İki farklı disk

Başlatan immortal, 20 Haziran 2009 - 22:34:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

immortal

Aslında sorum tam olarak Ubuntu ile ilgili değil biraz donanım bilgisi de içeriyor. Şimdi benim iki adet SATA harddiskim var. Birini sadece Windows -işletim sistemimi barındırmak için- kullanıyorum diğerini ise depo olarak kullanıyorum.

Windows'umun olduğu harddiski Windows kurmadan evvel iki parça yapmadığım için Ubuntu kurulumundan önce Partition Magic ve muadilleri ile böldüm. Bu parçayı Ubuntu için ayırdım ve kurulumu gerçekleştirdim.

Ama bir süre sonra fark ettim ki bu şekilde iki farklı OS kullanımı herhangi birinin yavaşlamasına sebep oluyor ya da sistemsel problemlere yol açıyor.

Ben şimdi şunu yapmak istiyorum. Kadıköy'de oturuyor olmanın avantajı ile 15-20 liraya Yazıcıoğlu'ndan çıkma bir IDE harddisk alıp bunu sadece Ubuntu için kullanmayı istiyorum. Ama burada kafama bir şey takılıyor işte.

Normalde Windows'umun barındığı HDD'ye Ubuntu kurmak istiyor olsam Ubuntu kurulumunun sonlarına doğru o HDD'deki diğer işletim sisteminin olup olmamasını tarayıp GRUB'u Windows'umun önüne kuracak.

Şimdi sorum şudur; ben yeni alacağım IDE harddiskime Ubuntu kuruyor olsam kurulum sonunda GRUB'u Windows'umun olduğu HDD'nin içine mi kurar? Bu şekilde bir kullanım mümkün mü? Kurulum gerçekleşecek olsa bile bilgisayarımı açtığım zaman Windows açılmadan önce karşıma GRUB ekranı gelir mi?

Yardımlarınızı bekliyorum.

command

Bios ayarlarında tanımladığın ilk başlangıc harddiski hangisiyse ona kuracaksın grubu ama bunu elle belirtmek gerekirmi tam olarak bilmiyorum sonucta tek hdd kullandım bu zamana kadar iki harddisk kullanmadım

immortal

İçerisinde Windows olan başlangıç diskim.

command

tamam o halde sistemi kurarken o diske grubu kuracaksın tam hatırlamıyorum ama bi yerde bu secenek mevcuttu kurulumda , 2 kez ubuntu kurdum daha :)

heartsmagic

Ayrıca aynı disk üzerine kurulan işletim sistemlerinde herhangi bir yavaşlama söz konusu olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

immortal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Haziran 2009 - 23:39:22
Ayrıca aynı disk üzerine kurulan işletim sistemlerinde herhangi bir yavaşlama söz konusu olmaz.
Oldu ama.

command

Genişletilmiş bölümmü oluşturdunuz ?

immortal

Alıntı yapılan: command - 20 Haziran 2009 - 23:48:15
Genişletilmiş bölümmü oluşturdunuz ?
Ubuntu'yu, Windows'un olduğu SATA diskimi Norton Partition Magic ile bölüm oluşturarak kurdum ama konu bu değil aslında. Konu alacağım bir IDE'nin içine Ubuntu kurulumu yaptığımda SATA'da bulunun Windows'un önüne GRUB kurulumunun mümkün olabilirliği. Kurulum esnasında manuel grub kurulumu gerçekleştiriliyor mu? SATA diskim zaten boot olan.

heartsmagic

@immortla işletim sistemleri diğerinden bağımsız çalışır. Sadece disk üzerinden yer kaybın olur. Nasıl bir yavaşlama hissediyorsun sen? Senelerdir aynı disk üzerinde birden fazla işletim sistemi kullandığım oldu. Hiçbirinde yavaşlama hissetmedim.

Konuya dönersek hiç iki diskli bir sisteme Grub kurmaya çalışmadım. Elle seçmenin imkânı var mı şu an hatırlayamıyorum. Fakat konsolda kurarken

setup (hd1)

olarak kurabiliyor olmamız lazım.

immortal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Haziran 2009 - 23:59:05
@immortla işletim sistemleri diğerinden bağımsız çalışır. Sadece disk üzerinden yer kaybın olur. Nasıl bir yavaşlama hissediyorsun sen? Senelerdir aynı disk üzerinde birden fazla işletim sistemi kullandığım oldu. Hiçbirinde yavaşlama hissetmedim.

Konuya dönersek hiç iki diskli bir sisteme Grub kurmaya çalışmadım. Elle seçmenin imkânı var mı şu an hatırlayamıyorum. Fakat konsolda kurarken

setup (hd1)

olarak kurabiliyor olmamız lazım.
Ben yavaşlamanın bir disk üzerinde iki farklı işletim sisteminin olmasından kaynaklandığını söylemedim. Mevcut diskimi Partition Magic gibi bir program ile böldüğüm için ve bu diske de Ubuntu kurduğum için performans kaybı yaşadım ve yavaşladığını gördüm. Bu yüzden şu an kullandığım Windows bulunan diskimi bir daha bu şekilde bölmek istememem. O yüzden bir IDE alıp işi çözmek istiyorum.

Ayrıca yukarıda da yazımda bahsetmiştim; kurulum olurken şöyle bir yazı dikkatimi çekiyor her defasında:
"Şu an bilgisayarınızda başka bir işletim sisteminin olup olmadığı kontrol ediliyor." gibi bir şey. Acaba bu şu manaya mı geliyor; IDE diske kurulum yaparken Ubuntu diğer diskleri tarar mı? Tarıyor olsa bile bunların içindeki herhangi bir işletim sisteminin farkına varması mümkün mü? Şayet bu mümkünse GRUB'u bu sistemin önüne kurması olası değil midir?

heartsmagic

Eğer sorunun Partition Magic'ten kaynaklandığını düşünüyorsan Gparted kullanabilirsin.

Not: Alternatif üretmeye çalışıyorum. Zira yavaşlamaya ya fazla işletim sistemi, ya bölümleme neden olmuştur anlamı çıkıyor anlattıklarından.

Diğer diskteki işletim sistemini bulup bulmayacağı konusunda ne yazık ki bir fikrim yok. Grub kurulumunu da dediğim gibi çoklu diskle yapmadığımdan elle yapabilir miyiz bilemiyorum. Birden fazla diskle haşir neşir olan arkadaşlar daha sıhhatli yorum yapacaklardır.

immortal

Teşekkür ederim. Umarım daha derin bilgisi olan arkadaşlar paylaşır.