[Çözüldü] amsn Türkçe karakter yapıştırma sorunu

Başlatan emrahustun, 06 Mart 2008 - 10:33:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrahustun

arkadaşlar selamlar,

herhangi bir web sitesinde içerisinde Türkçe karakterler olan bir cümleyi kopyalayıp amsn'e yapıştırınca Türkçe karakterlerin kodları çıkıyor.
şöyle:
amsn türkçe karakter yap\u0131\u015ft\u0131rma sorunu
var mıdır bir çözüm önerisi?
Emrah ÜSTÜN
www.emrahustun.com

Sypro

seçenekler > görünüş > alfabe seçimi yolunu takip ederek farklı alfabeler ile dener misiniz?
utf-8 ya da macturkish gibi..

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

emrahustun

utf-8, macturkish, iso8859-9 denedim, sorun devam ediyor.
acaba sadece bende mi oluyor diyeceğim ama diğer bilgisayarda da aynı sorun var.
Emrah ÜSTÜN
www.emrahustun.com

Sypro

hmm herhangi bi yerden amsn 'e yapıştırdığım metinlerde sorun yaşamadım da amsn'den gelen iletileri atıyorum direk google'a yapıştırınca dediğin sorun oluyor. hatta devam da ediyor ama üşenmeyip yazıyorum baştan :)

alfabe seçimi de yardımcı olmadıysa aklıma başka bir çözüm gelmiyor :(

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Pasaboku

bende de aynısı oluyor kullandığım ubuntu sürümü 8.04

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: emrahustun - 06 Mart 2008 - 10:33:30
arkadaşlar selamlar,

herhangi bir web sitesinde içerisinde Türkçe karakterler olan bir cümleyi kopyalayıp amsn'e yapıştırınca Türkçe karakterlerin kodları çıkıyor.
şöyle:
amsn türkçe karakter yap\u0131\u015ft\u0131rma sorunu
var mıdır bir çözüm önerisi?

Belki sorun amsn de değildir. Sadece sitelerden yapıştırdıklarında böyle oluyorsa sorun firefox kaynaklı da olabilir. Herhangi bir dosyadaki yazıları yapıştırırken sorun oluyor mu?

emrahustun

Alıntı yapılan: mavikurt - 07 Mart 2008 - 01:29:23
Belki sorun amsn de değildir. Sadece sitelerden yapıştırdıklarında böyle oluyorsa sorun firefox kaynaklı da olabilir. Herhangi bir dosyadaki yazıları yapıştırırken sorun oluyor mu?
evet soruyu yanlış sormuşum hasancım  :)
herhangi biryerden kopyala yapıştırda oluyor. firefox değil sadece.
ama amsn penceresinden başka yere yapıştırırken sorun yok.
Emrah ÜSTÜN
www.emrahustun.com

emrahustun

arkadaşlar çözümü buldum.
Şurada da tartışılmış.
yazıyı amsn'e ctrl+v ile veya sağ tık yapıştır ile değil de,
fare orta tuşa basarak yapıştırırsak türkçe karakterler sorunsuz taşınıyor.

sebebi kısaca şöyle birşeymiş, 2 tane clipboard varmış, biri sistemin biri uygulamanın. amsn in sistem clipboardına erişimi yokmuş. kendi clipboard'undan yapıştırınca öyle bir sorun oluyormuş. orta tuş farklı bir iş yapıyormuş...
Emrah ÜSTÜN
www.emrahustun.com

Pasaboku

Alıntı yapılan: emrahustun - 07 Mart 2008 - 23:53:27
arkadaşlar çözümü buldum.
Şurada da tartışılmış.
yazıyı amsn'e ctrl+v ile veya sağ tık yapıştır ile değil de,
fare orta tuşa basarak yapıştırırsak türkçe karakterler sorunsuz taşınıyor.

sebebi kısaca şöyle birşeymiş, 2 tane clipboard varmış, biri sistemin biri uygulamanın. amsn in sistem clipboardına erişimi yokmuş. kendi clipboard'undan yapıştırınca öyle bir sorun oluyormuş. orta tuş farklı bir iş yapıyormuş...
dil koduyla alakası yokmuş bu arada.

çok sağol amsn'in benim için en büyük problemlerinden birine cevap buldun allah kernel panic göstermesin sana :)