Flash Player'da Türkçe karakter sorunu

Başlatan KlanimaL, 21 Haziran 2009 - 15:09:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KlanimaL

Merhaba, benim Ubuntu'mda Flash Player kurulu ve metin girişi yerlerinde Türkçe Karakter sorunu var. Örneğin metin girişi yerlerine ç yazıyorum ç olarak gözüküyor, ı yazıyorum ı olarak gözüküyor. Farklı yerlerden kurmayı denedim Synaptic, konsol olmadı. Sonra birine sordum Adobe'un sitesinden kur düzelir dedi yine olmadı. Nasıl düzeltebilirim bunu?

heartsmagic

Düzeleceğini sanmıyorum. Muhtemelen Adobe'nin Linux sürücülerinde bu sıkıntı baş göstermekte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KlanimaL

Neden birtek bende oluyor. Sizde de oluyor mu?

matrax_41

Felâsife

Arkadaşlar bu sorun Ubuntu'nun kendinde mi oluyor? yoksa sadece tarayıcılarda mı oluyor?
Eğer tarayıcılarda oluyorsa dil kod'larını değiştirin + bazı siteler iso kodlaması yüzünden ne yapsanız da pek değişmez.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

matrax_41

Tarayıcıda flashla hazırlanan form vb... doldururken oluyor.

Felâsife

Bir link varsa bizde bir bakalım öncelikle.
Bir de her tarayıcıda oluyor mu? başka tarayıcılarla denediniz mi?

Dediğiniz gibi bozulmalar, örneğin tarayıcı iso ve ya win-1245 olursa sitede UTF-8 olursa olur veya tam tersi site iso olur tarayıcıda UTF-8 olursa oluyor.
veya o filashları hazırlarken de iso filan formatında hazırlamış'ta olabilirler.
Eğer böyle bir şeyse flash'larda sorun olmayabilir.

matrax_41

ISO-8859-9 kodlaması ayarlı bende.aklıma gelen ilk site de mynetin flash ile hazırlanmış oyunları.örneğin bilen kazanır oyunu var.oradaki yazışma penceresinde yazı yazarken türkçe karakterlerde sorun oluyor.

garafatma

Hangi tarayıcı da bu sorun var? @mono'nun sözü üzerine, başka tarayıcılar ile denediniz mi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ironic

Bu sorun flaş değil de java sorunu olmasın?

Felâsife

Alıntı yapılan: matrax_41 - 21 Haziran 2009 - 23:44:25
ISO-8859-9 kodlaması ayarlı bende.
Aslında bu ayarı tarayıcılar kendi otomatik yapıyor, yani buraya girdiğiniz de UTF-8 olur, mynet'e girdiğinizde ISO-8859-9 olur-ki zaten mynette iso formatında- bu arada oyuna giremedim üyelik istiyormuş.herhangi bir bozulma göremedim.
Ama mynet oldum olası sorunlu, Opera da sorun verebiliyor, görünümü ff ve ie yapmak gerekebiliyor.
Bence bu sorunu mynet yetkililerine iletin.
Esas sorun onlarda gibi. :)

matrax_41

Alıntı yapılan: ironic - 22 Haziran 2009 - 00:01:25
Bu sorun flaş değil de java sorunu olmasın?

Java ile yapılmışlar oyunlarda değil flashla hazırlanmış oyunlarda oluyor.ve sorun mynet dışındaki sitelerde de oluyor

heartsmagic

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Haziran 2009 - 01:19:00
@mono, bildiğim kadarıyla Flash sorunu bu. Şöyle bir başlıkta da konuşmuştuk:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9580.msg121156.html#msg121156
Sevgili heartsmagic
O linkide inceledim ama ben genede sorunun Ubuntu da veya flash'ta veya Linux'ta olduğuna pek inanamıyorum zira bu tip oyunlar için oyun sitesi sahipleri googlede bayağı bir index yapmışlar "Dynamic text" alanın da Türkçe sorunum var diye ve gelen çözümlerin hepside Windows karakterleriyle hazırlanmış scriptler olmuş.
Bir tane utf8 yok.
Zaten bu oyun siteleride hep iso formatında
Normalde bir flash oyun izlenirken önce bilgisayara tek parça halinde inerken, gizli dosyalardan alıp ofline olarakta oynanabilirken, bu tip oyunlar 3-4 parça oluyor ve ofline oynanmıyor.

