[Çözüldü] 9.04 de Skype Problem With Audio Playback Sorunu

Başlatan helluri, 27 Haziran 2009 - 16:00:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

helluri

Evet arkadaşlar, linuxda skype kullanamıyorum.  Problem With Audio Playback yazıyor.
Ne yapabilirim?

Aşağıdaki gibi esound kurmayı denedim, olmadı.

killall pulseaudio
sudo apt-get remove pulseaudio
sudo apt-get install esound
sudo rm /etc/X11/Xsession.d/70pulseaudio

ironic

Medibuntu deposundakini yüklediysen onda sadece oss desteği var. Sistemde ikinci bir program sesi kullanıyorsa skype çalışmıyor. Skype sitesindeki sürüm de ayrı bir vaka.  :)

xwes

Oncelikle skype'in ayarlarina girin, oradan ses ayarlarina geçin ve ses çikisini degiştirip "uygula" dedikten sonra deneme sesini dinleyin. Oradake her seçenek için ayni şeyi yapin. Yuksek ihtimalle olacaktir. Olmazsa ubuntunun genel ses ayarlarina girip oardaki ayarlarin kombinasyonlarini deneyin. Yine olmazsa bu sorunla ilgili başka bir başlik vardi (ben açmiştim) o başligi bulup orada denilenleri yapin. ama dedigim gibi buyuk ihtimalle suya sabuna dokunmadan yukaridaki yontemlerle çozebilirsiniz :)

btermeli

Alıntı yapılan: helluri - 27 Haziran 2009 - 16:00:04
Evet arkadaşlar, linuxda skype kullanamıyorum.  Problem With Audio Playback yazıyor.
Ne yapabilirim?

Aşağıdaki gibi esound kurmayı denedim, olmadı.

killall pulseaudio
sudo apt-get remove pulseaudio
sudo apt-get install esound
sudo rm /etc/X11/Xsession.d/70pulseaudio

Bu yol kesin çalışan yoldur ama bunu yapmadan önce "Ses" ayarlarına gidip, sistemin tüm ses seçenklerini "ALSA" olarak seçmeniz gerekli.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

helluri

Alıntı YapMedibuntu deposundakini yüklediysen onda sadece oss desteği var. Sistemde ikinci bir program sesi kullanıyorsa skype çalışmıyor. Skype sitesindeki sürüm de ayrı bir vaka.  Gülümseme

oss nedir bilmiyorum ama sitesinden yükledim.

Alıntı YapOncelikle skype'in ayarlarina girin, oradan ses ayarlarina geçin ve ses çikisini degiştirip "uygula" dedikten sonra deneme sesini dinleyin. Oradake her seçenek için ayni şeyi yapin. Yuksek ihtimalle olacaktir. Olmazsa ubuntunun genel ses ayarlarina girip oardaki ayarlarin kombinasyonlarini deneyin. Yine olmazsa bu sorunla ilgili başka bir başlik vardi (ben açmiştim) o başligi bulup orada denilenleri yapin. ama dedigim gibi buyuk ihtimalle suya sabuna dokunmadan yukaridaki yontemlerle çozebilirsiniz
Bu yöntem sorunumu kısmen çözdü. Çok teşekkürler. Fakat şu an ses alıyorum ama sesimi kaydedemiyorum. Yani karşıdakinin sesini duyuyyorum, benim sesim gitmiyor. Sanırım mikrofonu görmüyor. Ne yapabilirim?

Alıntı YapBu yol kesin çalışan yoldur ama bunu yapmadan önce "Ses" ayarlarına gidip, sistemin tüm ses seçenklerini "ALSA" olarak seçmeniz gerekli.

Benim o çözümü bulduğum ubuntu ingilizce forumda bile bu yöntem sorunu çözmemiş. Önce orada araştırdım, sonra çözülmeyince buraya yazdım.alsa seçili ayrıca Teşekkürler yine de.

xwes

Ilk mesajimda yazdiklarimin hepsini "ses girişi" ayarlari için de denerseniz yine yuksek olasilikla halledersiniz :)

helluri

Alıntı YapIlk mesajimda yazdiklarimin hepsini "ses girişi" ayarlari için de denerseniz yine yuksek olasilikla halledersiniz Gülümseme
yok zaten denemiştim bunu. olmuyor. 5 seçenek var, hepsini denedim. ilk 2sinde değişen bir şey yok
değer seçeneklerde hiç arama yapmıyor.

xwes

Alıntı yapılan: helluri - 28 Haziran 2009 - 02:14:26
Alıntı YapIlk mesajimda yazdiklarimin hepsini "ses girişi" ayarlari için de denerseniz yine yuksek olasilikla halledersiniz Gülümseme
yok zaten denemiştim bunu. olmuyor. 5 seçenek var, hepsini denedim. ilk 2sinde değişen bir şey yok
değer seçeneklerde hiç arama yapmıyor.
Dedigim gibi gnome genel ses ayarlarinda da "sound capture" bolumunuyle oynayin. Sonra da ubuntuyla beraber gelen ses kaydediciden olup olmadigina bakin. Eger buradan ses kaydedebiliyorsaniz demek ki skype'da asorun var. Ama muhtemlen ya sizin ses konfigurasyonunuz uygun degil ya da mikrifonunuz çalişmiyor. Daha once ubuntuda mikrofonu hiç kullandiniz mi?

helluri

@xwes
evet ubuntu mikrofonu görmüyor. daha önce hiç ses kaydediciyi kullanmamıştım. şimdi kullandım, kaydetmiyor. ne yapsam, ayrıca bir başlık mı açsam?

xwes

Alıntı yapılan: helluri - 28 Haziran 2009 - 11:16:06
@xwes
evet ubuntu mikrofonu görmüyor. daha önce hiç ses kaydediciyi kullanmamıştım. şimdi kullandım, kaydetmiyor. ne yapsam, ayrıca bir başlık mı açsam?

Evet bu durumda başka bir başlik açmaniz ya da açilmiş başliklara goz atmaniz yerinde olur.

helluri

Arkadaşlar sesle ilgili tüm sorunlarımdan aşağıdaki link sayesinde kurtuldum.  :D Herşey çalışıyor şu an.  :D

http://monespaceperso.org/blog-en/2009/05/09/upgrade-alsa-1020-on-ubuntu-jaunty-904/

xwes

helluri

evet forumda alsa derlemesi diye sabit bi başlık buldum. fakat onu uygulayamadım. hatta oraya da yazdım bişiyler ama..
neyse şu an sıkıntı yok.

heartsmagic

Bizdeki 1.0.19 sürümü için olan anlatım. Not aldım kendime o başlığı 1.0.20'ye güncelleyelim.
@helluri diğer tarafa bakamadım henüz ancak sen sorununu çözmüşsün. Bu başlığı kapatalım. Eğer sorunun nedenini biliyorsam diğer tarafta da yorum yapmaya çalışırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.