[Çözüldü] Ubuntu'yu Kaldırmadan XP Kurmak İstiyorum

Başlatan agunZagun, 17 Haziran 2009 - 21:44:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agunZagun

Merhaba arkadaşlar, başlıkta her şeyi açıkça belirttim. Ubuntu'dan çok çok memnunum, ancak bazı işlerim için XP gerekiyor. Ubuntu'ya hiç zarar vermeden nasıl XP kurabilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

agritux

agunZagun

Buyrunuz:

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x3fbc3fbb

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        9450    75907093+  83  Linux
/dev/sda2            9451        9729     2241067+   5  Ek
/dev/sda5            9451        9729     2241036   82  Linux takas / Solaris

agritux

Sanırım hard diskinizi 3 e böldünüz.
1. parçada Ubuntu kurulu
2. parçayı depo olarak kullanıyorsunuz sanırım.

1.parça ve 2. parça nın büyüklüklerine göre windows kuracağınız yeri hazırlayabilirsiniz.
Bunun için hard diskinizde windows kuracağınız yerin içindeki herşeyin silineceğini unutmamalısınız.
Diyelim 2. parça 50 gb. siz bunun 20 gb sine windows kurmak istiyorsunuz. 2. parçanın içindeki herşeyi yedekledikten sonra gparted yazılımı sayesinde ubuntu üzerinden 2.parçayı 2 ye bölerek bir depo geriye kalanı da windows kurulumu için ayarlarsınız. windows kurulumu için ayıracağınız parçayı gparted ile ntfs olarak biçimlendirmeniz mantıklı olacaktır.

NOT: Üzerinde işlem yapacağınız diskteki bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Windows kurulumundan sonra muhtemelen grub bozulacaktır. Yeniden grub kurulumunu araştırsanız iyi olur.

İyi akşamlar.

agunZagun

Gözüme çok karışık göründü :D Wubi tarzı birşeyler yok mu acaba böyle bir işlem için?

Yusuff

Haddime değil ama sanal kursanız işinizi görmez mi?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

agritux

Alıntı yapılan: Trane - 17 Haziran 2009 - 22:20:28
Gözüme çok karışık göründü :D Wubi tarzı birşeyler yok mu acaba böyle bir işlem için?

aslında hiç karışık değil
ben anlatamadım sanırım :)

heartsmagic

@sessizce disk sanırım tek parça. Ek olarak görünen bölüm uzatılmış bölümdür, gerçek bir bölüm değildir. İlk bölüme Linux kurulu, ikinci bölümse takas alanı.

@Trane eğer gerçek anlamda kuracaksan aslında çok karışık değil. Gparted ile Linux kurulu bölümden yer ayıracaksın. Ardından Windows'u oraya kuracaksın (hoş Windows ilk bölümde olmadığı için mızmızlanabilir). Ardından yeniden Grub kuracaksın. Disk bölüm sırası değiştiği için de fstab dosyandan takas alanı UUID'ini değiştireceksin. :D

Karışık oldu sanırım, bir Windows nelere yol açıyor :)

Wubi tarzı bir şey arıyorsan Virtualbox ile sanal olarak kurup kullanabilirsin Windows'u.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agunZagun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Haziran 2009 - 22:47:31
@Trane eğer gerçek anlamda kuracaksan aslında çok karışık değil. Gparted ile Linux kurulu bölümden yer ayıracaksın. Ardından Windows'u oraya kuracaksın (hoş Windows ilk bölümde olmadığı için mızmızlanabilir). Ardından yeniden Grub kuracaksın. Disk bölüm sırası değiştiği için de fstab dosyandan takas alanı UUID'ini değiştireceksin. :D
Veri kaybı olmayacaksa neden olmasın? :D

heartsmagic

Eğer dikkatli bir şekilde yaparsan olmaz. Fakat ağzın yanıp yoğurdu üfleyerek yiyeceğine, eğer imkân varsa yedek alman gayet güzel olacaktır.

agunZagun

Arkadaşlar Gparted ile deneyeyim dedim ancak diske hiçbir şey yapamıyorum. Ne bölebiliyorum, ne boyutlandırabiliyorum, ne de ayırabiliyorum... Hiçbir şey yapılmıyor. Sebebi nedir acaba?

bytan

Makinayı canlı cd ile açarak değişiklik yapabilirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

agunZagun

Canlı CD'nin kurulum bölümündeyim şu an, oradan yazıyorum :) Nasıl yapacağız? Boş alanı seçip NTFS olarak mı biçimlendireceğim?

heartsmagic

Kuruluma geçme. Canlı CD'de Gparted çalıştır. Ubuntu kurulu bölümü ayır ve boyutunu küçült. Ayırdığın alanı istersen boş bırak istersen NTFS olarak biçimle. Bu aşamadan sonra mesele Windows kurulumundan ibaret.

