KDE güncelleme problemi

Başlatan esrama, 04 Temmuz 2009 - 13:03:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Kubuntu 9.04 ü kurdum ve tüm güncelleştirmeleri yaptım ve bana lazım olan ek programları terminalden sorunsuzca kurdum. Sistemi yeniden başlattım update manager 8 update olduğunu gösteriyor (sistem çubuğunda) fakat görünürde sadece 4 engellenen güncelleştime var onları yüklemeye korkuyorum. Neden ayırdığını anlamayadım.

Bu forumda anlatılan ve daha önce her zaman sorunsuzca çalıştırdığım ubucleaner silecek tek bir dosya bile bulamadı . Böyle bir şey mümkünmü ?

ironic

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

ile herhangi bir bağımlılık sorunu yoksa yüklemesi gerekir.

esrama

Bu şekilde yükleniyor fakat neden update managerin bu güncellemeleri engellediğini anlamış değilim  Kararsız

Güncellemeleri yaptım. Ufak bir sorunum daha var. Şu anda kernel sürümü yenilendi fakat grup ekranında hala eski versiyonu gözüküyor (kurulumdan sonra abana yeni kernel için grubu yklemek için bir soru sordu ama yanlışlıkla esgeçtim). Şu anda eksi kerneli kullanmak zorunda kalıyorum anladığım kadarıyla. Grubu tekrar yükleyebilmek için (sistemimde varolan en yeni kernel için) ne yapamam gerekiyor?

terminalden grubu tekrar yüklemem yöntemini denedim fakat bir işe yaramadı.

ironic

uname -r

ile kullandığın kernel sürümünü öğrenebilirsin.

Menu.lst dosyasına elle işletim sistemi  eklediysen, yeni kernel güncellemelerinde bu uyarılar çıkıyordu. Eğer gerçekten eski kerneli kullanıyorsan menu.lst üzerinde düzenleme yapmak gerekecek.

esrama

2.6.28-11 çıktısını alıyorum. Oysa ben son yaptığım güncellemelerle 2.6.28-11.ç15 i kurmuştum. Dolayısıyla şu anda grup ekranında gözükmediği için onu kullanamıyorum.
Sanırım dediğiniz gibi menu.lst de elle düzenleme yapmam gerekecek ama nasıl ?
boot gup menu.lst dosyasındaki

title      Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-11-generic
uuid      a4f9400e-ccd8-4a7e-bca3-e9924070e78c
kernel      /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=UUID=a4f9400e-ccd8-4a7e-bca3-e9924070e78c ro quiet splash
initrd      /boot/initrd.img-2.6.28-11-generic
quiet

yukarıdaki kısımdaki 2.6.28-11 yerine 2.6.28-11.5 yazsam yeterli olurmu acaba ?

(aslında şu anlık benim için çok mühim bir konu değil fakat bir iki güne kalmaz bu cd yi yedekleyip birkaç kişiyi linuxa geçiş yaptırmayı planlıyorum o yüzden biraz acil lazım)

heartsmagic

11.5 değildir o. 2.6.28-13 olmasın? Ve evet değiştirerek eklersen yeni kernel çalışır. Ancak garanti olması açısından eskisini kopylayıp, yenisini öyle değiştir. Böylece sorun olursa eskisini de değiştirebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.