Ubuntu geç kapanıyor?

Başlatan izzetguntalaz, 08 Mayıs 2008 - 17:13:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzetguntalaz

Kapanırken önce ilk sonra ikinci yazılar yazıyor. 20-25 sn. sürüyor.

Acaba sebebi nedir?

erginemr

Bu yazılar bende de çıkıyor. Network Manager'ın yaptığı kapanış kontrolleri sanırım. İnternetiniz düzgün çalışıyorsa dert etmeyin.

Ancak, burada ilginç olan, Ubuntu logolu kapanış ekranının gözükmemesi. Alt+F3'e basarak özellikle siz mi iptal ettiniz, yoksa açılış ve kapanışta portakal renkli Ubuntu ekranı hiç mi gözükmüyor?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Mayıs 2008 - 20:34:39
Bu yazılar bende de çıkıyor. Network Manager'ın yaptığı kapanış kontrolleri sanırım. İnternetiniz düzgün çalışıyorsa dert etmeyin.

Ancak, burada ilginç olan, Ubuntu logolu kapanış ekranının gözükmemesi. Alt+F3'e basarak özellikle siz mi iptal ettiniz, yoksa açılış ve kapanışta portakal renkli Ubuntu ekranı hiç mi gözükmüyor?

Ya işin enteresanı daha önce de ubuntu kuruluydu ama bunlar çıkmıyodu.
Biraz sorunlar oldu. Formatlayıp yeni temiz bir 8.04 kurdum. Önceki de 8.04 tü bende olayı çözmeye çalışıyorum.

Ubuntu logosunun çıkmaması değil, gecikme beni delirtiyo. 25 sn. sürüyo o yazının gelmesi.
Sonra kapanıyo. Restart tada aynı şekil yapıyo.

iptal etme olayı yok yani.

Sypro

Network manager appleti ile alakalı bir takım bilgilendirme mesajları, bugün ilk kez ubuntu kurulan bir makinede de karşıma çıktı (wireless için driver yükleyip yeniden başlatmak istediğimde).

Diğer soruya gelince, hayır kapanıştaki Usplash ekranı gözüküyor. Sadece arada bu bilgi satırlarından sonra.

Neticede kafaya takılacak bir şey değil.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

munirekinci

Windows'da bazen bilgisayarı kapat dediğimizde kapanıyor numarası yapıp kapanmazdı bazen. Bir sene öncesine kadar o zamanlardaki alışkanlığımdan dolayı bilgisayar kapanana kadar başında beklerdim. Ancak 2 yıllık Linux hayatımda hiç kapanıyor numarası yapıpta kapanmadığına rastlamadım.

Neden bunu söyledim; eğer bilgisayarın kapandığından emin olmak için başında bekliyorsanız, buna gerek yok. Bu konuda Windows gibi şakacı değil. :)

ufuk_k

Network managerda dolaşım modu yerine internal ipyi elle girseniz ya da dolaşım modunu iptal etseniz belki düzelir. Eskiden ben böyle yapmıştım ama şu anda nasıl bilmiyorum.

izzetguntalaz

Az önce yeni bir 8.04 kurarak sorunu hallettim. Artık ubuntu Saniyeler içinde kapanıyo.

Ama halen niçin böyle olduğunu anlayamadım.

erginemr

Alıntı yapılan: munirekinci - 08 Mayıs 2008 - 21:46:56
Windows'da bazen bilgisayarı kapat dediğimizde kapanıyor numarası yapıp kapanmazdı bazen. Bir sene öncesine kadar o zamanlardaki alışkanlığımdan dolayı bilgisayar kapanana kadar başında beklerdim. Ancak 2 yıllık Linux hayatımda hiç kapanıyor numarası yapıpta kapanmadığına rastlamadım.

Neden bunu söyledim; eğer bilgisayarın kapandığından emin olmak için başında bekliyorsanız, buna gerek yok. Bu konuda Windows gibi şakacı değil. :)

:D Ben de buna çok sinir olurdum. Linux sağolsun...

engin1975

Valla aynı yazılar ubuntu kapanırken bendede çıkıyor ama sistemde bir sorun yok internettede o kadarda dert etmeye gerek yok bence ;)

erginemr

@engin1975,

Bilgisayar açılırken ve kapanırken, Ubuntu logolu kavuniçi ilerleme çubuğu olan ekran çıkıyor mu?

Sypro

Açılırken çıkmaması Usplash problemi ve depodaki StartUp Manager diye hatırladığım programla çözülüyor.
Kapanırken çıkmaması diye bir şey hiç görmedim daha. Genellikle bu yazılardan sonra çıkıyor.

Bakalım engin1975 kullanıcısı için durum neymiş:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

erginemr

Evet, Gutsy'de Usplash çözünürlük problemi vardı. /etc/usplash.conf'u düzenleyerek ve inidrd*.img dosyasını yeniden yazdırarak da düzeltilebiliyordu. (Startupmanager kendi başına işler yapıyor, o yüzden biraz tehlikeli bir program.)

Ama başıma sistemi Gutsy'den Hardy'ye güncellediğim zaman başka bir şey geldi. Benzer bir şekilde açılış ve kapanışta usplash ekranı kayboluyor ve boot yazıları akmaya başlıyordu. Sorunun kaynağının, şu an ismini hatırlayamadığım bir ayar dosyasında swap bölümü için yazılmış yanlış bir disk kod numarası (UUID) olduğu ortaya çıktı. Böyle bir şey olabilir...

Sypro

Ben de -ne işime yarayacak ise- Mythbuntu ile ilgili bir kaç paket çektikten sonra benzer bir sorun yaşamıştım. Bar yarıya kadar dolup sonra text based devam ediyordu:))

ufuk_k

erginemr

Bu bilgisayarın kapanışında önce yazıların, bu arada Network Manager ile ilgili uyarılar çıkması, neden sonra kapanış ekranının gelmesi meselesi için; http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Hardy#Fix_the_shutdown_.22Network_Error.22_display_.28restore_shutdown_splash_screen.29
adresinde verilen ipucu işe yarıyor.

Buna göre:

1. "Menü >> Sistem >> Yönetim >> Giriş Yöneticisi"ni açın. "Yerel" sekmesine gidin.

2. Varsayılan olan "Human" temasından başka bir temayı seçin. "Giriş Yöneticisi" aracını kapatın. Bu şekilde, yukarıdaki hataya neden olan ayarları sıfırlamış olacaksınız.

3. Aynı yöntemle "Giriş Yöneticisi >> Yerel" sekmesini tekrar açın. Dikkat ettiyseniz, şimdi birkaç tema seçili ve yukarıdaki açılır kapanır menüde de "Rassal (rastgele) olarak tema seç" gibi bir seçenek seçilmiş olarak açılacak. Temayı Human'a (ya da daha önce kullandığınız temaya), açılır kapanır menüyü de "Yalnızca seçili temayı kullan" mealinde olan seçeneğe getirin. Ve aracı yeniden kapatın.

4. Ubuntu kapat tuşunu kullanarak bilgisayarı yeniden başlatın.

Artık kapanışta yazılar yerine doğrudan Ubuntu kapanış ekranını görüyor olmanız lazım.

izzetguntalaz

@erginemr

İlgin için teşekkür ederim.

Kutadgu

eğer bilgisayarın kapandığından emin olmak için başında bekliyorsanız, buna gerek yok. Bu konuda Windows gibi şakacı değil. :)

:D :D :D

daha dün aynı şeyi yaşadım ve düşündüm de gerçekten Ubuntu bu şakayı hiç yapmadı :)

Kutadgu

Alıntı yapılan: erginemr - 11 Temmuz 2008 - 22:25:08
Bu bilgisayarın kapanışında önce yazıların, bu arada Network Manager ile ilgili uyarılar çıkması, neden sonra kapanış ekranının gelmesi meselesi için; http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Hardy#Fix_the_shutdown_.22Network_Error.22_display_.28restore_shutdown_splash_screen.29

Buna göre:

1. "Menü >> Sistem >> Yönetim >> Giriş Yöneticisi"ni açın. "Yerel" sekmesine gidin.

