Grub silinir mi?

Başlatan kemaltahir, 25 Haziran 2009 - 00:03:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kemaltahir

arkadaşlar merhaba, ben ubuntunun yanında xp de kullanıyorum. Fakat xp ye format atmam gerekli. Bilgisayar açılırken grup ekranından xp ya da ubuntuyu seçeneği çıkıyordu. Ben şimdi ubuntuya dokunmadan xp nin olduğu sürücüyü formatlamak istiyorum. Acaba formatladığım zaman grup silinir ya da bir sorun çıkar mı ? Yani formatlayınca ubuntuyu da yeniden kurmak zorunda kalmayayım?

agritux

Muhtemelen silinir. Ama ubuntuyu yeniden kurmanıza gerek yok. Basit bir şekilde yeniden grub kurulumu yapabilirsiniz. Forumda aramanız yeterli.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

Kabahat bizde microsoftu grubumuza alıyoruz.O bizi almıyor.Hemen kendi önyükleyicisini kuruyor :)

setare

windows tarafında mesela xp de kuracağımız bir boot manager programı ile hem ubuntuyu hem xp'yi açabilirmiyiz? xp kullananlar böyle bir programdan haberdar mı?

kuleyni

setare

Alıntı yapılan: kuleyni - 25 Haziran 2009 - 01:28:16
EasyBCD deneyebilirsin.
xp'de çalışmadı sanırım vista için tasarlanmış bir program

kuleyni

Bence sorun senin pc de normalde EasyBCD xp de çalışıyor.

Bes5uc3

Grub düzenlemesi kesinlikle silinir. Ancak hiç problem değil. Formattan sonra ubuntu cd sini tak. ilk çıkan sayfadaki dil seçeneğini seç. . sayfada 5 seçenekli bir menü gelecek. Orada ilk seçenek olan ""Tray ubuntu without...""   yazan birinciyi seç bekle. Yani Hardy heronu cd de başlatacağız. Burada sol üst köşede uygulamaları tıkla. Açılan menüden donatılara geç en altta ikinci sıradaki uçbirimi aç. aşşağıdaki işlemi takip et hiç sorunsuz mesele hallolacaktır.

1. Önce Grub konsoluna  kodu düşeriz: Grubu Kurtarma
Kod:
sudo grub
Bu aşamadan sonra komutları Grub konsolunda veririz ve şu şekilde olur:
Kod:
grub> find /boot/grub/stage1
Grub'un ayarlarının mevcut olduğu bölümleri tespit ederiz:
Çıktısı şöyle bir şey olacaktır:
Kod:
(hd0,4)
(hd0,5)

Görüldüğü üzere burada iki bölümde Grub ayarları mevcut. Sizde bu tek çıktı olacaktır. (hd0,4) olduğunu varsayarak yola devam ediyoruz.

6. Root bölümü belirtilir. Bu bir üstteki çıktıda mevcuttur.
Kod:
grub> root (hd0,4)

7. Grub MBR'ye kurulur.
Kod:
grub> setup (hd0)
Sonra
Kod:
grub> quit ile grubdan çıkılır 
Grub> reboot ile sistem yeniden başlatılır.
Sistem yeniden başlatılır.

Not : bazen ucbirime komutlar yazılamaya biliyor. Ekranda bo yere sağ tıkla dosya oluşturdan boş dosya aç oraya yaz ve kopyala yapiştır yap. Yine mesele kalmaz.

patalojik

Xp ile format atarsan kendi yeni bir mbr yazacaktır. Bu kaçınılmazdır. Fakat Grub silindiği için sistem direk mbr ile açılacaktır. XP kurulumu gerçekleştirikten sonra Grub yüklemesi yapmalısınız. (Ben henüz gerçekleştiremedim.) Tecrübeniz yoksa önemli düsyalarınızı yedeklemenizi öneririm.

heartsmagic

Arkadaşlar forumda konu zaten mevcut, hatta sabit durumda. Bir de acemi arkadaşlar için olan bölümde bağlantısı var. Bu kadar şey varken aynı şeyleri, hem de bizlerin birebir anlatımıyla yinelemek cidden garip oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kemaltahir

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2009 - 04:01:37
Arkadaşlar forumda konu zaten mevcut, hatta sabit durumda. Bir de acemi arkadaşlar için olan bölümde bağlantısı var. Bu kadar şey varken aynı şeyleri, hem de bizlerin birebir anlatımıyla yinelemek cidden garip oluyor.

bu taş bana mı şimdi:)

bytan

@kemaltahir,

Bu hem taş değil, hem de sana değil. Ortada görünen garip duruma dikkat çekilmiş.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST