[Çözüldü] Ubuntu yeni kurdum ve birkaç sorum var

Başlatan Şakir, 28 Haziran 2009 - 14:29:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şakir

Benim Ubuntu konusunda birkaç sorum olacak. Yaklaşık 2 haftadır Ubuntu kullanıyorum. Alışmış olduğum windowstan birçok farklı yönü ve artı yönü var. Kurulum sırasında birkaç şey gözüme takıldı. Kurarken bana bağlama noktası,takas alanı ve dosya formatı seçmemi istedi. Onları kafama göre salladım. Yarın zaman bulursam yeniden kurmak istiyorum ama bu kez bilinçli bir kurulum olsun istiyorum.Gerçi biraz uzun bir liste ama aşağıdaki sorularım hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa beni de bilgilendirebilir mi ?

1. Bağlama noktası nedir ?
2. Takas alanı nedir ?
3. Dosya formatı olarak ne seçmeliyiz ?
4. Tüm güncellemeleri cafede indirip evde kurabilirmiyim?
5. Çoklu MSN nasıl açabiliriz ?
6. Ubuntu içn daha güzel temalar nerden bulabilir ve nasıl kuabilirim ?
7. Masaüstünde Windows'daki gibi Bilgisayarım, Belgelerim, Ağ bağlantılarım gibi simgeleri nasıl çıkarabilirim ?
8. Backspace tuşu çalışmıyor (Firefox'da örneğin)?
9. İki masaüstü arasında geçiş yapmak için kısayol tuşu var mı (Pencereler arası geçişte "Alt+Tab" olduğu gibi)?
10. Masaüstünü nasıl küp haline getirebilirim (Birkaç video izledim ordan kafama takıldı)?
11. Bu ubuntuya program nasıl yükleniyor (Xmms ve birkaç program yüklemem lazım)?
12. Masaüstleri arasında klasör taşırken çok hızlı geçiyor. O geçiş efektini yavaşlatabilirmiyiz ?
13. Genel olarak klavye kısayolları nedir (Windows'un %95 ini biliyorum aynı mı?)?
14. "Delete" tuşu tek tıklamada geri dönüşüme yolluyor bunun bir çözümü yok mu (İlk önce onay istese)?

Bir de AMSN indirdim ve masaüstünde duruyor. Kurmak istiyorum ve kuramıyorum. Formda baktım Synaptic Paket Yöneticisinden ve Terminal'den nasıl kuracağım konusu var. Synaptic Paket Yöneticisinden kurulum sırasında netten mi indiriyor ? Eğere öle ise boşuna öyle kormak istemiyorum. Hazır indirdim ikinciş kez indirmek istemiyorum. Masaüstündekini nasıl kurabilirim ?

Artık Windows iyice yaşlandı. Linux'a geçmenin vakti geldiğini düşünmekteyim. Her ne kadar Microsoft ayakta durmaya çalışsa da başaramadığına inanıyorum. Windows 7 'yi bekliyorum. Çıktığında 1 hafta kadar test için kuracam ama kesinlikle Ubuntu'yu bırakmayacam. Her ne kadar Windows /'nin büyük bir işletim sistemi oılacağı söylense de ben iyice yaşlandığını ve artık ömrünün sonunda olduğunu düşünüyorum. Yaşasın özgürlük. Hem hız hem kullanışlılık hem güvenlik hem de görsellik yönünden Linux bir gelecek vaatediyor. Yaşasın Ubuntu !!!
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

Ertan ERBEK

Tüm soruların için yanıt olarak

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Ana_Sayfa
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

Şakir

Çok teşekkür ederim hemen karıştırıyorum.
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

bytan

Konuyu taşıyorum. Acemiler bölümüne konu açmamaya özen gösterelim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST