CDROM'u bozuk Windows 98'den ubuntu cihaza data aktarmak ?

Başlatan senmut, 27 Haziran 2009 - 13:08:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senmut

Merhabalar,

Windows 98 kurulu ve CD-ROM bozuk, yeni usb barları tanımayan ve içerisini açamadığımız bir kasadan dataları Ubuntu kurulu bir cihaza aktarmak istiyorum. Öneriniz nedir? İçindeki bilgiler 50 mb ama çok önemli, 3gb ide hdd var içerde, bozulur diye backup almak istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Onoktake

Yapabileceğiniz en mantıklı şey, internetten USB sürücülerini bulmak ve flash belleğe aktarmak. Diğer bir çözüm de Ubuntu CD'den başlatıp USB'ye aktarım yapmak.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

AguilaNegra

Doğru anladımsa,iki pc var
cd-romu bozuk 98 yüklü kasayı açıp,hdd sökerek diğer kasayı açıp ikinci hdd olarak taksanız olmuyormu?

Onoktake

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 27 Haziran 2009 - 13:36:32
cd-romu bozuk 98 yüklü kasayı açıp,hdd sökerek diğer kasayı açıp ikinci hdd olarak taksanız olmuyormu?
İçerisini açamıyormuş. :)
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

ns

win 98 çalışıyor mu?
hiç bir usb depolama aygıtını tanımıyor mu?
disket sürücü var mı?

birde kasyı neden açamıyorsunuz.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

GNUbuntu

Alıntı yapılan: senmut - 27 Haziran 2009 - 13:08:57
içerisini açamadığımız bir kasadan

Ne menem bir kasa imiş bu? Çelik kasa mı ? :)

Hiç bir şey yapamıyorsan, 50 mb. veriyi internet ortamına aktarabilirsin. Örneğin Mynet dosya deposu ve Windows Live SkyDrive gibi. Buradan bilgisayarına çekip, sonra istersen aktardıklarını silersin depolardan.
Önce Saygı...

ceddiguzel

Kasa açılmıyor
USB tanınmıyor
Cd rom sakat çalışmıyor
Bir de nete bağlanamıyorum de tamam olsun

Kasa neden açılmıyor sorusu bir yana açılmayan kasa mı varmış

utdmr

Eğer internete bağlanamama sebebiniz ethernet kartı yokluğu değilse, küçük bir ağ kurup içinde veri aktarımı yapabilirsiniz.

Düzenleme:

İnternete bağlanamama sorunundan bahsetmemişsin, o yüzden http://www.filesovermiles.com/ sitesine bakmanı öneririm:)
Teşekkürler @ns
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ns

Alıntı yapılan: utdemir - 27 Haziran 2009 - 15:39:42
Eğer internete bağlanamama sebebiniz ethernet kartı yokluğu değilse, küçük bir ağ kurup içinde veri aktarımı yapabilirsiniz.

internete bağlanamama sorunundan bahsetmemiş.

eren

1- Windows kurulu bilgisayara xampp kurun
2- Apache dizinine dosyalarınızı sıkıştırarak atın,
3- 2 bilgisayarı ethernet kablosu ile direk birbirine bağlayın.
4- Windows 98 kurulu bilgisayarın ağ IP adresini öğrenin. (192.168.1.2 v.b. gibi)
5- Ubuntu kurulu bilgisayarda Firefox açın ve tarayıcıya http://192.168.2.1 yazıp enter tuşuna basın. (IP'yi siz atamıştınız)
6- Karşınıza xammp sayfası gelecektir. http://192.168.2.1/dosyaadi.zip şeklinde dosya yolunu yazıp enter tuşuna basın.

Bu şekilde Internet olmadan da basitçe ve çok güvenli bir şekilde dosyalarınızı aktarabilirsiniz. Biz firmada bu yolu kullanıyorduk.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

Bozuk CD-ROM` u cikar yeni CD-ROM tak. Sonra buradaki önerilen herseyi yap :) Önerilenlerin cogunda CD-ROM lazim :) Bende bir öneri yapayim. Yeni taktigin CD-ROM ile Ubuntu Live CD ile sistemi acip gereken yedegi alirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

ns

Alıntı yapılan: Kirmizi - 27 Haziran 2009 - 22:42:39
Bozuk CD-ROM` u cikar yeni CD-ROM tak. Sonra buradaki önerilen herseyi yap :) Önerilenlerin cogunda CD-ROM lazim :) Bende bir öneri yapayim. Yeni taktigin CD-ROM ile Ubuntu Live CD ile sistemi acip gereken yedegi alirsin.

kasayı açamıyormuş ki... ben @erenin önerisini çok beğendim, oyle bişey yapılabildiğinide yeni öğrendim. teşekkürler @eren

localhost

XAMPP kurmak icin ya internet yada CD lazim. Makinede Ethernet karti yoksa Internette yoktur. Ethernet karti taksa Windows 98 her ethernet kartini tanimadigi icin Disket sürücü veya CD-ROM ihtiyaci var. Her ihtimal düsünüldügünde en kolay alternatif kasanin ici acilip CD-ROM baglanmasi.
Linux LPIC1 - MCSA

ns

internetin/ethernet kartının varlığı yada yokluğu hakkında bir şey dememiş. veya ben hep orayı atlıyorum.

ah @senmut gel artık :D

GNUbuntu

Kasayı açabildikten sonra gerisi kolay. Bence bir oksijen kaynağı gerekiyor öncelikle. :)
Bu arada soruyu soran arkadaş ekibi toplamaya gitti sanırım. :)
Önce Saygı...

utdmr

Eğer kesinlikle açılmıyorsa, biraz egzantrik bir yöntem ama, paralel veya seri portla aktarım yapılabilir:)
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

eren

Alıntı yapılan: Kirmizi - 27 Haziran 2009 - 22:48:51
XAMPP kurmak icin ya internet yada CD lazim. Makinede Ethernet karti yoksa Internette yoktur. Ethernet karti taksa Windows 98 her ethernet kartini tanimadigi icin Disket sürücü veya CD-ROM ihtiyaci var. Her ihtimal düsünüldügünde en kolay alternatif kasanin ici acilip CD-ROM baglanmasi.

İnternet yok dememiş.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

senmut

asıl bu cihaz emg cihaza özel yapım, eski olduğu ve demirbaş olduğu için açamıyorum. Normal kasa gibi değil zaten üzerinde monitör olan emg cihazı...

Alıntı yapılan: anonymtrk - 27 Haziran 2009 - 13:40:54

utdmr

Alıntı yapılan: senmut - 28 Haziran 2009 - 01:12:21

asıl bu cihaz emg cihaza özel yapım, eski olduğu ve demirbaş olduğu için açamıyorum. Normal kasa gibi değil zaten üzerinde monitör olan emg cihazı...

Alıntı yapılan: anonymtrk - 27 Haziran 2009 - 13:40:54

İnternet bağlantısı mevcutsa onu kullanamıyor musun?
Mevcut değilse sadece ethernet kartından da mı bağlantı kuramıyorsun?
--

senmut

paralel ve seri port çalışıyor, burdan nasıl aktarım yapabiliyoruz. İnternet yok.

Alıntı yapılan: utdemir - 27 Haziran 2009 - 23:02:31
Eğer kesinlikle açılmıyorsa, biraz egzantrik bir yöntem ama, paralel veya seri portla aktarım yapılabilir:)

eren

Alıntı yapılan: senmut - 28 Haziran 2009 - 01:16:16

paralel ve seri port çalışıyor, burdan nasıl aktarım yapabiliyoruz. İnternet yok.

Alıntı yapılan: utdemir - 27 Haziran 2009 - 23:02:31

Ethernet kartı varsa benim dediğim yolu kullanabilirsiniz.

utdmr

Alıntı yapılan: senmut - 28 Haziran 2009 - 01:16:16

Nasıl olduğunu bilmiyorum, sadece biraz uğraşmak gerekiyor, hiç portlardan veri girişi yapmadım. Pratikte mümkün. Sadece bir porttan gönderici bilgisayardan ard arda veri gönderilecek ve diğer bilgisayar da bunu okuyacak... Biraz C bilgisi gerekebilir eğer hazır bir program varsa...

Önemli Not: Bu çözüm başvuracağınız son çarelerin içinden en sonuncusu olmalı, mümkün olduğunca öbür yöntemleri denemeye çalışmalısınız...
--

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

senmut

bu belirttiğiniz kabloyu alıp sağlam bilgisayara bağladımızda "emg bilgisayar" içini usb bellekleri bağladığımızdaki gibi dizin olarak mı göreceğiz? suya sabuna dokunmadan hocayı kızdırmadan en kolay yöntem bu galiba. çok teşekkürler.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Haziran 2009 - 04:52:14
Size muhtemelen şundan lazım:
http://www.mwave.com/mwave/specHR/images/1223524a.jpg

utdmr

Başka bir egzantrik yöntem; eğer printerden çıktı alabiliyorsanız kağıt üzerinden başka bir bilgisayara taratabilirsiniz:)
--