Ses alamama problemi

Başlatan esrama, 05 Temmuz 2009 - 16:57:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Sistemimde oynatıcılardan ses alamama ile ilgili bir problemim var. VLC ses verdiği zaman amarok ses vermiyor, amarok ses veridğinde vlc ses vermiyor. Aynı zamanda firefox amarokla zıt gidiyor :) Ynai vlc ses veridğinde genelde firefox falshlardan da ses alabiliyorum. Bu nereden kaynaklanıyor olabilir? Aynı anda iki çıktı olmamasını anlarım ama vlc yi tamamen kapatıp bir süre bekledikten sonra amaroku açıyorum ses vermiyor.

(Daha önce vlc ve firfox ses vermiyor diye bir başlık açmıştım. Silmek zorunda kaldım çünkü sistemin bu halde olduğunu yeni farkettim)

localhost

sudo apt-get install paman sudo apt-get install padevchooser bu programlar PulseAudio ile ilgili bilgiler sunuyor. Kurduktan sonra karistirip belki sorununa bir care bulabilirsin.

Eger Almanca biliyorsan asagidaki Linke bakabilirsin.

http://wiki.ubuntuusers.de/PulseAudio

PulseAudio Yerine Alsa kullanmak istersen. PulseAudio nun kaldirilip yerine ALSA sürücüsünün kullanilmasini anlatan asagidaki belgeye bakabilirsin
http://idyllictux.wordpress.com/2009/04/21/ubuntu-904-jaunty-keeping-the-beast-pulseaudio-at-bay/
Linux LPIC1 - MCSA

maxxblade

Alıntı yapılan: Kirmizi - 06 Temmuz 2009 - 00:21:32
PulseAudio Yerine Alsa kullanmak istersen. PulseAudio nun kaldirilip yerine ALSA sürücüsünün kullanilmasini anlatan asagidaki belgeye bakabilirsin
http://idyllictux.wordpress.com/2009/04/21/ubuntu-904-jaunty-keeping-the-beast-pulseaudio-at-bay/
bu forumumuzda var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8458.0.html

heartsmagic

Sorun biraz Pulseaudio'dan kaynaklanıyor bence. Programlar kapatılsa bile pulseauido süreci bir şekilde askıda kalıyor. Ara ara ben de özellikle Flash videolar izlediğimde bu süreci sonlandırmak zorunda kalabiliyorum:

sudo pkill pulseaudio
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

@heartsmagic dediğiniz gibi sorun böyleymiş. Ben amaroku kapatıyorum 3-4 saniye sonra vlc ses vermiyor. Ama 10 saniye bekleyip tekrar vlc yi açtığımda ses geliyor. Bu genel olarak bir driver sorunu mu ? Yoksa linxuta yaşanan bir eksiklik mi ? Yoksa böyle bir durum alsa da hiç mi  yok ? Farklı iki programdan aynı anda iki ses almak fena olmazdı ?!

heartsmagic

Aslında alınabiliyor fakat ara ara böyle sorunlar yaşanıyor. Pulseaudio ile gelen bir sıkıntı sanırım bu, kısacası detayları ben de bilmiyorum. Pulseaudio daha tam anlamıyla olgunlaşmadı gibi, bir süre sonra muhtemelen bu sorunları yaşamayız. En azından bunu ümit ediyorum.

bkal26

Arkadaşlar ben dün işletim sistemimi Ubuntu 10.10 dan 11.04 de upgrade ettim.ama bu upgrade sonrasında vlc player çalışmamaya başladı.görüntü geliyor ama ses yok.mp3 dosyaları içinde çalıyor görünüyo ama ses vermiyor.konsoldan vlc yazıp çalıştırdığımda ise şöyle bir hatayla karşılaşıyorum:

(process:3752): Gtk-WARNING **: Locale not supported by C library.
Using the fallback 'C' locale.
ne yapmam gerekiyor acaba?

heartsmagic

Herhangi bir hata yok VLC için. Sistemden hiç mi ses gelmiyor?

bkal26

Sadece vlc den ses gelmiyor.diğer media oynatıcılarda sorun yok...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Nisan 2011 - 16:43:35

Video oynatmak istediğim de ise videoyu oynatmada sorun yok ama ses gelmiyor ve konsulda şöyle hatalar veriyor :

0x842a874] signals interface error: signal 17 overriden (0xb6aea4c0)
[0x842a874] signals interface error:  /usr/lib/libQtCore.so.4(?)[(nil)]
[0x842a874] signals interface error: signal 17 overriden (0xb6aea4c0)
[0x842a874] signals interface error:  /usr/lib/libQtCore.so.4(?)[(nil)]

bytan

dpkg -l | grep vlc

Çıktısı ne diyor ve vlc'yi purge ile kaldırıp tekrar kurduğunda durum ne oluyor?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

bkal26

dpkg -l | grep vlc çıktısı şöyle :

ii  libvlc5                               1.1.9-1ubuntu1                             multimedia player and streamer library
ii  libvlccore4                           1.1.9-1ubuntu1                             base library for VLC and its modules
ii  vlc                                   1.1.9-1ubuntu1                             multimedia player and streamer
ii  vlc-data                              1.1.9-1ubuntu1                             Common data for VLC
ii  vlc-nox                               1.1.9-1ubuntu1                             multimedia player and streamer (without X support)
ii  vlc-plugin-notify                     1.1.9-1ubuntu1                             LibNotify plugin for VLC
ii  vlc-plugin-pulse                      1.1.9-1ubuntu1                             PulseAudio plugin for VLC

purge ile kaldırıp tekrar kurmama rağmen hiç bir değişiklik yok.hala ses yok.

gkhnt

Ubuntu tabanli linux dağıtımlarının bu ses problemini cidden aşması gerekiyor artık. Ben JoliCloud kullanıyorum. Dün hoparlörden ses geldiğini; ama buna rağmen kulaklığı sistemin algılamasına rağmen, kulaklığımdan ses gelmediğini farkettim. Hiçbir sorun da yoktu. Gayet iyi çalışıyordu. Dün forumdaki bilgileri kurcaladım, neti karman çorman ettim. Kendi intel ses kartımın çip numarasını bile gerekli dosyada bulamadım. Ben de modprobe.c'yi kargacık burgacık hale getirdim. Hangi options snd ile başlayan kod çalıştırdı bilmiyorum; ama şu an gene çalışmaya başladı :)
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

bkal26

Arkadaşlar ses tercihlerinden çıkışı dahili analog stereo yapınca vlc den sesn normal olarak gelmeye başladı.ama ses çıkışının ne zaman ve nasıl digital stereo(HDMI) seçilmiş olduğunu anlayabilmiş değilim. :D ilgilenen herkese çok teşekkürler...

gkhnt

Son yaptığınız güncellemelerden sonra aktif olmuştur o seçenek. Sorununuzun çözüldüğüne sevindim.
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit