The disk has bad sectors...

Başlatan agritux, 06 Temmuz 2009 - 09:55:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Fedora 11 cd sini taktığımda, sistem çekmecesinde hd ikonu belirdi. Tıkladığımda aşağıdaki pencere açılıyor. Hard diskimde bad sector olduğunu söylüyor. Bu uyarı yüzünden; doğru olup olmadığını anlayabilmek için,diske kendi aracıyla low level format attım ve diskin temiz olduğunu söyledi. Ama halen aynı uyarıyı alıyorum. Bu normal mi?

heartsmagic

Zor soru, kendi aracına mı güvenmeliyiz yoksa Fedora'nın aracına mı?
Sen zaten diski kullanırken ciddi anlamda "bad sector" varsa bir yerde patlak verir. Ancak o zaman emin olabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

command

Düşük seviye biçimlendirme yapsanız dahi "bad sector"kaybolmayacaktır. fedoraya güvenin derim

agritux

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2009 - 12:18:33
Zor soru, kendi aracına mı güvenmeliyiz yoksa Fedora'nın aracına mı?
Sen zaten diski kullanırken ciddi anlamda "bad sector" varsa bir yerde patlak verir. Ancak o zaman emin olabiliriz.

Son zamanlarda yaşadığım takılmaların sebebi bad sector olabilir mi?

Kesin olarak anlayabilmem için bir yol mevcut mu acaba?

raspacı

Nette smartmontools programını buldum. Bozuk sektörleri bulup tamir ediyormuş. Nasıl kullanıldığını anlatan bir de metin buldum. İngilizce; Keşke zamanım olsa da bir nasıl belgesi hazırlasam. Ama işini görürse anlatırsın :)
http://smartmontools.sourceforge.net/badblockhowto.html
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

localhost

Söyle bir  BUG acilmis ve bir kac yerde programda bug oldugu söyleniyor. Ne kadar dogru yanlis bilmiyorum BUG ta 15.6 2009 da düzenlenmis. 1. BUG  https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=499265    2. BUG  https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=506254
Linux LPIC1 - MCSA

raspacı

Demek  ki fedora11 bu tür hataları yapıyormuş. Sağlam diskte bad sector buluyor diyenler olduğuna göre. Yine de iç rahatlatmak açısından bu program denenebilir. Hele sistem de başka sorunlar da oluyorsa...
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Sherlock Holmes

Linux dağıtımlarında bu (The disk has bad sectors... ) terimi , tam olarak ne anlama geliyor ?
Şimdilik böyle bir durumla daha karşılaşmadım ama bilmenin bir zararı olmayacağını düşünüyorum, tam aksine bilememekte zarar var.  :)

Yiğit Ateş

Sabit diskte bad sektörler yani okunamayan kısımlar var demek.

Felâsife

Alıntı yapılan: sessizce - 06 Temmuz 2009 - 09:55:33
Bu uyarı yüzünden; doğru olup olmadığını anlayabilmek için,diske kendi aracıyla low level format attım ve diskin temiz olduğunu söyledi. Ama halen aynı uyarıyı alıyorum. Bu normal mi?
Öncellikle normal değil tabii, vermemesi lazım.
Bu arada low level formatı hangi programla attınız?
ve kaç saat sürdü?

Bad sektor illet bir şeydir ve eğer yazılımsal veya donanımsal bir hataysa kurtulma imkanınız var ama Fiziksel bir sorundan oluştuysa disk'e elveda demeniz de an meselesi olabilir.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Rbbt

Benim de gözüme takılıp duruyor bu bad sectors acaba büyük sorunlara neden olur mu? Sistem kurulu olan hardiskimde var diğerinde sorun yok. Önceden pek önemsememiştim ama bugün usbden fedora 15'i denedim sürekli uyarı çıkarıp durdu, kullanamadım fedorayı bu yüzden :(

http://www.yukleresim.com/images/65597782389645803295.png
What happens when I become main source of a pain!!!

heartsmagic

Büyük sorun dediğin şey duruma göre değişir. Diskin bozulması büyük sorunsa örneğin bozulabilir bir süre sonra. Zira pek hayra alamet değildir bu bozuk bölümler. Ayrıca bir iş yaparken çat diye disk çakılır işin yarım kalır. Yedeğin yoksa, önemli bir işse saç baş yolarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Rbbt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Ağustos 2011 - 05:14:20
Büyük sorun dediğin şey duruma göre değişir. Diskin bozulması büyük sorunsa örneğin bozulabilir bir süre sonra. Zira pek hayra alamet değildir bu bozuk bölümler. Ayrıca bir iş yaparken çat diye disk çakılır işin yarım kalır. Yedeğin yoksa, önemli bir işse saç baş yolarsın.

Emekli olma vakti gelmiş desenize en iyisi elden çıkarmak o zaman (: garantiye alalım işi
What happens when I become main source of a pain!!!