silip geri getiremediğim sistem dosyaları

Başlatan efa, 02 Temmuz 2009 - 10:48:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efa

İyi forumlar.

var/www klasörünün içeriğini sildim.Orjinali olması gereken hali nedir? Nasıl düzeltebilirim?

firefox a localhost yazınca ehcp hakkında birkaç yazı çıkıyordu, dün içeriğini silince sadece index dosyasını bıraktım , index dosyasındaki ehcp hakkındaki yazıları silip it works yazdım.

Özetle,
var/www klasörünün içeriği ne olmalı? cd ile bozulan,değişen sistem dosyalarını tamir edebilir miyim?ya da baika bir yöntem ile bozulan,değişen sistem dosyalarını tamir edebilir miyim?

heartsmagic

Yanlış hatırlamıyorsam o dizinde ön tanımlı olarak sadece index.html dosyası yok muydu? ehcp nedir?

Sistem dosyalarını geri getirme konusu duruma göre değişir. Elle bir şey silmemek gerekiyor öncelikle, aksi takdirde işler çok karışabilir. Fakat bozulan, sorun yapan paketleri, dosyaları elbette kurtarma şansın -dediğim gibi duruma göre değişebilir- var. Fakat bunun için genelden çıkıp sorun yapan şeyi konuşmamız gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

efa

eğer sadece index dosyası olması gerekiyorsa o zaman sorun yok.burada anlatılana göre ehcp, hosting kontrol paneliymiş.dün kurcalarken, yükledim.pek çok da programı yükledi. kendi sitelerinde tavsiye edilen yöntemle sildim ancak var/www klasöründe bir kaç dosya vardı.onları da sildim.

eğer var/www klasöründe sadece index.html dosyası olması gerekiyorsa, sorun değişen klasörleri ilk hallerine getirmek değil, sunucu kurulumu ve yönetiminde oluyor.o zaman forumu araştırmaya devam edeyim.

heartsmagic

Benim hatırladığım sadece index.html vardı. Şu an kontrol edemiyorum ne yazık ki.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Felâsife

shift + del ile silmediyseniz, root haklarıyla şu dizinin içine gizli dosyaları göster deyip bakın, sildiğiniz dosyalar orada olabilir.
Alıntı Yap/root/.local/share/Trash
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

efa

Teşekkür ederim.
/root/.local/share/Trash komutunu öğrendiğim çok iyi oldu.

index.html var ise sorun yok, çok teşekkür ederim.

Felâsife

3mr3

/root dizinin amacı nedir? Neden bunun içinde gizli dosyalar var. Son kullanıcılar için bunlar sorun teşkil eder mi?

Mesela biz root hakkı alınca aslında /root dizininden mi faydalanıyoruz? Aslında bana ipucu verdi gibi geldi.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

bytan

Root da sistemdeki bir kullanıcı gibi kendisine has ev dizinine sahip. Kimi dağıtımlar bu root hesabı ile oturum açmaya izin verirken, kimileri vermiyor. Ubuntu'da sudo su ile root hesabıyla işlem yapabilir duruma geliyoruz. Bu anda echo $HOME çıktısı ile de, ev dizinini doğrulayabiliyoruz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

setare

@mono
root klasörünün içine girmeye çalıştığımda "root içeriğine bakmak için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz" şeklinde uyarı mesajı veriyor
konsolda

sudo passwd root komutunu vererk root şifresi belirledim
ve yine konsolda
su komutunu veriyorum. buna rağmen root klasörüne giriş yapamadım

heartsmagic

su -
whoami
ls -l /root
cd /root

Sırasıyla bu çıktılar ne diyor?

Felâsife

@setare

sudo nautilus deyip o pencereyle giremiyor musunuz?
Eğer öyleyse @heartsmagic hocama havale ettim sizi :)

setare

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Temmuz 2009 - 17:03:06
su -
whoami
ls -l /root
cd /root

Sırasıyla bu çıktılar ne diyor?

setare@ubuntu:~$ su -
Parola:
root@ubuntu:~# whoami
root
root@ubuntu:~# ls -l /root
toplam 4
drwxr-xr-x 2 root root 4096 2009-07-02 16:16 Desktop
root@ubuntu:~# cd /root
root@ubuntu:~#

Alıntı yapılan: mono - 02 Temmuz 2009 - 17:05:51
@setare

sudo nautilus deyip o pencereyle giremiyor musunuz?
Eğer öyleyse @heartsmagic hocama havale ettim sizi :)

setare@ubuntu:~$ sudo nautilus
[sudo] password for setare:
Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: 'ağ kullanıcı paylaşımı' 255 hatası ile geri döndü: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error No such file or directory
Please ask your system administrator to enable user sharing.

** (nautilus:7530): WARNING **: Unable to add monitor: İşlem desteklenmiyor

daha sonra bilgisayarım-dosya sistemi-root yolunu takip ettim erişim hakkınız yok diyor

heartsmagic

Çıktıda sorun yok, en azından konsoldan ulaşabiliyorsun. Sen sudo ile nautilus'u açtıktan sonra aynı pencerede mi işlem yapıyorsun, yoksa paneldeki menülerden mi?

setare

"sudo nautilus" komutunu verdiğimde Root klasörüne giriyorum sanırım. Resim ekledim. Sadece desktop görünüyor onu da tıkladığımda içinde hiçbir şey yok bu biraz garip degil mi?
Paneldeki menuden girmek istediğimde ise root klasörüne giremiyorum..

heartsmagic

Garip değil, zaten root kullanıcısında ön tanımlı olarak bir şey yoktur. Senin tam amacın ne?
Normal şekilde o dizine giremezsin zaten.

setare

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Temmuz 2009 - 12:18:38
Garip değil, zaten root kullanıcısında ön tanımlı olarak bir şey yoktur. Senin tam amacın ne?
Normal şekilde o dizine giremezsin zaten.
root klasörüne neden giremiyorum ve o klasörün içinde ne gibi dosyalar var onu merak ettim sadece dolayısıyle sorun yok   teşekkür ederim

bytan

Normal kullanıcının yetkileriyle çalıştırılmış olan nautilus ile giremezsin. Bu durum okuma/yazma hakları ile alakalı.

PF @ ST