[Çözüldü] Şimdi de x başlamıyor

Başlatan neoberg, 19 Haziran 2009 - 02:23:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neoberg

Tekrar merhaba arkadaslar   :)
Yeni sorumu son mesaja ekledim.

Niyeyse yeni surume gectigimden beri sorunlar yakami birakmiyor. (Linux'u bu yüzden seviyorum :) )

Şimdi de x başlamıyor. Yani öyle sanıyorum. Olaylar şu şekilde gelişti:

Synapticten Gdesklets kurdum. New Wave isimli Emerald ve gtk temasını yükledim. Temanın içinde gelen "gwd" isimli bir klasör vardı, Onu gconf'a attım. Yine temanın içinde gelen Compiz profilini uyguladım.

Her şey güzeldi, mutluyduk. Firefoxla gezinirken birden sistem aşırı ağırlaştı. Benim de huyumdur bu durumda ctrl+alt+backspace yaparım. Yaptım velakin. Oturumu tekrar açmaya çalıştığımda X ile ilgili birkaç hata verdi. Bunları .xerrors dosyasına kaydettiğini söyledi. (dosyanın yerini bulamadım, söylerseniz hatayı da vereyim) Sonra gnome kurtarma oturumunu denedim normal açıldı. [/s]

Makinayı yeniden başlatıp recovery modunda açtım ve xfix yaptım. Sonra da "resume normal boot" dedim. Bu sefer de yüklemenin arkasından ekranın üst kısmında Ubuntu logoları belirdi ve o şekilde kaldı. Artık sürekli bunu yapıyor, oturum açma ekranına bile gelemiyorum.

Kısa anlatmaya çalıştım ama biraz uzun oldu, kusra bakmayın.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

.xerrors ev dizinin altındadır ve başında . olduğu için gizli bir dosyadır. Konsoldan:

less ~/.xerrors ile ulaşabilirsin. (Tam ismi nedir ben de bakamıyorum şu anda)

Ayrıca ev dizininden .gconf .gconfd .gnome .gnome2 gibi dizinleri silerek en azından Gnome'u sıfırlarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

neoberg

Henüz denemedim ama sanırım
less ~/.xerrors
komutuyla live cd'den göremem kurulumun .xerrors dosyasını  :)

şu an internet cafedeyim eve gidince .gonf ve .gconfd silip deneyeceğim. Olacak bence bu, şimdiden teşekkür edeyim :)

heartsmagic

Çalışan CD'den görürsün ancak önce Ubuntu kurulu bölümü bağlaman gerekir. Aynı şeyi sistemi açıp Ctrl+Alt+f1 ile giriş yaparak da halledebilirsin.

neoberg

Bir çok şey denedim ama hala aynı, giriş ekranını bile göremiyorum. Yüklemenin ardından ekranın üst kısmında logolar logolar... Kesin çözüm için başlamış durumdayım :) Şu anda ubuntu bana kim olduğumu adımı falan soruyor, şifre belirlememi istiyor  :)

edit: bu arada .xerrors değil .xsession-errors'muş ve home/burak dizinindeymiş :) ordaki hataları takip ederek çözüm aradım ama yine de olmadı.

edit: yeni kurulumum hayırlı olsun :)

heartsmagic

Aslında X sorunuysa grafik kartı sürücüsü geliyor aklıma. O da olmazsa yeni bir kullanıcı denerdik. Ancak yeni kurulum olmuş bile :)

neoberg

Ben çok kolaycıyım :) Fazla uğraşmayı sevmiyorum :)

canosayan

recovery den xfix i deneseydiniz. beni iki defa kurtardı.
Chmod bizim işimiz.

neoberg

zaten ilk mesajda yazmıştım hocam, xfix denedim ondan sonra oldu :)

canosayan

Alıntı yapılan: neoberg - 19 Haziran 2009 - 22:55:23
zaten ilk mesajda yazmıştım hocam, xfix denedim ondan sonra oldu :)

onu atlamışım kusura bakmayın.

kırk defa kendime yavaş oku diyorum. ama sınavların verdiği bir kötü alışkanlık
Chmod bizim işimiz.

neoberg

Bir şey daha sorabilir miyim?
Yeni kurulumumda ekran kartımı yükledim ama çözünürlüğü değiştiremiyorum. Görüntü ayarlarını açmaya çalışınca işlemci kullanımı tavan yapıyor. Çözünürlüğü bir dosyadan manuel değiştirebiliyorduk. Onu nasl yapıyorduk?

localhost

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf manuel ayarlamalar bu dosyadan yapilir.
Linux LPIC1 - MCSA

neoberg

Teşekkürler Kirmizi, ayarladım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Haziran 2009 - 02:40:53

Bıktırdım sizi kusra bakmayın ama son bir sorum var :)
Mount edilen bölümleri otomatik olarak masaüstünde göstermeyi nasıl engelliyorduk? Daha önce yapmıştım tesadüf eseri ama şu an beceremedim. Forumda da aradım bulamadım.

bytan

[Yeni soru eklendi] gibi bir etiketimiz yok. Farklı soruların için lütfen yeni başlıklar aç.

Gconf-editor kullanarak aşağıdaki anahtarın işaretini kaldırıp isteğini karşılıyor mu bak:

/apps/nautilus/desktop/volumes_visible

Bu konu altındaki tüm sorularının çözüldüğüne inanıyorsan, başlığı etiketlersen bizlerde kapatabiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

neoberg

Teşekkür ederim bytan, sorunumu çözdü.
Sorularım çok önemli sorular olmadığı için kalabalık yapmak istememiştim, yanlış yaptıysam üzgünüm.

bytan

Sorunun önemlisi önemsizi olmaz. Bu yüzden gönül rahatlığıyla yeni başlıklar açabilirsin. ;)

Etiketlediğin için teşekkürler.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST