts disk bölümlerinew okuma ve yazma (açılışta mount olmalı)

Başlatan ubuntuSchnell, 07 Mart 2008 - 12:46:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuSchnell

Arkadaşlar dün akşam ubuntu 7.10 kurdum. Daha önce mandriva ve pardus kullanmıştım. Onlarda bu nfts bölümlerini göstermek için herhangi bir işleme gerek yoktu. O yüzden bunu nasıl yapacağımı bilemed,m. Google araştırıp bu konu ile ilgili kaynaklara baktım. Ama bir türlü beceremedim. Ubuntum ıde hdd kurulu. Ve tamamını kullanmakta. İkinci bir diskte ise 2 bölüm var. Birinde windows kurulu diğer d bölümünde ise resimlerim ve mp3 lerim ve diğer dökümanlarım bulunmakta. Şuan için sadece bu d bölümünü görmem lazım. Ayrıca disk sata bunuda belirteyim. Bana tam bir kaynak yada yol gösterirseniz çok sevinirim.  :)

drlinux

heartsmagic

Ekle/Kaldırı çalıştırıp ntfs-3g paketini arat ve kur. Ayarlamaları Ubuntu'nun kendisinin yapması gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

ntfs-3g paketleri büyük ölçüde sorunu çözecektir ama yine devam etmesi halinde fstab ile yardım edebiliriz sanıyorum ki.

benim de windowstan ubuntuya geçtiğim anlarda "sudo mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /media/sypro" gibi bir komut girmem gerekiyor mesela harici hdd'mi çalıştırabilmek için.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Fstab'da gerekli satırlar olduktan sonra kendiliğinden bağlanması gerekiyor diye düşünüyorum. NTFS bölümüm olmadığı için kesin bir şey söylemem güç ancak çevremde gördüğüm kadarıyla durum bu.

ubuntuSchnell

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim. Ben aslında sorunu çözmüşümde haberim yok. Öğlen biraz kurcalamıştım internetten bir belgeye bakarak. Meğer değişikliklerin uygulanabilmesi için sistemi yeniden başlatmak gerekli imiş. Az önce makineyi açtım ve sorunsuz bir şekilde disk bölümlerine ulaşabiliyorum. Oh be. Sizlerede tekrar teşekkürler arkadaşlar.

heartsmagic

Neler kurcaladığını anlatırsan başlığı [ÇÖZÜLDÜ] olarak değiştirebiliriz.

ubuntuSchnell

Bunlar faydalandığım kaynaklar. Genelde aynı şey anlatılıyor. Buradakileri uygulamıştım. Umarım bir faydası olur.

http://doctus.org/sitemap/ubuntuda-ntfs-disk-okuma-yazma-t25276.html

http://wiki.pclabs.gen.tr/wiki/Ubuntu'da_sabit_disk_b%C3%B6l%C3%BCmlerinin_ba%C4%9Flanmas%C4%B1

MeBuNtU

Ozaman sorun çözülmüştür.Başlığı değiştiriyorum.