[Çözüldü] boot sorunu

Başlatan bilge, 28 Haziran 2009 - 03:41:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilge

Merhaba arkadaşlar.Ubuntu'yu boot etme konusunda problemim var.Sitede çokça geçen bir konu biliyorum,fakat araştırdığım kadarıyla o yöntemler bende geçerli olmuyor.Kısaca sistemim hakkında bilgi vermem gerekirse;
İlk önce Ubuntu'yu kurdum,daha sonra XP'yi kurdum.Tabi XP'yi kurunca grub yok oldu.Live Cd ile Ubuntu'yu açıp grub ekranından root etmeyi denedim fakat o zaman error 27:unrecognized command olarak hata aldım.grub ı tekrardan yüklemeyi denedim fakat durumda değişiklik olmadı.Resimde sistemin disk durumunu görüntüledim.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

[IMG]http://img81.imageshack.us/img81/8867/screenshotrbc.th.png[/img]

agritux

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10434.0.html

Biraz önce adım adım anlattım. Takıldığınız yer olursa yazarsınız.

bilge

oradaki komutları yazdığımda bana yine aynı hatayı veriyor.yani grub ekranındayken hiç bir komutu çalıştıramıyorum.error 27 hatası veriyor.

agritux

ilk olarak sistemi çalışan cd ile açtınız değil mi?
izlemeniz gereken adımlar sizin fdisk çıktınıza göre şunlar:

sudo grub
grub> find /boot/grub/stage1
grub> root (hd0,4)
grub> setup (hd0)
grub> quit

sistemi yeniden başlatın. eğer doğru yaptıysanız grub gelecektir.
sistem açılınca terminale girin

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

not defterinin en sonuna

title   Windows
rootnoverify   (hd0,1)
savedefault
makeactive
chainloader   +1

ekleyin. böylece windows da gruba eklenecektir.

heartsmagic

Ayrıca bizlere mutlaka komutu ne şekilde yazdığını iletmen lazım. Çalışan CD ile internete bağlanabiliyorsan çok güzel olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Haziran 2009 - 04:13:58
Ayrıca bizlere mutlaka komutu ne şekilde yazdığını iletmen lazım. Çalışan CD ile internete bağlanabiliyorsan çok güzel olur.

yani terminale yazdıklarınızı ve verdikleri cevapları fare ile seçip, sağ tıklayıp kopyalayıp buraya yapıştırmanız bize ve size daha çok yardımcı olacaktır.

bilge

sudo grub ile grub ekranına sorunsuz girebiliyorum.daha sonra find/boot/grub/stage1 yazdığımda;
Error 27: Unrecognized command
hatası veriyor.
root(hd0,4) yazdığımda da yine
Error 27: Unrecognized command
hatasını veriyor.

agritux

find/boot/grub/stage1 yazdığınızda zaten size root(hd0,4) gibi bir çıktı vermezse ilerleyemezsiniz.

Foruma bir baktım da bayağı bir karşılaşılmış. Anladığım kadarıyla çok çeşitli nedenleri olabiliyor. En basiti grub> find /boot/grub/stage1 komutunu başına grub> olarak yazmışlar. grub> zaten konsolda mevcut olan bir paremetre. Bunun dışında benim söyleyebileceğim bir şey yok. Belki forumda bir cevap bulabilirsiniz. Yada bilen birini bekleyebilirsiniz.

bilge

yok direkt find/boot/grub/stage1 yazdım fakat olmadı.Şöyle bir düşüncem de var acaba Ubuntu kurulumda diskleri bölümlendirirken bir hata yapmış olabilir miyim.?.Gözümden falan kaçtıysa,verdiğim fotoğrafta normal olmayan bir durum var mı.?.

Onoktake

Alıntı yapılan: bilge - 28 Haziran 2009 - 13:52:19
yok direkt find/boot/grub/stage1 yazdım fakat olmadı.Şöyle bir düşüncem de var acaba Ubuntu kurulumda diskleri bölümlendirirken bir hata yapmış olabilir miyim.?.Gözümden falan kaçtıysa,verdiğim fotoğrafta normal olmayan bir durum var mı.?.
find /boot/grub/stage1
Find ve /boot arasında bir adet boşluk var.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

bilge

Alıntı yapılan: anonymtrk - 28 Haziran 2009 - 18:24:35
Alıntı yapılan: bilge - 28 Haziran 2009 - 13:52:19
find /boot/grub/stage1
Find ve /boot arasında bir adet boşluk var.

ekran kartının tanımaması ve dikkatsizliğimin cezasını çekmiş oldum.nasıl dikkat edemedim hala şaşırıyorum kendime.
vaktini çaldığım arkadaşlardan özür diliyorum ve yardımları için ayrıca teşekkür ediyorum.

heartsmagic

Özür dilenecek bir şey yok, hepimizin başına gelebilecek bir durum bu. Etiketleme için ayrıca teşekkür ederim, konuyu kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.