Win32 Codec Yüklemek.

Başlatan tonyukuk, 07 Mayıs 2008 - 23:08:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tonyukuk

Arkadaşlar sırası ile konsolda şu komutları yazın.Tüm divx ripleri kaffeinede veya mplayerda sorunsuz izleyebilirsiniz.

wget http://www3.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/codecs/essential-20071007.tar.bz2

tar jxfv essential-20071007.tar.bz2

sudo mv -i essential-20071007/* /usr/lib/win32/

Not: code tagları eklendi.

Sypro

Depodan yüklemek daha kolay değil mi sizce:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

munirekinci

Depo nedir yazılım nasıl kurulur gibi gelmesi muhtemel sorularınıza karşı, Synaptic hakkında biraz araştırma yapmanızı öneriyorum.

edge_nabby

win32 codec her şeyi açmaya yarıyor mu? smplayer kullanarak açmak istediklerim: mkv, ogm, avi, flv, rm, rmvb, mp4, mov. (nerdeyse hepsini saydım :)) bunları düzgün izleyebilmek için hangi paketler yüklenmeli? bilen varsa mümkünse ayrı ayrı söylesin ki ben de iyice öğreneyim. (mov için şu paket, rmvb için şu paket şeklinde)

heartsmagic

Relplayer biçimi haricindekiler ubuntu-restricted-extras paketi ile sağlanıyor (java flash da bu paket içinde). Realplayer içinse forumda bir yerlerde bilgiler olacaktı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

edge_nabby

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Temmuz 2008 - 00:02:21
Relplayer biçimi haricindekiler ubuntu-restricted-extras paketi ile sağlanıyor (java flash da bu paket içinde). Realplayer içinse forumda bir yerlerde bilgiler olacaktı.
tam da o pakedi yüklüyordum. pardus'tan ubuntu'ya yeni geçtiğim için codec konularında bilgisizim. pardus'ta kısıtlama yoki o yüzden yüklü geliyordu. teşekkürler cevap için.

edge_nabby

şimdi aklıma geldi. madem ubuntu-restricted-extras real media haricindekileri hallediyor, neden w32codecs yüklüyoruz? w32codecs hangi dosyaları açabilmemizi sağlıyor?

heartsmagic

Wma diyesim geliyor ancak ben onu kurduğumu hatırlamıyorum :) Sen önce bir kurmadan dene sonra bakarsın win32 codeclerine falan.

edge_nabby

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Temmuz 2008 - 00:48:50
Wma diyesim geliyor ancak ben onu kurduğumu hatırlamıyorum :) Sen önce bir kurmadan dene sonra bakarsın win32 codeclerine falan.
w32codecs yükledikten sonra mkv ve rmvb'de de sorun kalmadı. ama totem mkv açamıyor. diğer formatlarda da bilgisayarı kastırıyor. o yüzden smplayer kurdum.

bundan sonra codec sorunu yaşayacak arkadaşlara bir özet geçeyim: medibuntu deposunu şurdaki 2 komutla ekleyin. daha sonra synaptic'i açın. "yenile" tuşuna basarak depolarınızı güncelleyin. daha sonra ubuntu-restricted-extras (içinde mp3 gibi ses dosyalarınızı açmaya yarayacak gstreamer eklentileri var, dvd oynattıran şeyler var, java, microsoft fontları, flash gibi olmazsa olmaz şeyler var.), w32codecs (her türlü film dosyasını oyanatabileceğiniz mplayer'ın kullandığı codec'ler var), libdvdcss2 (şifrelenmiş dvd'leri oynatabilmenize yarıyor) ve smplayer'ı (totem bence başarısız bir oynatıcı, hem sistemi kastırıyor hem de özellik bakımından zayıf. mplayer daha iyi bir oynatıcı, ama arayüz olarak zayıf. smplayer, mplayer için yapılmış bir arayüz. synaptic'te işaretlediğiniz zaman bağımlılıklar arasında mplayer da kurulacaktır.) bağımlılıklarıyla birlikte kurun.

smplayer'ın özelliklerinde "çıktı sürücüleri" kısmında video sürücüsü olarak x11 seçmeyi unutmayın. ama "yok, ben compiz-fusion kullanmayacağım" derseniz, xv seçin, daha güzel bir görüntü elde edersiniz.

firefox'ta totem plugin'i yerine mplayer plugin'i daha başarılı. o yüzden synaptic'ten totem-mozilla paketini kaldırın, mozilla-mplayer paketini kurun.

maxspacemax

heartsmagic

@edge_nabby güzel bir özet olmuş :)

plymouth

Eminim bu sekilde yazılar yazip durdugum muddetce, adim interneti olmayan penguen veya takdir ettiginiz baska muadil bir takma ada kayacaktır ama
benim israrim surecek tabiii :) :)
Benim internetim yok cafelerden ihtiyaclarimi gidermeye celisiyorum ve bu makaleyi bize kazandiran yuce sahsiyete tesekkuru bir borc bilirim...

This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

desmond1907

Alıntı yapılan: edge_nabby - 26 Temmuz 2008 - 00:15:05
şimdi aklıma geldi. madem ubuntu-restricted-extras real media haricindekileri hallediyor, neden w32codecs yüklüyoruz? w32codecs hangi dosyaları açabilmemizi sağlıyor?

totem player mkv dosyalarını açmıyor. ben restricted extras yüklemiştim onun içinde bunu içeren kodekler yokmuydu? yoksa programdan kaynaklanan bir sorun mu?
buluntu:))))))

zeitgeist

Diğer oynatıcılarla açabiliyor musun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles