[Çözüldü] "Ekranı Kilitle" Belirlenen sürede otomatik hale gelsin

Başlatan terrarin, 05 Temmuz 2009 - 13:00:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

terrarin

Arkadaşlar,bilgisayarın başından bazen belli süreler içinde ayrılmak zorunda kalabiliyoruz.Bu gibi durumlarda davetsiz misafirlerin ekrana göz atmalarını engellemek için belirlenen sürenin sonunda ekranın otomatik olarak kilitlenmesini istiyorum(Umarım çok şey istemiyorumdur).Bunu yapmak mümkün müdür ve nasıldır?Teşekkürler.
NOT:Ubuntu ve Linux Mint kullanıyorum. 8)
Öğreniyorum..

esrama

Ekran koruyucuyu devreye sok. Ekran koruyucunun ayarlarında kullanıma geri dönüldüğünde şifre sorma özelliği mevcut onu kullan. Böylece istediğin bir süre sonra ekran kiltilenmiş olacak.

ihtiyar said

İki yöntem daha geliştirebilirsin. Ekran koruyucusunu tek ya da birden fazla tuşa bağlayıp -kısayol oluşturup- bilgisayar başından kalkarken bu tuş(lar)a basıp gidersin. Böylece istediğin an ekranı sen kapatmış olursun. Bunun için,

Mint'de;

Menu>Tercihler>Klavye Kısayolları>Ekle yolunu takip edip,

Ad: (Örnek) Kilit
Komut: gnome-screensaver-command --lock

Ubuntu'da;

Sistem>Tercihler>Klavye Kısayolları>Gerisi Mint'deki gibi olacak.

Şeklinde komutu yazdıktan sonra Uygula deyip, bir de Kısayol sütunundan eklediğin komutun satırına giderek fare ile sol tıklayıp istediğin tuş ya da tuş kombinasyonunu kısayol olarak atayabilirsin.

Diğer yöntem ise sleep komutu kullanılarak istenilen komutu belirlenen bir süre sonra çalıştırmak olabilir. Eğer ilk yöntem hoşuna gitmezse diğerini de anlatırım.

terrarin

İlginiz ve yanıtlar için teşekkürler.İhtiyar Said benim istediğim (çünkü çok unutkan birisi olarak basma işini ben pratikte çok uygulayamıyorum.)sanırım Pardus'ta(dolayısıyla KDE)ki gibi bir özellik.Yoksa bilgisayarın başından kalkerken ekranı kilitle komutunu veriririm ve sorun kalmaz.Ama benim istediğim ekranı kilitle komutunu vermeyi unuttuğumda ve belli bir süre içinde dönmezsem bu özelliğin devreye girmesi.Umarım anlatabilmişimdir.
Öğreniyorum..

ihtiyar said

Alıntı yapılan: terrarin - 05 Temmuz 2009 - 15:12:10
İlginiz ve yanıtlar için teşekkürler.İhtiyar Said benim istediğim (çünkü çok unutkan birisi olarak basma işini ben pratikte çok uygulayamıyorum.)sanırım Pardus'ta(dolayısıyla KDE)ki gibi bir özellik.Yoksa bilgisayarın başından kalkerken ekranı kilitle komutunu veriririm ve sorun kalmaz.Ama benim istediğim ekranı kilitle komutunu vermeyi unuttuğumda ve belli bir süre içinde dönmezsem bu özelliğin devreye girmesi.Umarım anlatabilmişimdir.

Hmm, bu biraz çetrefilli gibi geldi -komutla yapması biraz zor gibi. Yani sen "belirli bir süre" derken bu sürenin başlaması da otomatik olsun istiyorsun. Bunun en güzel çözümü esrama'nın söylediği şey olabilir.

esrama

Şuradaki gibi yaparsanız tam istediğiniz şey olacak. Eğer ekran koruyucu kullanmak istemiyorsanız blackscreen seçeneğini seçin. Kaç dakika sonra devreye gireceğini de ayarlayabilirsniz.

terrarin

esrama ve İhtiyar Said her ikinize de çok teşekkürler.Tam istediğim gibi çözüm esrama'nın önerdiği çözüm oldu.Basit(nedense benim düşünemediğim;sanırım aklım Pardus'taki çözüme yoğunlaştığı için kafamı oraya sabitledim.) ve fonksiyonel bir çözüm oldu.Tekrar çok teşekkür ederim.
Öğreniyorum..

ihtiyar said

İstediğini almış olduğuna göre sorun çözüldü demektir. :) Etiketleyip kapatalım. ;)