Skype webcam görüntüsü sorunu

Başlatan ufuk_k, 08 Mayıs 2008 - 11:56:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Bildiğiniz gibi bir süredir Skype, sesli konuşmanın yanında görüntülü konuşma desteği de veriyor Linux altında. Çok kullanışlı çünkü, linux altında MSN programları görüntülü ve sesli konuşmayı bir arada yapamıyor ve performansları, çıkardıkları sorunlar açısından da iyi değiller.
Ancak benim Skype görüntülü konuşmayı kullanmam Hardy ile oldu, bu yüzden sorunun Hardy ile ilgili olup olmadığından da emin değilim ama:

Webcam görüntüsü yollamaya başladıktan bir süre sonra (kısa bir süre) kamera zoom yapıyor ve yalnızca sizin kafanızı (o da zar zor sığıyor zaten :) ) ekran içine alıyor. Karşı tarafı görmenizde sorun yok ama siz de o da sizin kafanızı görebiliyorsunuz yalnızca. Bunu 2 webcam ile test ettik, biri A4tech diğeri de Rain diye piyasada pek bulunmayan bir marka. Skype içinde zoom gibi bir ayar da bulamadım. Zaten kameralar da basit olduğu için onlarda da yok. Camorama gibi programlarda böyle bir sorun olmuyor. Arkadaşımın kamerası olan A4tech 7.10 kullanıyorken böyle bir sorun çıkarmıyordu, fakat Hardy'ye upgrade edince onda da bu sorun oldu. Çok önemli bir sorun değil ama nedenini merak ettim.

Acaba webcam kullananlar Skype ile aynı sorunu yaşıyor mu? Ya da bir fikri olan var mı?

munirekinci

btermeli

Ayni sorun bende de var ama amsnde sorun olmuyor,  Logitech kullaniyorum...
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

DeFacto

Acaba "face tracker" ile alakalı bir sorun mu ? Bir yerde Skype'nin bu tarz yazılımsal bir destek sunduğunu okumuştum.

btermeli

Arkadaslar selam,

Skype forumunda sorunu aradım, sonuca ulasmıs bir yol buldum. Ingilizceden cevirerek yazıyorum;
Ben de  aynı sorunla karsılastım ama birkac ay evvel sorunsuz calısıyordu . gspca driverinin zc3xx.h kaynagını  eski sürümü ile karsılastırdıgım da "160x120 resolution"un set_zc3xxxVGA  islevinde olmadıgını farkettim. Bunlar sonradan eklenmis olmalı. sadece bu kısımı sildim ve gordugum kadarıyla su an duzgun calısıyor. Tahmin ediyorum skype 160x120 kullanmıyor artık. Bugun test amaclı birkac gorusme yaptım ve  artık yakınlastırma ve goruntude daralma yapmıyor.

Ben yolu deneyebilmis degilim, nasıl yapacagım konusunda yardımcı olursanız, ise yarayıp yaramadıgını gorebiliriz...
Tesekkurler

btermeli

Yazdigim yolun uygulamasinda yardimci olabilecek var mi??

heartsmagic

Bulduğun forumun bağlantısını buraya bir geçersen sanırım daha fazla yardımcı olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

btermeli

Alıntı yapılan: btermeli - 26 Haziran 2008 - 16:48:25
gspca driverinin zc3xx.h kaynagını  eski sürümü ile karsılastırdıgım da "160x120 resolution"un set_zc3xxxVGA  islevinde olmadıgını farkettim. Bunlar sonradan eklenmis olmalı. sadece bu kısımı sildim ve gordugum kadarıyla su an duzgun calısıyor.

link laptopimda kayitli ancak aksama yazabilirim.
Sorum gspca driverini nasil  bulurum ve  zc3xx.h dosyasini nasil duzenleyebilirim?

heartsmagic

Forumda gspca ile ilgili anlatımlar sanırım mevcuttu. Kaldı ki gspca kaynak dosyası zaten depolarda mevcut. İsmi: gspca-source
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.