2. Varsayılan olan "Human" temasından başka bir temayı seçin. "Giriş Yöneticisi" aracını kapatın. Bu şekilde, yukarıdaki hataya neden olan ayarları sıfırlamış olacaksınız.

3. Aynı yöntemle "Giriş Yöneticisi >> Yerel" sekmesini tekrar açın. Dikkat ettiyseniz, şimdi birkaç tema seçili ve yukarıdaki açılır kapanır menüde de "Rassal (rastgele) olarak tema seç" gibi bir seçenek seçilmiş olarak açılacak. Temayı Human'a (ya da daha önce kullandığınız temaya), açılır kapanır menüyü de "Yalnızca seçili temayı kullan" mealinde olan seçeneğe getirin. Ve aracı yeniden kapatın.

Artık kapanışta yazılar yerine doğrudan Ubuntu kapanış ekranını görüyor olmanız lazım.

@erginemr , bende kapanırken bu sorunu yaşıyordum . Dediğiniz gibi yaptım fakat hala aynı hatayı alıyorum :(

erginemr

@ozguran,

Üzgünüm. Nedense bende ikinci tekrarda işe yaradı. Bence aynı işlemi bir iki defa daha terar edip, sonra bilgisayarı kapatıp açın. Sanırım gdm giriş ekranı bu şekilde kendini sıfırlıyor. Başka bir yerde ecnebi bir kullanıcı, aynı sorunu gdm paketini yeniden kurarak aşmıştı.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: erginemr - 11 Temmuz 2008 - 22:25:08

Buna göre:

Denendi çalışıyor.

Ama halen buna neyin sebep olduğunu bulamadım.
Ubuntuguide da bunun bir böcek olduğundan bahsedilmiş.

opusxx

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Mayıs 2008 - 23:32:55

Ee, tek bu bende mi şakacılığı yapıyo  :). sistemden ''çık'' a bastığımda 30 sn' ye kadar bekliyo ondan sonra restat' mı yoksa kapanış mı diye soruyo. Bu başıma iki gün önce geldi.Güncelleme yöneticisi İki güncelleme yaptı. Bu güncellemelerden birini; engilizce olmasada iyi hatırlıyorum, ''İnitscript'' olanı gözüme takılmıştı, açılış ve kapanış ile ilgili birşeyler anlatmıştı. Hah demiştim -artık pc daha hızlı kapanacak diye sevinmiştim. Nerdeeee :D
Yardımlarınızı bekliyorum, saygılar.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

asd99

Buan benzer bir sorun bende de var. 8.04 kullanırken kapanışta turuncu kutu dolduktan sonra anında kapanıyordu. 8.1 i yeni kurdum turuncu şey dolana kadar herşey normal ama sonrasında 5 saniye civarında siyah ekranda kalıyor sonra da 5 dsaniye bir şeyler yazıyor ama izzetguntalaz daki gibi değil. daha kısa shutdown falan yazırodu galiba. sonrada kapanıyor. ama 15-20 saniyeyi buluyor turuncu dan sonra :( tam olarak ne oldğunu bir dahaki pcyi kapatışımda söyleyebilirim....

erginemr

@opusxx,

Bu bazen Sistem >> Tercihler >> Oturumlar >> Güç Yöneticisi (gnome-power-manager) seçili değilken de oluyor...

asd99

Bilgisyarımı kapattım. Turuncu kısım çok hızlı kapanıyor. Sonra 25 saniye siyah ekranda bir tane ışık yanıp sönüyor (hani şu dos kipindeki gibi beyaz ufak bir çizgi). 25 sn sonra şöyle yazıyor acipid exiting
aşağısında da 3 saniye sonra numaralar çıkıyor (yazmaya yetişemedim ) yanında da power down
sonrada kapanıyor :(
çok can sıkıcı... yardım ederseniz sevinirim ...

opusxx

Hmm benim kinde ise görünüş itabri ile hiç bir sorun yok. Sadece 30 sn sonra kapanış seçenekleri gelmeye başladı.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,