[Çözüldü] 9.04'e geçtim ve çok yavaşladı

Başlatan neoberg, 15 Haziran 2009 - 17:38:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

neoberg

İyi günler,
Bugün zaten 8.10 sürümünü kuandığım Ubuntu'yu 9.04'e yükselteyim dedim. Otomatik yükseltmeden daha önce dilim yandığı için pek hoşlanmıyorum. Cdden temiz kurulum yaptıktan sonra otomatik bulduğu ekran kartı driverını (ati hd3650) yükledim ve güncellemeleri yaptım. Sistemi yeniden başlattım.
Ondan önce gayet hızlı çalışan ubuntu şu anda kağnıyla yarıştırmaktan çekineceğim bir hızda. Görüntü ayarlarını açamıyorum, işlemci kullanımı %100e yükseliyor. Menülerde gezinme inanılmaz şekilde kötü.
Bu durum sizce neyden kaynaklanıyor olabilir? Nasıl çözebilirim?
Şimdiden teşekkürler.

raspacı

Öncelikle hoşgeldiniz. Tecrübeli arkdaşlar yardım edeceklerdir ama naçizane önerim; uçbirimde top komutunu verirseniz sistemde en çok kaynak tüketen uygulamaları listeliyor. Bir fikir sahibi olursunuz en azından.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

neoberg

Ordan değil de sistem gözlemcisinden baktım, normal dışında cpu ve ram kullanan uygulama yok görünüyor. Sadece görüntü özelliklerini açınca cpu kullanımı artıyor. Ama onun dışında da cpu ve ram kullanımı normalken yine yavaş pc.

raspacı

Compiz hiç kullanmadım ama siz de compiz açıksa ondan olabilir mi?

iKo

Compiz açık olsa da ne kadar yavaş olabilir ki ? Sisteminizin özellikleri neler ?

raspacı

Ekran kartınız ati mi bilmiyorum ama compizden dolayı yükseltme yapıp sistemi yavaşlayan başkaları da olmuş:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9301.0.html

neoberg

compiz açık değil. sistem özelliklerim aşağıdaki gibi:
İntel p4 2.66 cpu
sapphire ati radeon hd3650 gddr3 512/256 ekran kartı
1gb ddr2 ram
7200 rpm ata harddisk

Bu sistemle ubuntu 6.06dan beri hiç sorun yaşamamıştım. (ekran kartım 8.04'e kadar radeon 9250 128mb idi)

Edit: Levi'nin verdiği konudaki kişinin de ekran kartı benimkinin aynısı, galiba 8.10a tekrar dönüp 9.10'u bekleyeceğim.

empax

Alıntı yapılan: levi - 15 Haziran 2009 - 17:43:59
Öncelikle hoşgeldiniz. Tecrübeli arkdaşlar yardım edeceklerdir ama naçizane önerim; uçbirimde top komutunu verirseniz sistemde en çok kaynak tüketen uygulamaları listeliyor. Bir fikir sahibi olursunuz en azından.

Bunu ogrendigim iyi oldu tesekkurler  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

neoberg

An itibariyle Linux Mint 7 kurdum ve durum yine aynı. Ben bayadır ekran kartı sürücümü güncellememiştim ubuntu 8.10 kullanırken. Acaba yeni sürücüler mi problemli?

Onoktake

Compiz ve Ati yüzünden benim bilgisayarım bile kilitlendi. Quad Core işlemci 3 GB RAM. Ekran kartı Ati olunca olabiliyor, benimki de HD3450. Metacity kullanmayı bi denermisin aynı sorunları çıkarıyor mu?
Benim sorunlarım Ati sürücüsünü elle kurunca geçti. Şimdi tıkır tıkır çalışıyor.

Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

neoberg

Zaten şu anda compiz açık değil, ben de elle kurmayı deneyeyim bir. Şu otomatik kurulan driverı nasıl tam olarak kaldırabiliriz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Haziran 2009 - 21:00:41

tamamdır arkadaşlar teşekkür ederim. elle kurunca problem düzeldi. compizi gayet güzel yüksek performans/görsellikte çalıştırabiliyorum :)