ISO yazarken 8x hız yok

Başlatan setare, 05 Temmuz 2009 - 12:36:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

linux iso dosyalarını K3b ile cd ye yazmak istediğimde en düşük hız olarak 16x var 8x yok bu bir sorun teşkil eder mi?

Yiğit Ateş

Cd'nin uzun ömürlü olmasını istiyorsan sorun teşkil edebilir ben cd yazmak için brasero öneririm k3b kullanmadığım için bilmiyorum fakat braseroda 8x hız var.

setare

Brasero disk yazıcı programında da en düşük hız 16x olarak görünüyor. Xp de kullandığım programlarda da en düşük hız olarak yine 16x var.

Ertan ERBEK

Yüksek hızda cd yakmak yazılan cd nin düşük hızda cd yakmak yakıcının ömrünü azaltır.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

agritux

Gnomebaker tavsiye ederim. Gayet kullanışlı ve hafif.

setare

Alıntı yapılan: sessizce - 05 Temmuz 2009 - 16:19:45
Gnomebaker tavsiye ederim. Gayet kullanışlı ve hafif.
GnomeBaker cd-dvd yazıcı programında 8x var. hatta 4x,2x,1x bile var. acaba bu degerler gerçek mi? Zira diger programlarda 16x hızın altındaki hiç bir hız degeri aktif olmuyor

agritux

Yiğit Ateş

Bende de aktif oluyor zaten sonuçta bu programların işlevleri aynı ve aralarında ufak tefek farklılıklar var sadece sorun başka yerde ama aklıma bir şey gelmiyor.

ironic

command

Alıntı yapılan: ironic - 05 Temmuz 2009 - 22:58:50
Cd desteklemiyordur.

Katılıyorum her cd veya dvd aynı hızda yazılımı desteklemeyebilir.
Farklı bir DVD ile denerseniz sonuç değişecektir.

setare

farklı cd'ler ile de denedim mesela Maxell ve Diamond. Yine 16x hızın altındaki hız degeri aktif olmuyor.
Eski celeron 500 bilgisayarımda IDE Samsung DVD RW vardı ve  8x hızı destekliyordu. Yeni AMD 7850 bilgisayarımda SATA LG RW var ve  8x hız yok. SATA arabiriminden olabilir mi acaba?

ironic

Modeline göre Google' da aratırsanız ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

setare

Alıntı yapılan: ironic - 07 Temmuz 2009 - 18:22:44
Modeline göre Google' da aratırsanız ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

cd-r lar 52x olarak geçiyor. Yeniden yazılabilen cd-rw ler için için hız belirtilmiş. Sorunun cd kaynaklı olduğunu zannetmiyorum.

Gimp Uzmanı

Bu sorun yazılım kaynaklıdır. Tüm diskler düşük hızda yazdırmayı destekler. Ama aynı şekilde yüksek hızda değil.

NuCLeuS

Sana tavsiyem mümkün olduğunca çok fazla yüksek hızda yazma. Ben genelde 4x kullanıyorum. Daha yüksek hızlarda yazarken yaşadığım problemler olmuştu. Yine de tercih senin tabi ki.

Bu arada 8x, 4x, 2x, 1x gibi değerler sadece kullandığın program ile alakalı değil. Kullandığın yazıcı ile de alakalı. Örneğin bir ara Princo marka dvd leri kullandım. Laptop'umun yazıcısında en yüksek hız 2x'di. Ama bir başka dvd yazıcı da 8x'di. Umarım aydınlatıcı olmuştur.