Çünkü yazılan scriptler sayesinde oyun başka bir yerlerlere bağlanıyor vs.
Sorun bu scriplerde adam atıyorum $ harfini Ş yaptıryor ama bunu win kullanıcılarına göre ayarlıyorlar ve utf8 i es geçiyorlar.
Hal böyle olunca sorun bizdeymiş gibi oluyor, Ş harfini basmıyor oluyor.
Bence Flash'lar da sorun olsa fare ile de tık'lanamaması lazım ama fare ile tıklanıyor.
Cep'lerde bile Türkçe yazılabiliyorken, sistem yüzünden karşıya gitmiyor oluyor veya giden de sorunlu gidiyor.

Neyse fazla uzatmayayım iş site sahiplerin de bitiyor nasıl ki örneğin, iso-8859-1'i iso-8859-9'a scriptlerle konvert ediyorlarsa, bunu utf-8'e konvert etmeliler.
Ama bu seferde kendi siteleri iso formatında olduğu için utf-8 le sorun yaşayacaklar. :D
Oysa standartlara uysalar sitelerini utf-8 yapsalar herkes mutlu mesut olacak ama yapmıyorlar.

Microsoft.com  UTF-8
Microsoft.com Turkiye  UTF-8

Bizim oyun siteleri iso-filan-falan  :P

heartsmagic

Elbette, sorun utf8 tercih edilmemesinden de kaynaklanıyor olabilir. Benim genelde Flash'la işim olmuyor diyebilirim, hele hele oyunlar :)
Fakat cidden Türkçe kullanılıp da düzgün çalışan bir Flash oyun var mı piyasada acaba? Hoş söylediğin gibi standartlara uyulduktan sonra çalışmaması için bir neden yok.

Felâsife

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Haziran 2009 - 03:52:45
Elbette, sorun utf8 tercih edilmemesinden de kaynaklanıyor olabilir. Benim genelde Flash'la işim olmuyor diyebilirim, hele hele oyunlar :)
Fakat cidden Türkçe kullanılıp da düzgün çalışan bir Flash oyun var mı piyasada acaba? Hoş söylediğin gibi standartlara uyulduktan sonra çalışmaması için bir neden yok.
Oyunlarla benimde hiç aram yok ama önceki joomla 1.0.X sürmüyle epey uğraştığım için orada biliyorum, önceki sürüm iso-8859-9 yeni sürüm utf-8
Eski sürümü yeni sürüme Linux altında göç ettirebilmek için bayağı taklalar atmak gerekiyor.
Bu oyun işinde de iso-8859-1 veya başka formatta yazılmış bir oyunu site sahipleri 8859-9'a çevirttiriyorlar ki siteleri 8859-9 diye sorun yaşamak istemiyorlar aslında.
Yani utf-8 i boş veriyorlar.

Yoksa utf-8'e uygun yazılmış veya yayınlanmış bir Türkçe oyunda Linux altında hiç bir sorun olacağına inanmıyorum.
Helede flash sorunu olacağına hiç inanmıyorum zaten flash oyunu göstertiyor, fare ile tıklanabiliyor.
Evrensel bütün tuşlar şıkır şıkır çalışıyor.
Sadece klavyede tuşladığımız zaman ki tr utf-8 kodlarını karşı taraf algılamıyor.
O da onların hatasından kaynaklanıyor,
Yoksa gerekli script'leri yazmasalar Windows altında 8859-9'u da algılamayacaklar bu kesin.
O yüzden bu tr sorunlarını ilgili site sahipleri çözmek zorundalar.

Bu arada düzgün çalışan Türkçe karakterli oyun varsa bende görmek isterim doğrusu :D

heartsmagic

Fare ayrı bir olaydır sanırım bu işte. Ancak standartlara uyulduğu sürece sorun olmaması gerektiği fikri bana da cazip geliyor.