Ubuntun güncellemelirini yaptım, paneller kayboldu

Başlatan esrama, 29 Haziran 2009 - 18:10:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Ubuntu 9.04 ü yeni formatladım. Daha hiçbir şey ellemeden güncellemeleri yaptım. Bilgisayarı yeniden başlattığımda Gnome'nin panelleri yoktu. ALT+F2 yi de program açmak için kullanmaya çalıştığımda hiç tepki vermiyor. Masaüstü halen yerinde ve masaüstünde bulunan klasörlere girip herşeyi sorunsuzca yapabiliyorum.

utdmr

Eğer kurulumu yeni yaptıysanız, home dizininin altındaki .gnome ile ilgili olan klasörleri silip yeniden dener misiniz?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

esrama

@utdemir işe yaramadı.

Kurulumdan sonra 3 tane program silmiştim sistemden . Belki panelde onlarla birlikte silinmiş olabilir. Terminali açıp gnome-paneli açtırmayı deneyeceğim ama terminali açamıyorum. ALT+F2 çalışmıyor.

utdmr

bir klasörden nautilusla "/usr/bin/gnome-panel" e gidebilirsiniz belki..?
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

esrama

Terminali bir şekilde açtım. Gnome-paneli açtım ve çalıştı.Aşağıdaki çıktıları aldım. Burada bir sorun varmı ?
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 0.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Initialized Panel Applet Signaler.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 1.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 2.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 3.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 4.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 5.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 6.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 7.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 8.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 9.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 10.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 11.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 12.

(gnome-panel:3371): libglade-WARNING **: Unexpected element <requires-version> inside <glade-interface>.
** (gnome-panel:3371): DEBUG: Adding applet 13.

Paneli her başlagıçta başlatabilmek için startup managere eklemek mi zorundayım ?

utdmr

Alıntı yapılan: esrama - 29 Haziran 2009 - 18:57:48
Terminali bir şekilde açtım. Gnome-paneli açtım ve çalıştı.Aşağıdaki çıktıları aldım. Burada bir sorun varmı ?
Paneli her başlagıçta başlatabilmek için startup managere eklemek mi zorundayım ?

Çıktılarda sorun yok, sadece panele uygulamacıkların eklendiğini söylüyor, normalde eklemeniz gerekmez ancak geçici bir çözüm olarak ekleyebilirsiniz, ilginç bir problem...
--

heartsmagic

Şöyle bir şey deneyebilrisin. Önce paneli aç, ardından o panele sağ tıklayarak yeni panel ekle de. Sanırım bu şekilde ekleyeceğin yeni panel açılışta kendiliğinden masaüstüne gelecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

@heartsmagic denedim olmadı :(

Bu arada KDE masaüstünü kurdum başlangıcında gnome-panel ile başlıyor. Çok kötü oluyor her seferinde onu kapatmak zorunda kalıyorum. Üstelik simgedeki programlar ile çakışabiliyor. Bu hususta ne yapabilirim ?

canosayan

gnome paneli başlangıç uygulamalarına eklememiş miydiniz? geri çıkartın.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

İlgin. O zaman bir şeyler fena karışmış demektir. Gnome paneli için öneri getirmeye devam edeyim.

sudo aptitude purge gnome-panel ile paneli tamamen kaldır. Dikkat et, panel kalkarken başka uygulamaları da kaldırmak isteyebilir, bunları bir kenara not et. Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra:

cd ~
rm -rf .gconf .gconfd .gnome .gnome2

ile bir temizlik yap. Ardından:

sudo aptitude install gnome-panel ile paneli ve kaldırılan diğer uygulamaları yeniden kur.

Bir de farklı bir kullanıcı ekleyip giriş yaptığında paneller yine görünmüyor mu?

esrama

Siliceneker listesi şu şekilde bir sorun olmaz dimi :) ?

fast-user-switch-applet
gnome-applets
indicator-applet
indicator-messages
ubuntu-desktop

heartsmagic

Olmaz, sadece not al bunları bir kenara çünkü tekrar kurman gerekecek.

esrama

İşe yaramadı! Hala panel otomatik açılmıyor.

heartsmagic

Diğer alternatif ne durumda? Farklı bir kullanıcı oluşturup deneyebildin mi?

esrama

@heartsmagic yeni kullanıcı da panel sorunsuz. Ama yeni kullancıda hiçbir kişisel ayarım yok :( firefox eklentileri bile yok. Eskisinden yeni kullancıya sorunsuzca bir aktarma yapabilirmiyim ?

heartsmagic

Firefox ve diğer uygulama ayarları aktarılır. Temalar da aktarılır aslında ancak arada eksik kalan şeyler olabilir. Örneğin Firefox için /home/kullanıcı_adı/.mozilla dizini yeter. Diğer uygulamalar da ev dizininde muhtemelen gizli dizinlerde ayarlarını saklar. Pidgin için .purple gibi. Uygulamalara göre bunu genişletebilirsin.

Fakat öyle görünüyor ki panel meselesi kullanıcı odaklı bir problem. Fakat neden .gnome gibi dizinleri sildiğin halde sorun çözülmüyor bilemiyorum. Normalde bu dizinlerin silindiğinde ayarları sıfırlaması gerekmekte.

Not: Eğer yeni kullanıcıyla devam edeceksen kendisini admin grubuna dahil et. Aksi takdirde sudo kullanamazsın.

gio

rm -r ~/.gconf/apps/panel

Panelin varsayılan (fabrika) ayarlarına döndürmesi için yeterli. X'i yeniden başlatmak gerekiyor sonrasında.

esrama

Sistemi formatladım.
Yardımlarınız için teşekkürler!

Hatti

Bugün 2.6.31-17-generic ve 25 kadar güncellemeyi yaptıktan sonra bende de aynı sorun oluştu. Her şey var, paneller yok. Alt+F2' den gnome-terminal' e ulaşıp /usr/bin/gnome-panel komutunu işletince "Cannot register the panel shell: there is already one running" uyarısını veriyordu. Ancak Ctrl+Alt+Backspace ile tekrar aynı kullanıcı ile giriş yapınca paneller geliyordu.

Alıntı yapılan: gio - 06 Temmuz 2009 - 16:07:48
rm -r ~/.gconf/apps/panel

Panelin varsayılan (fabrika) ayarlarına döndürmesi için yeterli. X'i yeniden başlatmak gerekiyor sonrasında.
Bu komut ile gerçekten paneller sıfırlanıyor ama sistem açılışında hala görünmemekte direniyorlar.

heartsmagic' in yukarıdaki mesajında belirttiği öneriyi uygulayınca sorun çözüldü.

karmic0

Gnome kullandığım zamanlarda aynı sorunla bende karşılaşmıştım. Ayarlar bölümünden düzeltebiliyordum bu sorunu. Ayrıca çözersen çıkıştaki "Sonraki girişler için oturumu kaydet" in işaretini kaldır...