[Çözüldü] D sürücüsü oluşturmak

Başlatan moruk84, 15 Haziran 2009 - 07:51:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moruk84

Merhabalar,

dün gece saat 1 de uyku tutmadı. bilgisayarımda sadece ubuntu olsun, windows istemiyorum artık diye bir hevesle işe başladım. Önce windowsta D sürücüsündeki önemli dosyalarımı usb hard diske kopyaladım sonra ubuntu kurulumuna geçtim. 160gb hard diski 3e böldüm

1- ubuntunun kurulacağı alan (ext4)
2- yedeklerimi saklayacağım dizin (ext4)
3- takas alanı

1. bölümü / ile bağladım
2.bölümü ne yaptığımı hatırlamıyorum :) sanırım /depo yazdım

ubuntu açıldığında 128,997034 gibi bi bölüm gözüküyor içinde de lost+found diye bir bölüm var yaptıklarım doğrumu dosyalarımı güvenle saklayabilirmiyim bu dizinde?

Teşekkürler

canosayan

harddiskin 125 gb alanını kullanıyorsunuz.
muhtemelen 2. bölümde hata yaptınız. buraya /depo yazmanız o bölümü mevcut kullanıma kapatmış.

gparted ile bu bölümü tekrar biçimlendirin. bağlama noktası alanını ise boş bırakın. isterseniz bağlanma noktası olarak değil etiket olarak depo adını verebilirsiniz
Chmod bizim işimiz.

moruk84

gparted ile biçimlendirdim ancak yine aynı klasör var içinde bi yerde yanlış yapıyorum ama nerede??

canosayan

depo adında bir dizin mi oluşuyor.
bağlanma noktasını boş bırakırsanız istediğinizi yapacağınız bir alan oluşur. Bu alanı yerler menüsü altında görebilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

moruk84

bahsettiğiniz yerde gözüküyor Depo adında ancak, içinde yine aynı klasör var. içine yazma yetkin yok diyor

bytan

Aşağıdakilerin çıktılarını buraya aktarırsan son durumuna bakabiliriz.

sudo fdisk -l
ls -l /media
ls -l /
cat fstab | grep depo

Eğer depo adında dosya var ve sadece içine yazamıyorsan, tek sorunun okuma/yazma hakları. Aşağıdaki gibi bir komutla okuma/yazma hakkını genelleştirebilirsin:

sudo chmod -R 777 /media/depo

(Bağlama noktasının /media/depo olduğunu varsayıyorum.)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Sanırım sen / altına depo ismiyle bağladın bölümü. Kısacası /depo yolundan ulaşabilirsin oraya. İzin meselesini de @bytan'ın anlattığı şekilde çözersin, sadece komutu:

sudo chmod -R 777 /depo olarak ver. Bu bağlanacak nokta çok da önemli değil, istiyorsan rahatlıkla /media/depo haline de getirebilirsin burayı. fstab içindeki bir iki satıra bakar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

moruk84

heartsmagic

Çözüldü etiketi için teşekkür ederek konuyu kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.