agunZagun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Haziran 2009 - 22:26:20
Kuruluma geçme. Canlı CD'de Gparted çalıştır. Ubuntu kurulu bölümü ayır ve boyutunu küçült. Ayırdığın alanı istersen boş bırak istersen NTFS olarak biçimle. Bu aşamadan sonra mesele Windows kurulumundan ibaret.
Canlı CD'de Gparted çalıştırmak nasıl olacak onu anlayamadım ben :D. Ondan sonrası basit görünüyor da Gparted'i nasıl çalıştıracağım?

ironic

Başlatma önceliğini cdrom ' a vereceksin. açılışta doğrudan gparted açılacak. Öncelikle iso dosyasını indirip boot cd oluşturman gerek. Nero ya da başka bir yazılımla ya da Ubuntu altında brasero dan kalıp ( iso) yazdır bölümünü seçerek yazdır.

heartsmagic

Ubuntu CD'si var sanırım zaten. Sistemi açtıktan sonra menülerden Gparted'ı bulabilirsin.

Not: Kurulu değilse depodan geçici olarak kurabilirsin.

agunZagun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Haziran 2009 - 23:06:45
Ubuntu CD'si var sanırım zaten. Sistemi açtıktan sonra menülerden Gparted'ı bulabilirsin.

Acaba Live CD derken GParted'ın Live CD'sinden mi bahsediyorsunuz? Çünkü Ubuntu'nun Live CD'sinde GParted ile alakalı birşeyler yok da :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2009 - 00:03:14

Sizleri rahatsız etmekten sıkıldım ancak Ubuntu'nun CD'sini takıp, bilgisayarı resetledikten sonra GParted ile alakalı hiçbir şey gelmiyor. Ben bir yerde hata mı yaptım acaba ya? :)

kahraman masa esat

Çalışan Cd'yle sisteme girdikten sonra.

Alt + F2 yaptıktan sonra açılan pencereye

gksudo gparted yaz. Eğer daha önce bölümleme yapmadıysan forumda kullanımını aratabilirsin.

agunZagun

Yaptıklarımı anlatayım size :)

İlk önce Ubuntu'nun CD'sini taktım. PC'ye reset attım. Kurulum öncesi ekran geldi. O ekranda "Birinci Sabit Diskten Başlat" dedim, Ubuntu'm açıldı. Sonra ALT + F2 yaptım, verilen kodu yazdım. Karşıma GParted çıktı, ancak yine de ayırma işlemini yapamıyorum. Elle ayırın diyor inatla.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Haziran 2009 - 23:06:45

Ayrıca diskten başlat demeyeceksin, bizim söylediğimiz gibi bırak CD üzerinden açılsın Ubuntu. Diskten başlatırsan o an kullanılan bölümü ayırıp üzerinde işlem yapamazsın haliyle.

agunZagun

En sonunda becerebildim, evet :).  Eğer bundan sonrası Windows'un normal kurulumuysa sorun çıkacağını sanmıyorum. Ayrıca XP'yi kurduktan sonra Ubuntu'mda sorun çıkar mı? Merak ettiklerim bunlar.

heartsmagic

Gerisi Windows kurulumu ancak dediğim gibi Windows diskin ilk bölümünde değilim diye mızmızlanırsa bilemiyorum. Sırf Windows'un bu gibi saçma sorunları yüzünden insanlara "önce ilk bölüme Windows ardından Linux kurun" diyoruz ara ara. Umarım sende sorun çıkmaz.

Windows kurduktan sonra Ubunutu'yu açtığın Grub menüsü olmayacak zira Windows MBR'yi siler ve sadece kendisini ekler. Forumdaki Yeniden Grub Kurulumu yazısını kullanarak Grub'u yeniden kurar, menu.lst dosyana Windows'u eklersin.

agunZagun

Windows kurulumuna geçiyorum şimdi, Grub kurulumunu da not aldım. Bundan sonra geldiğimde başlığa herhalde "Çözüldü" ibresini ekleyebileceğiz :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Haziran 2009 - 14:03:01

XP'yi kurdum, Grub'u da kurdum tekrar. Ancak Ubuntu açılıyor diye menu.lst dosyasını düzenleyeyim dedim ancak şimdi bilgisayara hiçbir türlü giremiyorum. Live CD'den girdim şu an. menu.lst dosyasını nasıl eski haline getirebileceğiz? Ve XP seçilmiyordu, onu nasıl yapacağız?

heartsmagic

Çalışan CD üzerinden Ubuntu kurulu bölümdeki menu.lst dosyasını görmemiz lazım. Şöyle bir yerde olacaktır:

/media/sda1/boot/grub/menu.lst

Not: sda1 yerine başka bir şey olacaktır haliyle. Ardından bize şu komutların çıktıları lazım:

sudo fdisk -l
sudo blkid

Not: Ben hemen cevap veremeyebilirim, diğer arkadaşlar da yardımcı olacaktır.