[Nasıll] Basit FTP sunucu nasıl kurulur ?

Başlatan Ertan ERBEK, 04 Temmuz 2009 - 22:52:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ertan ERBEK

Ftp sunucular bilgisayar dünyasının en eski dosya paylaşım şekillerindendir, işletim sisteminin ne olduğuna bakmaksızın her sistem FTP istemci ya da FTP sunucu olarak kullanılabilir. FTP nin bu kadar yaygın olması, dosya transferlerinin çok sağlam şekilde log lanabilmesi transfer işlemi sırasında durma ve devam etmeyi desteklemesi gibi bir çok nedenden dolayı hem yedekleme, hemde önemli sistemlerin ürettikleri dataların başka bir noktaya transferi için kullanırlar. FTp üzerinden yapılan işlemlere bir kaç örnek vermek gerekirse.

* sunucuların yedeklenmesi,
* üniversitelerde bilgi kaynaklarının kampüs içine ve dünyaya açılması,
* önemli dataların sürekli akatarımı " bu garip gelebilir ama voip santrallerin ses kayıtlarından tutun, syslog datalarının transferlerine kadar kullanılabilir."

Burada en basit anlamı ile bir FTP sunucunun kurulması ve hizmete açılmasından bahsedeceğim.

Örnek sistemi kurmak için herhangi bir Debian dağıtımını kullanabilirsiniz. Sunucu olarak vsftp programını kullancağız. Çok gelişmiş bir sistem olmasada basit bir FTP sunucu için çok kullanışlı olacaktır. Sistemi sunucunuza yüklemek için.

sudo aptitude install vsftpd

vfsftp sisteminizde anonim bağlantılar için ftp kullanıcısını oluşturacaktır, default olarak bu kullanıcı sistemde oturum açamaz şekilde oluşturulur home dizini olarak /home/ftp kullanılır. Genel olarak paylaşacagınız dosyalarınızı /home/ftp dizinine kopyalayacaksınız. Bundan sonra yapmamız gereken vsftp nin ayarlarını düzenlemek.

sudo nano /etc/vsftpd.conf

Sisteminizde çalışacak olan vfstpd demonunun kendi başına çalışan bir sunucu olarak çalışması için " listen=YES " olması lazım eğer no yaparsanız FTP bağlantıları için demonu kendiniz çalıştımanız gerekmektedir. " /etc/init.d/vsftpd start ".

listen=YES

Sisteme gelen ipv6 bağlantılarını kabul etmek için.

listen_ipv6=YES

Sisteminize anonim bağlantıları kabul etmek için.

anonymous_enable=YES

Sisteminizde açılmış olan yerel kullanıcılarınızın FTP sunucuya bağlanabilmesi için. Bu kullanıcılar sisteme bağlandıklarında kendi /home dizinleri FTP dizinleri olarak çalışırlar.

local_enable=YES

Data transferleri için FTP portu olan 21 in yanında 20 portunu dinlemek.

connect_from_port_20=YES

Bu kısım gerçekten önemli. FTP sunucunuza bağlanacak olan kullanıcıların hendi /home/user dizinlerine hapsetmek için gerekli olan satır. Bu satır kesinlikle YES konumunda açılmalıdır. Bu şekilde kullanıcılar sadece kendi dizinlerine girebilir diğer dizinleri listeliyemez ve data transferi yapamazlar.

chroot_local_user=YES

Diğer ayarların çoğu anlık bağlantı sayısı, ftp dizinlerinde klasör oluşturulup oluşturulamıyacağı, FTP de olan bir dosyanın üzerine yazılıp yazılamıyacağı gibi ayarlar. Bu sistem ile orta ölçekli bir şirket tüm FTP ihtiyaçlarını karşılıyacaktır. FTP kullanıcıları yerel kullanıcılardan oluşturduğu için kullanıcılar açılırken kesinlikle home dizinleri aynı yapılmalıdır ve aynı guruba alınıp klasöre guruba özel izinler verilmelidir. Açılan kullanıclar sadece ftp içinse sisteme login olmaları önlenmelidir. vsftpd küçük şirketler ve ev kullanıcıları için kesinlikle ihtiyaçları karşılıyabilir.

Daha profesyonel sistemler için kesinlikle ProFtp ve Mysql sistemi kullanılarak FTP kullanıcılar sisteme entegre edilmemeli ve sanal olarak oluşturulmalıdır.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

ihtiyar said

Anlatım için teşekkür ederiz, bize de başlığı sabitlemek kalmış.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Eline sağlık @Ertan ERBEK, bu gibi belgelere oldukça ihtiyacımız var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sabian

Bir alternatif yol da şu; Bilgisayar simgesine çift tıklayıp açılan pencerede Dosya butonuna tıklıyoruz. Açılan listede Sunucuya bağlan seceneğini tıklıyoruz.

daha sonra karşımıza başka bir pencerecik gelecek, burda sunucu tipini seçip gerekli alanları dolduracağız, biz (ftp (giriş gerektiren) ) seçeneğini kullandık

sunucu ve kullanıcı bilgileri girildikten sonra sizden şifre istenecek

şifrenizi de girdikten sonra

dosyalarınızı sitenize yollayabilirsiniz. Hiç bir program kurmadan da dosyalarınızı aktarabilirsiniz.

Kolay gelsin...

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

@dewrim2 burada anlatıla FTP sunucusuna bağlanmak değil, kendi bilgisayarımız üzerinde bir FTP sunucusu kurmak. Senin önerdiğin yol karşıdaki bir FTP sunucusuna bağlanmayı anlatmakta sadece.

sabian

peki özür :) ben de bugün dosya transfer etmeye çalıştım epey, Ftp'yi yeni öğreniyorum da :D ondan dolayı paylaşmak istedim. Konuyu yanlış anlamışım.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ihtiyar said

İlk konu ile alakası yok ama ikinci konuyla alakalı bir soru, Thunar Dosya Yöneticisi ile FTP'ye bağlanmak mümkün olabilir mi? :)

Ertan ERBEK

Bilgidim kadarı ile explorer programları direk olarak ftp ye bağlanabiliyor.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 19 Temmuz 2009 - 23:50:04
İlk konu ile alakası yok ama ikinci konuyla alakalı bir soru, Thunar Dosya Yöneticisi ile FTP'ye bağlanmak mümkün olabilir mi? :)

Bildiğim kadarıyla hayır.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Temmuz 2009 - 11:59:07

Nautilus'u mu yükleyeceğim şimdi? Tabi ki hayır, idare edeceğim Thunar ve Filezilla ile. :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 20 Temmuz 2009 - 12:06:59
Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Temmuz 2009 - 11:59:07

Nautilus'u mu yükleyeceğim şimdi? Tabi ki hayır, idare edeceğim Thunar ve Filezilla ile. :)

mc isminde güzel bir dosya yöneticisi vardır, terminalden çalışır. Ona da göz atabilirsin.

imasith

sftp nasıl oluyor peki? bu şekilde login olmak güvenli mi

heartsmagic

Ertan ERBEK

SSH ftp güvenlik çok gerekli değil isekullanılması sorun çıkartabilecek bir sistem. Başlıca nedeni el skışmalarınve data transferlernin şifreeli olması ki bu donanım tüketecektir.

imasith

data transferi değilde sadece login olurken güvenli bağlantı kullanabilirmiyiz.. normal ftp bağlantısı bunu sağlar mı..

bir de ben yukarıdaki gibi kurduğum ftp sunucuya filezilla ile bağlanamıyorum..  yapmam gereken başka bir şey var mı..

Ertan ERBEK

Aslında ben yukarıdaki gibi kurduğumda bağlantı kurabiliyorum. Eğer beklersen bu konuda hakkında SUDO dergisinde daha ayrıntılı bir yazı yazacağım.

SFTP konusunda aslında birazdaha araştırma yapmakta fayda var. Data transferini şifreli olrak yapıp yapmadığı konusunu bir miktar irdelemek lazım. Ben yapıyor diye hatırlıyorum ama tam emin değilim.

garafatma

@Ertan;

SFTP, ssh üzerinden ftp yaptığı için data transferini şifreli olarak yapıyor biliyorum.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Ertan ERBEK

Bende bu şekilde biliyorum ama tam emin değilim :), o nedenle irdelemk lazım dedim. Ama her ihtimalde arkadaşa sftp sistemini biraz araştırmasını tavsiye ederim :).

ubuntuser

bu şekilde bi ftp sunucusu kurmak için static ip şartmı?
<? php echo "ubuntuser==anti_microsoft_user " ?>

heartsmagic

Alıntı yapılan: ubuntuser - 10 Ocak 2010 - 03:13:13
bu şekilde bi ftp sunucusu kurmak için static ip şartmı?

Şart değildir de, sonuçta IP adresin değiştikçe senin de bazı şeyleri değiştirmen gerekecektir. Örneğin bir alan adından işini görüyorsan ilgili alanları sürekli değiştirmen lazım.

ubuntuser

bir süreliğine işlevini yapacak sonra adresi bulamayacak galiba bu durumda da.günde bir kez falan değişse sorun olmaz belki ip ama ne kadar sıklıkta değişiyo bi fikriniz varmı acaba?
<? php echo "ubuntuser==anti_microsoft_user " ?>

heartsmagic

Alıntı yapılan: ubuntuser - 11 Ocak 2010 - 03:39:17
bir süreliğine işlevini yapacak sonra adresi bulamayacak galiba bu durumda da.günde bir kez falan değişse sorun olmaz belki ip ama ne kadar sıklıkta değişiyo bi fikriniz varmı acaba?

Sen modemini açıp kapamadığın veya servis sağlayıcın bağlantını sıfırlamadığı sürece değişmez. Ayrıca Telekom kullanıyorsan aylık ödeyeceğin cüzi bir miktara sabit IP edinebiliyorsun.

Ancak http://www.no-ip.com/ gibi çözümlerle bunu aşabilirsin.
http://www.no-ip.com/media/tech-tv-sm.mpg
Video tam olarak senin sorduğun şeyi anlatıyor.

captains

oncelıkle kolay gelsın anlatıldıgı gıbı kurulumu yaptım calısıyorda ama tek sıkıntım uzak pc den ftp ıle gıremıyorum kull adı veya sıfre yanlıs dıyor ben ubuntu logın adımı ve sıfreyı gırıyorum baglantı yapamıyorum 2 cı sıkıntım ıse bu ftp klasoru hangısı ben bulamadım affınıza sıgınıyorum ubuntu server kullanmaya calısıyorum yardımcı olursanız sevınırım sımdıden allah razı olsun vsftpd bu programı kurdum

heartsmagic

Ne yazık ki benim yardımım sadece yüzeysel bazda olacaktır zira pek bilgim yok bu konuda.