Ubuntu'da ki dosyalarımı kurtarmalıyım

Başlatan alikaya, 20 Haziran 2009 - 12:07:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alikaya

Merhaba arkadaşlar. Xp'me format atmam gerekti. Ancak ne yazık ki live cd ile başlatamadım. Anlamadığım bir sorun var.

Linux Reader programı nedense ubuntu'nun yüklü olduğu harddiski görüyor ancak bağlanmıyor. Benim kurtarmam gereken bazı şeyler var.

Ne yapabilirim?

bytan

"Yeniden grub kurulumu" ile ubuntu'nu tekrar çalışır duruma getirebilirsin. Acemiler bölümünde anlatımı mevcut.

Sadece belgelerini kurtarmak istiyorsan, canlı cd açıkken ubuntu bölümünü sisteme bağlayabilirsin. Ubuntu'ya ait bölümün sda3 olduğunu varsayarsak aşağıdaki komutlarla bu bölümü bağlayabilirsin:

sudo mkdir /media/ubuntu
sudo mount /dev/sda3 /media/ubuntu

Bu andan sonra, /media/ubuntu altından dosyalarına ulaşabilirsin.

Not: Eğer bilmiyorsan fdisk -l ile hangi diskin hangi bölümünde kurulu olduğunu öğrenebilirsin ubuntu'nun.

Not2: Konuyu taşıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

alikaya

@bytan live cd ile işlem yapamıyorum.. açılmıyor. sorun orada.

yani benim xp üzerinden dosyalarımı kurtartıp sonra tekrar ubuntu kurmam gerek...

agritux

Açılmıyor derken, konuyu biraz daha açar mısınız? Live CD neden çalışmasın ki

alikaya

Live cd ile başlat diyorum normal... grubu kurmak için... bir tane kırmızı ışın sağa gidiyor, sola gidiyor bir süre.. sonra kırmızı ışık 9 da biri olunca donuyor... öyle kalıyor hiç ilerlemiyor daha fazla dolmuyor... o yüzden live cd ile işlem yapamıyorum. nedeni ni bilmiyorum.

agritux

isonuzun md5 değerini kontrol edip yavaş yazdırma hızı ile cd ye yazdırdınız değil mi?

alikaya

ben o live cd ile ubuntu kurdum zamanında..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2009 - 13:15:10

ayrıca kardeşim benim aradaığım xp üzerinden nasıl kurtarırırım.. hele bi kurtarayım sonra ubuntuma dönücem zaten... live cd yolu olmuyor işte...

agritux

windows üzerinden ext dosya sistemlerine ulaşmanızı sağlayacak yollar mevcut ama dosya sisteminiz  ext4 ise ext4 e uyar mı  ya da ext4 için var mı bilmiyorum.
Sizin durumunuza pek tavsiye etmediğim bir yöntem ise testdisk. Testdisk ile seçtiğiniz part daki verilerinize ulaşabilirsiniz. Ama bence çok zorda kalmadıkca, aciliyeti yoksa yapmayın. Çünkü sorununuz çözülebilir bir sorun.
Başka bir dağıtımın yada ubuntu nun eski sürümlerinin live cd sini denemenizi öneririm.
Kaldı ki Live cd nin çalışmaması üzerinde durursanız bence sorununuzu çözebilirsiniz.
Bilgisayarınıza bağlı harici donanım/disk ya da flashdisk varsa onları sökün. Tekrar deneyin. Onları bağlamaya ya da tanımlamaya çalışıyor olabilir

bytan

@alikaya, canlı cd sorunu gözümden kaçmış. O yazdıklarımı görmezden gel. :)

Şayet ubuntu ext4 dosya sistemi üzerine kurulmamışsa, windows tarafından dosyalarına ulaşabilirsin.

Ext2Ifs yardımcı olur:

http://www.fs-driver.org/

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

agritux

Alıntı yapılan: sessizce - 20 Haziran 2009 - 13:25:51
windows üzerinden ext dosya sistemlerine ulaşmanızı sağlayacak yollar mevcut ama dosya sisteminiz  ext4 ise ext4 e uyar mı  ya da ext4 için var mı bilmiyorum.

Alıntı yapılan: bytan - 20 Haziran 2009 - 13:32:26
@alikaya, canlı cd sorunu gözümden kaçmış. O yazdıklarımı görmezden gel. :)

Şayet ubuntu ext4 dosya sistemi üzerine kurulmamışsa, windows tarafından dosyalarına ulaşabilirsin.

Ext2Ifs yardımcı olur:

http://www.fs-driver.org/

Öğrenmiş oldum :D ama pek işime yaramaz :)

alikaya

e hocam ben kurdum program nerede? yok hiç bir yerde? yani ne başlat menüsünde ne de program files da..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2009 - 13:55:34

başka program yok mu bu tavsiye ettiğinden başka ve linux reader dan başka..

çünkü bu verdiğinde açmıyor biçimlendir diyor :S biçimlendirirsem hiç bir işime yaaramaz ne yazık ki?

btermeli

unetbootin diye bir program var. Elinde iso dosyan duruyorsa, bununla live usb yapabiliyorsun. Cd yakmana gerek kalmadan bilgisayarı açıp, grub kurulumu veya dosyaların usb kopyalamasını yapabilirsin.

http://unetbootin.sourceforge.net/

Windows versiyonunu mevcut.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

alikaya

anlamadım iso duruyor ben de de harici harddiske mi kurayım diyorsun, oradan nasıl çalıştırcam peki?

agritux

Diyor ki; live cd çalışmıyorsa, live usb yap. O çalışabilir.

bytan

Sana verdiğim program, ubuntu bölümünü diğer sabit disk bölümü gibi bilgisayarım içerisinde göstermeye yarıyordu. Dediğin gibi biçimlendirme isteği veriyorsa, sende işe yaramamış. Ext4 kullanıyorsan normaldir.

@btermeli'nin önerisi ise, unetbootin programını xp'ye kurman, sonra çalıştırıp iso dosyasını ona göstermen. Kendisi, sen makinayı yeniden başlattığında bu iso'yu canlı cd gibi kullanmana yardımcı olacak.

PF @ ST

heartsmagic

Dosya sistemin ne?
Ayrıca Ubuntu'yu neyle kurmayı planlıyorsun, CD çalışmıyor sende?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kahraman masa esat

Tam olarak hangi özel dağıtımı kullandığımı hatırlamıyorum ama ben de Ubuntu daki dosyalarımı kurtarmak istemiştim. Bunun için System Rescue CD ile başlatıp dosyalarını kurtarma şansın hatırladığım kadarıyla var. Buradan indirebilirsin

Tabi ustalar daha iyi bilir. Onlardan bir onay almak faydalı olur.