uçbirim (terminal)

Başlatan unsalmd, 15 Haziran 2009 - 17:32:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unsalmd

Benim bigisayar geçmişim ihtisas tezimi yazmaya başlamak için bir arkadaşım windows 3.1 ve kelime işlemci programı pc ye yüklemesiyle başladı.Osıralar disk operating system  ile haşır neşir oluyorduk,  md ,rd ,cd ,dir ,list gibi komutları öğreniyorduk .
Şimdi de linux da uç birim ,terminal kullanımı yaygın bu yüzden uçbirim komutları gibi bir bilgiyi aramama rağmen bulamadım.
Uçbirim komutları diye bir başlık olamazmı?Bu konuda bir metin oluşturabilirmisiniz?
Bu nerden çıktı ...bir ara mp3 şarkılarımın listesini terminalden list komutuyla almıştım ve print etmiştim büyük bir kolaylık olmuştu , şimdide HDD daki mp3 ve filimlerin  listesini basmak istiyorum.
saygılar
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM

raspacı

linux komutları diye aratırsanız bir kaç başlık olacaktı. Forumdaki Türkçe kaynakların yanında ingilizce daha zengin içerikli sitelere de linkler vardı bu başlıklarda. Uçbirim komutları değil de linux komutları diye aratmalısınız.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

canosayan

eğer kitap okumayı seviyorsanız:kim korkar linux'tan
acemiler için ilk durakta var.
Chmod bizim işimiz.

bytan

Sisteminde bulunan tüm programların/komutların/oyunların listesi:

ls /usr/sbin /usr/bin /sbin /bin /usr/games ~/bin

Çok hızlı geçti, ben göremedim dersen aşağıdaki ile bir dosyaya yazdırabilirsin:

ls /usr/sbin /usr/bin /sbin /bin /usr/games ~/bin > komut_listesi.txt

(Not: Bazı komutlar aynı anda birden fazla klasörde olabilir.)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

raspacı

Bu da güzelmiş:)
ls /usr/sbin /usr/bin /sbin /bin /usr/games ~/bin > komut_listesi.txt bu şekilde hata verdi: ev dizinimde bin diye bir doya yok diye. Şu şekilde çalıştı:
ls /usr/sbin /usr/bin /sbin /bin /usr/games  > komut_listesi.txt
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

bytan

Ev dizininde bin klasörü olmayabilir. Kendiniz oluşturmanız lazım. Örneğin kimileri, yazdığı betikleri ~/bin içerisine atıyor. PATH değerinde bu klasör tanımlı olduğu için, tam yolunu yazmadan da bu betikleri çalıştırmak mümkün oluyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

unsalmd

teşekkürler tüm ilgilenenlere
BİLGİ sahibi olunmadan FİKİR sahibi olunmaz.UM
İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar. KM