500 gb lik hard disk parcaladim gormeme problemi

Başlatan extense, 18 Haziran 2009 - 18:27:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

extense

slm arkadaslar

dun bir 500 gb samsung marka hard disk aldim su sekilde boldum...

100 gb bos alan

100 gb bos alan

100 gb bos alan

5000 takas alani

195. gb ubuntu

simdi boldugum hard disklerden iki tanesini goruyor ama diger 100 gb lik bos alani gormemis...

195.000 gb lik ubuntu yukledigim alan da 167.000 gb bos yer gozukuyor bu kadar yer kapliyormu ubuntu ...

5000 gb swap icin ayirmistim acaba diger 100.000 gb lik bos alani swap olarak kullanmis olabilirmi..

ubuntu altinda tum hard disklerimi gorebilecegim bir sistem varmi yardimci olursaniz cok sevinirim..

saygilar

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

extense

ihtiyar said

Düzeltmek için ne yaptığınızı da yazarsanız güzel olur. Böylece sizden sonra aynı sorunla karşılaşabilecek arkadaşlara referans bilgi olur.

extense

haklisin ustad..

vallaha yabanci bir forumdan baktim aldim galiba ubuntu english idi :) bulursam yazacagim

saygilar

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 19 Haziran 2009 - 14:05:05
Düzeltmek için ne yaptığınızı da yazarsanız güzel olur. Böylece sizden sonra aynı sorunla karşılaşabilecek arkadaşlara referans bilgi olur.

ihtiyar said

@extense,

Üstad beni ziyadesiyle aşan bir ifade, sadece fikrimi belirttim daha güzel olacağını düşünerek.

Ertan ERBEK

Yapılması gereken sırasıyla,

umount komutu ile, yanlşlıkla swap olan diski ayırın, sonra /dev içinde bulunan yanlışlıkla swap olarak bağlanmış diski mkfs.ext* ile tekrar biçimleyip /etc/fstab içinde bir klasöre bağlamak ve mount -a komutunu vermek.

olsa gerek diye düşünüyorum ben.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

canosayan

gparted ile swaopff diyerek tekrar biçimlendirebilirsiniz.

ubuntu cd si ubuntunun 4 gb yere ihriyacı olduğunu yazıyor üzerinde
Chmod bizim işimiz.