Rhythmbox Ses Sorunu

Başlatan ScaryMan, 12 Haziran 2009 - 16:55:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Daha önce de bir başlıkta dile getirmiştim fakat Ubuntu 9.04'e geçince yine tekrarlandı. Rhythmbox ile müzik dinlerken, parçalar ara ara kesiliyor/donuyor/takılıyor artık nasıl adlandırıyorsanız. Daha önce sistem yoğun olarak çalışıyorken böyle oluyor diye bir kanıya varıp başka ses oynatıcılar denemiştik. Fakat şu an 9.04 yüklü ve sistemde hiçbir başka program çalışmazken de bu oluyor. Rhythmbox'ta ses kalitesi ayarlarıyla ilgili olabilir mi (.ogg/.mp3 v.s.) yoksa ses kartı ayarlarımda mı bir sorun var? İlk tercihim Rhythmbox kullanmak ve mümkünse sorunu böyle çözmek. Çok çaresiz kalınırsa diğer oynatıcılara geçmek istiyorum.

heartsmagic

Sorun acaba Rhythmbox'ta mı yoksa sistem genelinde mi? Eğer kota sorunun yoksa Exaile gibi bir program kurup deneme imkânın olur mu?
Eğer kuramam diyorsan ya sistemi ALSA'ya çevirmeyi deneyeceksin (ki ben sorun yaşamıştım) ya da Rhythmbox ses motoru olarak başka bir şey kullanabiliyor mu diye kontrol edeceksin.

Bu problem olduğunda ses haricinde başka şeylerde de takılma oluyor mu? Örneğin fare.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ScaryMan

Kotalıyım maalesef, mümkün olduğunca mevcut kurulum üzerinden sorunu çözmeyi tercih ediyorum. Zaten 8.10 kullanırken Audacious kurup denemiştim. Onda takılma olmuyordu. Fare de falan da takılma yaşanmıyor, sadece şarkılarda takılma oluyor. Acaba bu ses motoru ayarlarını ve ALSA v.s. ayarlarını nereden kontrol edip, optimum olanına yaarlayabilirim? Bu sorun karşısıdna en verimli ayar hangisidir daha doğrusu?

heartsmagic

En verimlisinden ziyade sorununu çözecek olana bakmak lazım. Ses motoru olayı var mı bilemiyorum, eğer varsa tercihlerde bir yerlerde olabilir.
ALSA meselesi ise forumda bir başlıkta anlatılıyor ancak dediğim gibi ben sorun yaşadım. (Pulseaudio'dan ALSA'ya geçmekten bashediyorum)

ScaryMan

Ses ayarlarım "Kendiliğinden Tanı" olarak ayarlanmış. Bunu Pulseaudio olarak değiştirsem, herhangi bir ek ayar yapmam gerekir mi ALSA'ya geçişteki gibi? Sanırım varsayılan olarak Pluseaudio geçerlidir?

heartsmagic

Rhythmbox'ta bir ayar yapılmıyormuş. Sen söylediğini bir dene bakalım sonuç ne olacak.

hasanyılmaz

Bellek önceliği ya da başarım arttırma adına bir ayar yaptıysanız kesintiye sebep olabilir. Böyle donmalar Windows'ta başıma geliyordu. Xp aynı anda birçok programı çalıştırırken işlemci önceliğini diğerlerine veriyordu, sonrasında moktan bir şarkı dinliyorduk.

ScaryMan

Ses ayarlarımı Pulseaudio olarak değiştirdim ama bir şey değişmedi maalesef. Bellek önceliğine dair herhangi bir ayar yapmadım. Dediğim gibi başka hiçbir program çalışmazken de, sadece Firefox açıkken de oluyor bu.

garafatma

@Scaryman, bu problemi bende sık olmasa da yaşıyorum, bu aralar compizi kullanır oldum ekran kartımı değiştirdikten sonra. Compiz efektleri kullanılırken yaşıyorum bu durumu, çok sıkmı oluyor senin ki?

