Sistem yüklü olan Ubuntu'yu görmüyor

Başlatan moonlife, 28 Haziran 2009 - 10:27:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moonlife

Hard diskimde 10 GB boyutunda bir partition (bölüm) açıp içine Ubuntu 9.04 yüklemiştim. Başka bir bölümde de Windows XP yüklüydü ve hiç bir sorun yoktu. Bilgisayar açılırken Ubuntu mu yoksa Windows mu açmak istediğim soruluyordu. Daha sonra XP'nin yüklü olduğu bölüme format atıp Vista yükledim, artık sistem açılırken sadece Windows yüklü gibi görüyor.

Sanırım grub sorunu oluştu, ama hiçbir kilitlenme ya da hata mesajı ile karşılaşmadım. Ubuntu'yu yeniden yüklemeyi denediğimde eskiden Ubuntu'nun yüklü olduğu 10 GB'lık parçayı görmüyor, kalan bölümü de boş olarak görüyor.

Çalışan CD'den Ubuntu'yu çalıştırdım, terminalden sırasıyla "sudo grub" ve "find /boot/grub/stage1" komutlarını girdiğimde hata veriyor.

Ne yapılması gerekiyor?

NOT: Forumda buna benzer sorunlar için açılmış konu başlıkları var, çoğunu inceledim ve denedim ancak sorunumu çözmediler.

ironic

Öncelikle aldığınız hatayı buraya geçmeniz gerek.

heartsmagic

@ironic'e katılıyorum zira hatayı göremezsek yardımcı olamayız.
Eğer Vista'yı kurarken Ubuntu'yu silmediysen yeniden kuruluma gerek kalmaz. Grub kurarsın yeniden olur biter. Ancak ortada bir Ubuntu yoksa yapacak bir şey kalmıyor geriye.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.