Pek dert etmeye gerek yok bence sık sık yaşamıyorsan
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ScaryMan

Ubuntu 8.10'dayken Compiz yüklüydü, biraz olsun ona bağlamıştım bu sorunu. Şu an 9.04 yüklü ve Compiz'i yüklemedim. Fakat yine oluyor. Hiçbir program çalışmazken nadir de olsa yapıyor. Fakat (tek başına olsa bile) Firefox'u açtığımda takılmaların sıklığı artıyor. Audacious'ta böyle bir sorun olmuyordu. Yani olay benim donanımım ile ilgili değil gibi duruyor. Öyle olsaydı Audacious'ta da yaşanırdı sanıyorum. Ayrıca film izlerken falan da gerçekleşmiyor ki onlar daha fazla yüklenir diye düşünüyorum.

erginemr

Doğrudan çözüm olmayacak ama, Listen isminde görsel açıdan Rhythmbox ve biraz da Amarok'a benzeyen bir müzik oynatıcı var. Daha performanslı çalışabilir. Denemek isterseniz, kurmak için
sudo apt-get install listen

garafatma

Compizi eğer sistemden tamamen kaldırmadıysan yüklüdür, öntanımlı olarak yüklü geliyor çünkü ve bende compizle birlikte kullandığım için bende de oluyor heleki firefox açıkken. Firefox zaten yeterince kasıyor makineyi, bence müzik oynatıcısı değil, tarayıcı sıkıntısı bu. Gerçi bende firefox kullanıyorum halen ama takılmalar olsada sistemi yorduğu bir gerçek.

@erginemr'in öneriside güzel, onuda denemende fayda olabilir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ScaryMan

Compiz öntanımlı olarak yüklü geliyor biliyorum, fakat etkin durumda değil yani kullanmıyorum. Sanmıyorum fakat yine de etkiler mi ki? Listen'ı deneyeyim bir de bakalım.

virs

Bu sorunun çözümü aşağıdaki linkteki Step 1 adımını uygulamaktır:
https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshootingProcedure
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

decent

@virs,
Şimdilerde bu sorunu yaşayan yok demek ki..
Çünkü yakın zamanlarda bu tarz konular açıldığını görmedim.
Yine de açık kalmış konuya çözüm önerisi sunduğun için teşekkür ederiz.

virs

Ben bu soruna Ubuntu'nun 9.10, 10.04 ve 10.10 sürümlerinde denk geldim. En çok da 10.10 sürümünde denk gelmiştim.
11.04 de henüz yaşamadım bu sorunu.

Bu sorun sadece Rhythmbox'ta değil Qt Framework'un Phonon sınıfıyla yapılan music playerlarda da aynı şekilde kendi gösteriyor.
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)

geryildirim

Durup dururken Rhytmbox'da ses problemi başladı. Program açılıyor, ses dosyalarını gösteriyor, çalışıyor, ama ses duyulmuyor.

Yukarıda geçen:

Alıntı YapBu sorunun çözümü aşağıdaki linkteki Step 1 adımını uygulamaktır:
https://help.ubuntu.com/community/SoundTroubleshootingProcedure

tavsiyesini uyguladım. Önce çalıştı. Daha sonra gene ses kayboldu.

Sistemde ses var. Başka programlarda ses dosyaları düzgün çalışıyor.

-----------------------

Garip bir şekilde ikinci defa yeniden başlatınca ses geldi. Step 1'i uyguladıktan sonra da aynı şey olmuştu. İnşaallah her seferinde sistemi yeniden başlatmak zorunda bırakmaz. Ama PulseAudio'da mı, Rhytmbox'ta mı,- daha önce yazdığım gibi- Skype'da mı bilmem, ama bir ses problemimiz var.

heartsmagic

Tekrarlar sorun yine buradan aktarırsın.